Dnes je: streda 19.09.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Aj grafity je súčasťou mesta

Hlavné mesto vybralo záujemcov na prenájom voľných plôch pre grafity maľbu. O plochy prejavilo záujem 15 jednotlivcov a 1 občianske združenie, pričom odborná komisia vybrala na každú plochu jedného žiadateľa. O prijatí návrhu na uzatvorenie zmluvy o výpožičke budú rokovať mestskí poslanci počas májového zasadnutia mestského zastupiteľstva.

„Ide o exponované plochy, na ktorých aj dnes existujú nelegálne grafity a nikto sa o plochu z hľadiska údržby a čistoty okolia nestará. Chceme, aby sa na plochách mohli mladí nadšenci grafity realizovať. Ide o krok k podpore spolupráce mesta a grafity komunity ako partnerov. Majú záujem mať isté plochy na grafity a my im ich za jasne stanovených podmienok prenajmeme. Napríklad sa budú starať aj o to, aby na plochách neboli vulgarizmy či znaky, ktoré dehonestujú,“ hovorí Iveta Plšeková, námestníčka primátora, ktorá sa téme grafity v meste venuje už 3 roky.

Hlavné mesto ešte začiatkom apríla vypísalo výzvu, do ktorej sa mohli záujemcovia prihlásiť prostredníctvom vyplnenie dotazníka na webovej stránke mesta. Dotazník mohli vypĺňať do 17. apríla, následne v druhej polovici apríla zasadla odborná komisia, ktorá vybrala úspešných uchádzačov. Do projektu sa prihlásilo 15 jednotlivcov a 1 občianske združenie, ktoré sa venuje legálnej tvorbe grafitov. Dvaja uchádzači nesplnili stanovené podmienky a do rozhodujúceho výberu sa nedostali.

O návrhu komisie bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo na májovom zasadnutí. Po odsúhlasení mestským zastupiteľstvom vybraní uchádzači uzatvoria zmluvu o výpožičke na dané plochy po dobu jedného roka.

Zoznam plôch:

Most – 090A – Most na Rondeli D1 Prístavný most

 

§    Most – 059 Romanova ulica

§    Most – 166.1 Panónska cesta – Janíkov dvor – pravá strana

§    Most - 166.2 Panónska cesta – Janíkov dvor – ľavá strana

§    Most - 007 Slovnaftská ulica - Malý Dunaj

§    Most 63 – 006P Popradská ulica - Malý Dunaj – pravá strana          

§    Most 63 – 006L Popradská ulica – Malý Dunaj – ľavá strana

 Ide o pilotný projekt hlavného mesta, ktorého cieľom je skultúrnenie a skrášlenie niektorých verejných priestorov a zlepšiť komunikáciu a spoluprácu s grafity komunitou, ktorá sa výrazným spôsobom podieľa na vzhľade verejných priestranstiev mesta.

„Okrem toho mesto má uzavreté zmluvy o spolupráci s umelcami na umelecké grafity. Mesto tiež 4 roky prideľuje občanom grant na podporu odstránenia grafity z budov a aplikáciu antigrafity náteru. Zároveň sme na školách 12-13 ročným žiakom vysvetľovali čo sú grafity, ich vznik, význam. Mestská polícia hovorila aj o postihoch, ktoré čakajú grafiťáka ak robí nelegálne grafity a poškodzuje cudzí majetok,“ dodala na záver Iveta Plšeková. Mesto podľa nej intenzívne 4 roky rieši grafity problematiku. Najväčšia mestská voľná grafity zóna je depo kedysi stavaného metra v Janíkovom Dvore.

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 07.05.2018 | zobrazené: 290 x |


Podobné články

• Poslancami mesta sa chce stať 79 kandidátov za Petržalku (18.09.2018)
• Petržalka spravila ďalší krok k ďalšej výstavbe električkovej trate (17.09.2018)
• Ihrisko na Haanovej a rekonštrukcie na školách (11.09.2018)
• Blíži sa termín uzatvorenia kandidátok (06.09.2018)
• Prvý školský deň zdarma (31.08.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Obliehanie Bratislavy Napoleonom 2017

ANKETA

Čo by malo byť na pravom brehu Dunaja v Petržalke?

pláž LIDO, mestská pláž
(22)

malo by sa ponechať ako je
(29)

obnoviť lunapark a Lido pláž
(18)

vybudovať niečo ako Eurovea
(10)

prístavisko pre lode
(6)


spolu 85 hlasov
/