Dnes je: nedeľa 09.12.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Je druhá adventná nedeľa.Ale aj Medzinárodný antikorupčný deň

25 rokov pomoci zvieratám

Sloboda zvierat v týchto dňoch oslavuje 25. výročie svojho založenia. V sobotu sa konala v Útulku na Poliankach oslava, ktorá zahŕňala okrem varenia vegetariánskeho guláša aj mnoho aktivít pre návštevníkov a zvlášť pre deti. Sloboda zvierat oslavovala aj to, že sa podarilo zakázať vystupovanie a drezúru divožijúcich zvierat v cirkusoch.

 

 

Aj počas týchto dní si návštevníci Útulku na Poliankach môžu všimnúť reklamné nosiče, ktoré približujú činnosť Slobody zvierat za 25 rokov, jej kampane a aktivity i podporovateľov. Partnerom Slobody zverat je aj mesto Bratislava. Dnes útulok navštívila Iveta Plšeková, námestníčka primátora, ktorá tu nebula prvý raz. “Áno, do Slobody chodím pravidelne, aj ako občan i teraz vo funkcii, keďže mesto má zazmluvnené niektoré služby prostrednístvom Slobody zvierat. Mala som od nich aj psíka. Dnes mám fenku z adopčky z Košíc a je to láska, “hovorí nám I.Plšeková. Zamestnancom Slobody zvierat zablahoželala k 25 rokom činnosti a poďakovala za spoluprácu. V sprievode Kristíny Devínskej si prezrela útulok a psíkom doniesla mnoho pamlskov I granule. Prezeráme si útulok spolu s nimi.

 

Psíkov i mačičiek je viac ako dosť. Mnohé zvieratá si prešli doslova peklom. Niektoré zvieratá prichádzajú z ulice, ide o túlavé psy, ale mnohé sú odoberané z veľmi zlých podmienok, prípadne sú vykúpené od tyranov či množiteľov. Jeden z psíkov bol odobraný zo zlých pomerov za dosť dramatických okolností, keď mu majiteľ uviezanému na reťazi zaťal sekerou do hlavy. Našťastie psík prežil, je v dobrom stave a čaká na naozaj milujúcu rodinu. Dnes mu je v útulku samozrejme dobre, lebo žil v krutých podmienkach. Rovnako dobrý domov a milujúce srdce potrebuje Bethoven, kaukazák, ešte šteňa, o ktorého sa majiteľ dobre nestaral. Trpel podvýživou. Dievčatá ho museli od majietľa vykúpiť. Psík je mladý a veselý, hneď nás olízal a podanú pochúťku si vychutnával aj po našom odchode.

 

V Útulku na Poliankach sa v súčasnosti nachádza asi  210 psov, pričom kapacita je okolo 300 miest.  Je to približne 5 psíkov denne, ktoré prídu do útulku a  približne rovnaký počet sa podarí aj adoptovať. V súčasnosti je v útulku vela mačiatok. S tými potrebuje útulok  pomôcť v adopciách.

 

Prezeráme klietky, vidíme hravé mačiatka, ktorým nevadí, že nemajú zatiaľ domov, ale ich život by bol naplnený práve v rukách dobrých ľudí. Ryšavé mačiatko nemá labku. Je však čiperné, živé a bez problémov chodí na 3 labkách. Najnovším prírastkom je male bielošedé mača z Karlovej Vsi. Okolo krku malo motúz, ktorý nebolo ľahké sňať z krku. Ušká aj fúziky má popálené. Čo si zažilo vie len ono a dotyčný “vraj človek”, ktorý mu to urobil.

Okolo nôh nám prebehne čierne a šedé mačiatko. V útulku ich je naozaj dosť a všetky hľadajú domov.

 

Prechádzame k výbehom pre psíkov. Všetky sú krásne čisté a psíkovia sú nakŕmení, stačí sa prihovoriť a vrtia chvostami. Ak keď brešú, nie sú nebezpeční. Poobede mnohí pôjdu na prechádzku s pravidlenými dobrovoľníkmi,  ktorí chodia psíkov venčiť. V lete počas dovoleniek je samozrejme situácia rôzna, sú silnejšie aj slabšie dni.

 

 

Doteraz pomohla Sloboda zverat 38 tisíc zvieratám. A my veríme, že sa jej s adopciami bude dariť a že zvieratiek z naozaj ťažkých pomerov bude udúbať, možno aj po prijatí nového zákona.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 12.07.2018 | zobrazené: 262 x |


Podobné články

• Začína Noc lampášov 2018 (07.12.2018)
• Pre niekoho prvé, pre niekoho posledné (06.12.2018)
• OLO tento rok odviezlo takmer 4 500 ton bio odpadu z hnedých zberných nádob (03.12.2018)
• Unikátny kalendár o premenách Starého mosta alebo od Prešporka k Bratislave (02.12.2018)
• Osobnosti ulíc Bratislavy (25.11.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri

ANKETA

Ste spokojní s výsledkami volieb?

Áno, maximálne
(35)

Viac menej áno
(19)

Viac nie ako áno
(19)

Nie, som sklamaný/á
(23)


spolu 96 hlasov
/