Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
V Horskom parku je vraj situácia zlá
Dnes je: streda 08.01.2025 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

V Horskom parku je vraj situácia zlá

Situácia v chránenom areáli Horský park je po uplynulej zime alarmujúca. Odborníci magistrátu na základe dôkladnej obhliadky vo februári a v marci určili 216 stromov ako vysoko nebezpečných, ktoré ohrozujú zdravie a životy ľudí. Dňa 28. mája sa mali v Horskom parku konať preteky Milá míľa. Hlavné mesto preto 12. apríla iniciovalo urgentnú obhliadku stromov v okolí trasy podujatia. Z celkového počtu vytypovaných 44 nebezpečných stromov v okolí trate pretekov súhlasila Štátna ochrana prírody s výrubom len troch a tri stromy povolila orezať. Zároveň odporučila osadiť pri vstupoch do areálu tabule s informáciou, že vstup do chráneného areálu je možný iba na vlastné riziko.  

Krátko po obhliadke sa v Horskom parku zrútilo 50 stromov. Viaceré z nich spadli na cestu a nalomené konáre zničili lavičky a zasahovali na detské ihrisko. Vzhľadom na túto vážnu situáciu preto hlavné mesto ako vlastník pozemku a správca neodporučilo organizáciu tohto ročníka podujatia – Milá míľa. Organizátori nakoniec preteky zrušili.  

„Hlavnému mestu ide predovšetkým o zaistenie bezpečnosti svojich obyvateľov, zároveň ale chce nájsť také riešenie, ktoré by umožnilo, aby Horský park mohli Bratislavčania aj naďalej  využívať,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Primátor telefonicky kontaktoval ministra životného prostredia a požiadal ho o podporu pri urýchlenom riešení situácie v Horskom parku. Zároveň oslovil starostu mestskej časti Staré Mesto Radoslava Števčíka, na území ktorého sa Horský park nachádza, a Kamila Procházku z Nadácie Horský park a požiadal ich o súčinnosť a o podporu.  

„Budem iniciovať vytvorenie komisie zloženej z odborníkov, aby sme tento problém konečne po 20 rokoch začali riešiť. Som za zachovanie 4. stupňa ochrany prírody v areáli Horského parku. Zároveň budem žiadať o výnimky zo zákona o ochrane prírody v takom rozsahu, aby sme mohli areál Horského parku riadne udržiavať a zabezpečiť návštevníkom parku jeho bezpečné užívanie,“ vyjadril sa Nesrovnal. 

Do doby, než sa situácia vyjasní, osadí hlavné mesto v záujme ochrany zdravia a životov Bratislavčanov v Horskom parku tabule, ktoré budú návštevníkov upozorňovať na zvýšenie ostražitosti. Verejnosť vyzývame, aby nariadenie rešpektovala.

Horský park bol založený v druhej polovici 19. storočia na území s pôvodnými karpatskými dubovo – hrabovými porastmi. V roku 1986 bol vyhlásený za chránený park, neskôr v roku 1994 za chránený areál so 4. stupňom ochrany prírody, platným dodnes. To v praxi znamená, že na území CHA Horský park sú pre zabezpečenie prirodzeného vývoja cenné nielen dreviny v dobrej kondícii, ale aj postupne starnúce a odumierajúce jedince, ktoré predstavujú prirodzený biotop pre rôzne druhy húb, rastlín a živočíchov. Suché a bútľavé stromy sa v parku zámerne ponechávajú a neumožňuje sa ich odstránenie. Horský park však aj napriek tomu naďalej predstavuje významnú rekreačnú oblasť pre obyvateľov Bratislavy. Vďaka svojej polohe v centre mesta vytvára spolu s oblasťou Kalvárie a Slavína dôležitý prvok zelenej infraštruktúry v urbanizovanom prostredí.

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 18.05.2017 | zobrazené: 2345 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre