Dnes je: štvrtok 13.12.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. Petržalka sa dnes prebudila do mrazivého rána.

Aj grafity je súčasťou mesta

Hlavné mesto vybralo záujemcov na prenájom voľných plôch pre grafity maľbu. O plochy prejavilo záujem 15 jednotlivcov a 1 občianske združenie, pričom odborná komisia vybrala na každú plochu jedného žiadateľa. O prijatí návrhu na uzatvorenie zmluvy o výpožičke budú rokovať mestskí poslanci počas májového zasadnutia mestského zastupiteľstva.

„Ide o exponované plochy, na ktorých aj dnes existujú nelegálne grafity a nikto sa o plochu z hľadiska údržby a čistoty okolia nestará. Chceme, aby sa na plochách mohli mladí nadšenci grafity realizovať. Ide o krok k podpore spolupráce mesta a grafity komunity ako partnerov. Majú záujem mať isté plochy na grafity a my im ich za jasne stanovených podmienok prenajmeme. Napríklad sa budú starať aj o to, aby na plochách neboli vulgarizmy či znaky, ktoré dehonestujú,“ hovorí Iveta Plšeková, námestníčka primátora, ktorá sa téme grafity v meste venuje už 3 roky.

Hlavné mesto ešte začiatkom apríla vypísalo výzvu, do ktorej sa mohli záujemcovia prihlásiť prostredníctvom vyplnenie dotazníka na webovej stránke mesta. Dotazník mohli vypĺňať do 17. apríla, následne v druhej polovici apríla zasadla odborná komisia, ktorá vybrala úspešných uchádzačov. Do projektu sa prihlásilo 15 jednotlivcov a 1 občianske združenie, ktoré sa venuje legálnej tvorbe grafitov. Dvaja uchádzači nesplnili stanovené podmienky a do rozhodujúceho výberu sa nedostali.

O návrhu komisie bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo na májovom zasadnutí. Po odsúhlasení mestským zastupiteľstvom vybraní uchádzači uzatvoria zmluvu o výpožičke na dané plochy po dobu jedného roka.

Zoznam plôch:

Most – 090A – Most na Rondeli D1 Prístavný most

 

§    Most – 059 Romanova ulica

§    Most – 166.1 Panónska cesta – Janíkov dvor – pravá strana

§    Most - 166.2 Panónska cesta – Janíkov dvor – ľavá strana

§    Most - 007 Slovnaftská ulica - Malý Dunaj

§    Most 63 – 006P Popradská ulica - Malý Dunaj – pravá strana          

§    Most 63 – 006L Popradská ulica – Malý Dunaj – ľavá strana

 Ide o pilotný projekt hlavného mesta, ktorého cieľom je skultúrnenie a skrášlenie niektorých verejných priestorov a zlepšiť komunikáciu a spoluprácu s grafity komunitou, ktorá sa výrazným spôsobom podieľa na vzhľade verejných priestranstiev mesta.

„Okrem toho mesto má uzavreté zmluvy o spolupráci s umelcami na umelecké grafity. Mesto tiež 4 roky prideľuje občanom grant na podporu odstránenia grafity z budov a aplikáciu antigrafity náteru. Zároveň sme na školách 12-13 ročným žiakom vysvetľovali čo sú grafity, ich vznik, význam. Mestská polícia hovorila aj o postihoch, ktoré čakajú grafiťáka ak robí nelegálne grafity a poškodzuje cudzí majetok,“ dodala na záver Iveta Plšeková. Mesto podľa nej intenzívne 4 roky rieši grafity problematiku. Najväčšia mestská voľná grafity zóna je depo kedysi stavaného metra v Janíkovom Dvore.

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 07.05.2018 | zobrazené: 356 x |


Podobné články

• MIkuláš i zmena na poste starostu (05.12.2018)
• Od budúceho týždňa bude mať Petržalka nového starostu i poslancov (30.11.2018)
• Zvládne Bratislava prvé sneženie? (27.11.2018)
• Reštaurovanie najstaršej fontány v Bratislave (26.11.2018)
• Petržalka bola ocenená za kvalitu (24.11.2018)

Komentáre