Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

14.november- Svetový deň diabetu

Cukrovka, čiže diabetes je choroba známa už zo staroveku. V súčasnosti je to ochorenie, ktorého výskyt sa prudko zvyšuje. Aj preto je dobré, pripomínať si túto chorobu a zvyšovať povedomie verejnosti o nej  jej následkoch.

 

Svetový deň diabetu vyhlásila Medzinárodná diabetická federácia s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 1991 a odvtedy si ho každoročne pripomíname 14. novembra.

 

Vyhlásenie Svetového dňa diabetu bolo reakciou na rastúci výskyt ochorenia diabetes mellitus , ktorý odborníci často prirovnávajú až k epidémii.

 

Nezdravý životný štýl a nedostatočná osveta spôsobujú, že na Slovensku pribudne do roku 2030 ďalších 400.000 diabetikov, čo znamená 60 nových diabetikov denne. Upozorniť na to chce premiérový ročník informačno-vzdelávacieho podujatia v centre Bratislavy ViaDIA – Cesta diabetikov.

 

V centre Bratislavy tak vyrastie pomyselná "cesta diabetikov", kde sa dozviete najnovšie informácie o cukrovke,  prevencii a vplyve na rôzne choroby. Na niekoľkých stanovištiach bude prebiehať meranie glykémie, krvného tlaku či dokonca aj predispozície na tzv. diabetickú nohu. Zástupcovia pacientskych organizácií ukážu, že diabetes nie je prekážkou športu a plnohodnotného aktívneho života.

Základom je poznať svoju hladinu cukru v krvi. Cukor je rovnocenným partnerom tlaku a cholesterolu, o ktorých sa hovorí oveľa viac.

 

Kľúčovou témou, ktorú stanovila Medzinárodná diabetická federácia na roky 2009 – 2013, je otázka vzdelávania a prevencie diabetu, ku ktorej by sme svojim dielom chceli prispieť aj na Slovensku prostredníctvom projektu Modrý kruh.

 

Modrý kruh sa už niekoľko rokov používa ako symbol Svetového dňa diabetu a boja proti cukrovke. Jeho farba symbolizuje nebo, ale zároveň je aj farbou Organizácie spojených národov, ktorá prijala rezolúciu o potrebe boja proti tomuto ochoreniu. Kruhový tvar symbolu bol zvolený preto, lebo kruh je v mnohých kultúrach symbolom života a zdravia. Okrem toho je tiež symbolom jednoty, čo je aj v prípade prevencie cukrovky jedna z najpodstatnejších podmienok na to, aby táto snaha priniesla výsledky.

 

Tento dátum nebol vybraný náhodne. Pripomína narodenie Fredericka Bantinga, ktorý v spolupráci s Charlesom Bestom objavil spôsob, ako získať inzulín zo zvieracieho pankreasu v lete 1921. V zime 1922 po prvýkrát aplikovali inzulín štrnásťročnému chlapcovi, čím mu zachránili život. O rok nato získal Frederick Banting Nobelovu cenu.

 

Svetový deň diabetu si pripomínajú ľudia vo viac ako 160 krajinách po celom svete. Do kampane sa zapájajú odborníci, zdravotnícke zariadenia, pacientske, mimovládne a neziskové organizácie, dobrovoľníci, pacienti a ich rodinní príslušníci, ale aj široká verejnosť. V rôznych krajinách prebiehajú rôznorodé aktivity, organizujú sa stretnutia a diskusie s odborníkmi, pochody, behy, rozdávajú sa modré náramky, na modro sa osvetľujú miestne pamätihodnosti, prebieha meranie cukru u širokej verejnosti...

 

 

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 14.11.2013 | zobrazené: 2516 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(20)


spolu 67 hlasov
/