Dnes je: pondelok 28.05.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
28.mája 1955 slávnostne otvorili Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Zvyky a tradície Vianoc

Vianočné dni boli vždy považované sa ideálny čas pre veštenie budúcnosti. Napríklad do lodičiek z orechových škrupiniek sa nalepili sviečky a poslali po vode. Komu doplávala loďka ďaleko, mal odísť do cudziny. Naopak majiteľ škrupinky, ktorá sa držala pri kraji nádoby, zostane blízko domova. Potopená orechová škrupinka zase veštila smrť.

 

Pri Štedrej večeri sa krájali aj jabĺčka. Kto našiel z jadier krížik, mal do roka zomrieť. Komu zostali jablčné jadrá neporušené, alebo mali tvar hviezdy, mal byť celý rok zdravý.

Vo vianočný deň nesmela prísť žena prvá do domu. Požičané predmety sa museli pred štedrým dňom vrátiť. Nič sa nesmelo požičať, lebo by sa aj majetok rozpožičal.

 

Alebo magický význam malo aj cesto a pečivo. Keď gazdiná vyniesla cesto na koláče, poobtierala si ruky o ovocné stromy, aby vraj dobre rodili. Hodila z neho aj sliepkam, by dobre znášali vajcia. Ak sa pri kysnutí cesto dobre zdvihlo, aj gazdovstvo sa malo dvíhať.

 

Svetlo v izbe sa nesmelo zapáliť, kým nebolo všetko pripravené. Do kúta nad stôl sa zavesili domáci na hradu jedličku, zvanú tiež jezuľa, ovešanú orechami a jablkami. Pod stôl položili železný predmet, najčastejšie sekeru, a kto ho počas večera pristúpil nohou, mal byť po celý rok zdravý. Nohy stola obopnuté reťazou symbolizovali súdržnosť a celistvosť rodiny v nastávajúcom roku.

 

K stolu sa položila nádoba, do ktorej pohanskí predkovia dali toľko lyžíc vody, koľko bolo prítomných. Po večeri vodu premerali. Ak tam nebolo toľko lyžíc ako prv, niekto z prítomných mal do roka zomrieť. Inde zase do nádoby odkladali pre duše zosnulých kúsky z každého jedla, prv než ho začali jesť.

 

 

Dnes sa tradície a zvyky udržujú výnimočne a skôr vo vidieckych oblastiach.No niektorých zo zvykov, napríklad krájanie jabĺčka, vloženie peňazí pod obrus, či robenie krížika na čelo rodine pri stole, pretrvali. Mali naozaj len symbolickú hodnotu, no sú “magickými chvíľami”, ktoré zbližujú rodinu a jej členov, ktorí sa zvyčajne len pri veľkých sviatkoch stretnú doma spoločne. Autor: Petrzalcan | 25.12.2017 | zobrazené: 223 x |


Podobné články

• 28.mája Bratislavský hrad vyhorel (28.05.2018)
• Donner prežil v Prešporku 11 rokov (24.05.2018)
• Nenarodil sa v Prešporku no napriek tomu sa preslávil práve tu. (21.05.2018)
• Petržalské roky 90-te (02.05.2018)
• Po kom nesie meno Hrobákova ulica (01.05.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Sad Janka Kráľa

ANKETA

Myslíte si, že sa Bratislava mení k lepšiemu?

áno, viditeľne
(27)

skôr áno
(9)

skôr nie
(9)

určite nie
(12)


spolu 57 hlasov
/