Dnes je: pondelok 18.02.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes si pripomíname Výzvu na zákaz klonovania ľudí

25 rokov pomoci zvieratám

Sloboda zvierat v týchto dňoch oslavuje 25. výročie svojho založenia. V sobotu sa konala v Útulku na Poliankach oslava, ktorá zahŕňala okrem varenia vegetariánskeho guláša aj mnoho aktivít pre návštevníkov a zvlášť pre deti. Sloboda zvierat oslavovala aj to, že sa podarilo zakázať vystupovanie a drezúru divožijúcich zvierat v cirkusoch.

 

 

Aj počas týchto dní si návštevníci Útulku na Poliankach môžu všimnúť reklamné nosiče, ktoré približujú činnosť Slobody zvierat za 25 rokov, jej kampane a aktivity i podporovateľov. Partnerom Slobody zverat je aj mesto Bratislava. Dnes útulok navštívila Iveta Plšeková, námestníčka primátora, ktorá tu nebula prvý raz. “Áno, do Slobody chodím pravidelne, aj ako občan i teraz vo funkcii, keďže mesto má zazmluvnené niektoré služby prostrednístvom Slobody zvierat. Mala som od nich aj psíka. Dnes mám fenku z adopčky z Košíc a je to láska, “hovorí nám I.Plšeková. Zamestnancom Slobody zvierat zablahoželala k 25 rokom činnosti a poďakovala za spoluprácu. V sprievode Kristíny Devínskej si prezrela útulok a psíkom doniesla mnoho pamlskov I granule. Prezeráme si útulok spolu s nimi.

 

Psíkov i mačičiek je viac ako dosť. Mnohé zvieratá si prešli doslova peklom. Niektoré zvieratá prichádzajú z ulice, ide o túlavé psy, ale mnohé sú odoberané z veľmi zlých podmienok, prípadne sú vykúpené od tyranov či množiteľov. Jeden z psíkov bol odobraný zo zlých pomerov za dosť dramatických okolností, keď mu majiteľ uviezanému na reťazi zaťal sekerou do hlavy. Našťastie psík prežil, je v dobrom stave a čaká na naozaj milujúcu rodinu. Dnes mu je v útulku samozrejme dobre, lebo žil v krutých podmienkach. Rovnako dobrý domov a milujúce srdce potrebuje Bethoven, kaukazák, ešte šteňa, o ktorého sa majiteľ dobre nestaral. Trpel podvýživou. Dievčatá ho museli od majietľa vykúpiť. Psík je mladý a veselý, hneď nás olízal a podanú pochúťku si vychutnával aj po našom odchode.

 

V Útulku na Poliankach sa v súčasnosti nachádza asi  210 psov, pričom kapacita je okolo 300 miest.  Je to približne 5 psíkov denne, ktoré prídu do útulku a  približne rovnaký počet sa podarí aj adoptovať. V súčasnosti je v útulku vela mačiatok. S tými potrebuje útulok  pomôcť v adopciách.

 

Prezeráme klietky, vidíme hravé mačiatka, ktorým nevadí, že nemajú zatiaľ domov, ale ich život by bol naplnený práve v rukách dobrých ľudí. Ryšavé mačiatko nemá labku. Je však čiperné, živé a bez problémov chodí na 3 labkách. Najnovším prírastkom je male bielošedé mača z Karlovej Vsi. Okolo krku malo motúz, ktorý nebolo ľahké sňať z krku. Ušká aj fúziky má popálené. Čo si zažilo vie len ono a dotyčný “vraj človek”, ktorý mu to urobil.

Okolo nôh nám prebehne čierne a šedé mačiatko. V útulku ich je naozaj dosť a všetky hľadajú domov.

 

Prechádzame k výbehom pre psíkov. Všetky sú krásne čisté a psíkovia sú nakŕmení, stačí sa prihovoriť a vrtia chvostami. Ak keď brešú, nie sú nebezpeční. Poobede mnohí pôjdu na prechádzku s pravidlenými dobrovoľníkmi,  ktorí chodia psíkov venčiť. V lete počas dovoleniek je samozrejme situácia rôzna, sú silnejšie aj slabšie dni.

 

 

Doteraz pomohla Sloboda zverat 38 tisíc zvieratám. A my veríme, že sa jej s adopciami bude dariť a že zvieratiek z naozaj ťažkých pomerov bude udúbať, možno aj po prijatí nového zákona.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 12.07.2018 | zobrazené: 390 x |


Podobné články

• Čo nové s Petržalskou tržnicou? (08.02.2019)
• Tento rok dostanú občianske združenia a neziskové organizácie o 147 000 eur viac (07.02.2019)
• OLO informuje o odpadoch (18.01.2019)
• Budeme zálohovať PET fľaše a plechovky? (17.01.2019)
• Pomoc ľuďom bez domova (08.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Využívate MHD v Bratislave?

Áno, každý deň
(62)

Áno, ale nie každý deň
(12)

Len občas
(27)

Nie, chodím autom
(24)


spolu 125 hlasov
/