Dnes je: štvrtok 18.10.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň monitorovania vody

25 rokov pomoci zvieratám

Sloboda zvierat v týchto dňoch oslavuje 25. výročie svojho založenia. V sobotu sa konala v Útulku na Poliankach oslava, ktorá zahŕňala okrem varenia vegetariánskeho guláša aj mnoho aktivít pre návštevníkov a zvlášť pre deti. Sloboda zvierat oslavovala aj to, že sa podarilo zakázať vystupovanie a drezúru divožijúcich zvierat v cirkusoch.

 

 

Aj počas týchto dní si návštevníci Útulku na Poliankach môžu všimnúť reklamné nosiče, ktoré približujú činnosť Slobody zvierat za 25 rokov, jej kampane a aktivity i podporovateľov. Partnerom Slobody zverat je aj mesto Bratislava. Dnes útulok navštívila Iveta Plšeková, námestníčka primátora, ktorá tu nebula prvý raz. “Áno, do Slobody chodím pravidelne, aj ako občan i teraz vo funkcii, keďže mesto má zazmluvnené niektoré služby prostrednístvom Slobody zvierat. Mala som od nich aj psíka. Dnes mám fenku z adopčky z Košíc a je to láska, “hovorí nám I.Plšeková. Zamestnancom Slobody zvierat zablahoželala k 25 rokom činnosti a poďakovala za spoluprácu. V sprievode Kristíny Devínskej si prezrela útulok a psíkom doniesla mnoho pamlskov I granule. Prezeráme si útulok spolu s nimi.

 

Psíkov i mačičiek je viac ako dosť. Mnohé zvieratá si prešli doslova peklom. Niektoré zvieratá prichádzajú z ulice, ide o túlavé psy, ale mnohé sú odoberané z veľmi zlých podmienok, prípadne sú vykúpené od tyranov či množiteľov. Jeden z psíkov bol odobraný zo zlých pomerov za dosť dramatických okolností, keď mu majiteľ uviezanému na reťazi zaťal sekerou do hlavy. Našťastie psík prežil, je v dobrom stave a čaká na naozaj milujúcu rodinu. Dnes mu je v útulku samozrejme dobre, lebo žil v krutých podmienkach. Rovnako dobrý domov a milujúce srdce potrebuje Bethoven, kaukazák, ešte šteňa, o ktorého sa majiteľ dobre nestaral. Trpel podvýživou. Dievčatá ho museli od majietľa vykúpiť. Psík je mladý a veselý, hneď nás olízal a podanú pochúťku si vychutnával aj po našom odchode.

 

V Útulku na Poliankach sa v súčasnosti nachádza asi  210 psov, pričom kapacita je okolo 300 miest.  Je to približne 5 psíkov denne, ktoré prídu do útulku a  približne rovnaký počet sa podarí aj adoptovať. V súčasnosti je v útulku vela mačiatok. S tými potrebuje útulok  pomôcť v adopciách.

 

Prezeráme klietky, vidíme hravé mačiatka, ktorým nevadí, že nemajú zatiaľ domov, ale ich život by bol naplnený práve v rukách dobrých ľudí. Ryšavé mačiatko nemá labku. Je však čiperné, živé a bez problémov chodí na 3 labkách. Najnovším prírastkom je male bielošedé mača z Karlovej Vsi. Okolo krku malo motúz, ktorý nebolo ľahké sňať z krku. Ušká aj fúziky má popálené. Čo si zažilo vie len ono a dotyčný “vraj človek”, ktorý mu to urobil.

Okolo nôh nám prebehne čierne a šedé mačiatko. V útulku ich je naozaj dosť a všetky hľadajú domov.

 

Prechádzame k výbehom pre psíkov. Všetky sú krásne čisté a psíkovia sú nakŕmení, stačí sa prihovoriť a vrtia chvostami. Ak keď brešú, nie sú nebezpeční. Poobede mnohí pôjdu na prechádzku s pravidlenými dobrovoľníkmi,  ktorí chodia psíkov venčiť. V lete počas dovoleniek je samozrejme situácia rôzna, sú silnejšie aj slabšie dni.

 

 

Doteraz pomohla Sloboda zverat 38 tisíc zvieratám. A my veríme, že sa jej s adopciami bude dariť a že zvieratiek z naozaj ťažkých pomerov bude udúbať, možno aj po prijatí nového zákona.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 12.07.2018 | zobrazené: 197 x |


Podobné články

• Posledná adopčná akcia tohto roka (04.10.2018)
• Začína Európsky týždeň mobility a cieľom je nechať autá doma (16.09.2018)
• Povinné čipovanie psov (12.09.2018)
• O post primátorky Bratislavy sa uchádza jediná žena (11.09.2018)
• Búrky budú pokračovať (02.09.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

ŠK Juventa Bratislava
Iveta

ANKETA

Môže mať Bratislava primátorku?

Nie, mal by byť primátorom muž
(13)

Áno, žena by bola lepšou voľbou
(5)

Je to jedno
(7)

Neviem, nechodím voliť
(7)


spolu 32 hlasov
Spomienková
/