Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Aj na Slovensku máme problém s obezitou
Dnes je: sobota 20.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Aj na Slovensku máme problém s obezitou

Dnes je Európsky deň obezity. Viete, že na  Slovensku nadváhou a obezitou trpí skoro polovica všetkých Slovákov? V rámci krajín OECD sme sa umiestnili na siedmom mieste v rebríčku obéznych ľudí. Smutné a veľmi alarmujúce.  

 

Obezita už nie je vnímaná len ako estetický problém. Je to predovšetkým zdravotný problem. Obézni ľudia častejšie trpia cukrovkou, vysokým tlakom, spánkovým apnoe, artrózami kĺbov a problémami s chrbticou, rovnako tak problémami s cievami, najmä dolných končatín.

Až polovica Slovákov trpí nadváhou či obezitou.  V rámci štátov OECD sa Slovensko umiestnilo na 7.mieste v rebríčku obéznych ľudí za krajinami ako USA, Veľká Británia, Austrália a Mexiko. Najštíhlejší ľudia sú naopak v Kórei, Japonsku, Francúzsku a Švajčiarsku.

 

Konkrétne čísla hovoria o tom, že:

-     - 30 až 80 % dospelých Európanov je obéznych,

-     - 10 – 13 % úmrtí v rôznych častiach Európy má na svedomí obezita

 

Nadváhou v súčasnosti trpí na Slovensku už viac ako 12 % detí a takmer 7 % z nich je obéznych. Tieto čísla sú alarmujúce a nemali by nechať štát I nás všetkých ľahostajnými. Štát preto, lebo na jeho pleciach budú následky obezity, liečba, problémy v sociálnej oblasti, ale aj problémy s dopravou. Vedeli ste, že konštruktéri lietadiel I iných dopravných prostriedkov musia prispôsobovať konštrukcie faktu, že ľudia sú čoraz širší a ťažší? To má ekonomické dôsledky. Rovnako tak nároky na zdravotnú starostlivosť. Obézni ľudia, ktorí už majú zdravotné problémy majú následné   problémy so zamestnaním a to má opäť vplyv na ekonomiku štátu. Aj ich časté maródovanie, či predčasné invalidné dôchodky.

 

Čomu pripísať nárast obezity vo svete? Dokonca aj v rozvojových krajinách?

Môže za to spôsob života dnešnej doby, sedavé zamestnanie, rýchla ale kalorická strava, málo pohybu, stres, nesprávne spánkové návyky.  Nepríjemným je fakt, že z detí nám rastie obézna populácia.

Práve kvôli tomu si predseda a klinický riaditeľ Národného fóra pre obezitu Veľkej Británie David Haslam a prezident a zakladateľ Belgickej asociácie obéznych pacientov Jean-Paul Allonsius povedali, že musia konať. Založili Európsky deň obezity ako znak boja proti obezite. Tento krok a propagácia témy  majú  ľudí upozorniť na to,  aby si vážili svoje zdravie a nepodceňovali nadváhu a obezitu.

 

Základom boja proti obezite je uvedomiť si, že všetko máme v svojich rukách. Základom je palivo nášho tela, teda strava. Zdravá strava by mala byť založená na čerstvých potravinách. Zo sacharidov by to mali byť zložité cukry v podobe zemiakov, strukovín a ryže, z prírodných cukrov v ovocí a zelenine. Obmedziť by sme mali spotrebu múky a múčnych jedál. Nezahusťovať jedlá múkou. Vrátiť do jedálnička zdravé potraviny ako napr.pohánku v podbe káš či múky. Chýbajú nám ryby, najmä riečne ryby domáceho pôvodu. Mäso by sme mali kupovať z jasne známeho domáceho  zdroja najmä kuracie, morčacie, občas hovädzinu.  Odporúča sa jesť štyri až päťkrát denne, pričom by sme nemali vynechávať raňajky. Jedz do polosyta a pi do polopiita by malo byť naše každodenné heslo.

 

Jedným z veľkých problémov je aj pitie sladených nápojov. Nepotrebujeme ich. Naopak, škodia nášmu zdraviu. Denne potrebujeme vypiť 2-2,5litra tekutín a to predovšetkým čistej vody z vodovodu. Máme najlepšieu vodu v Európe a my si kupujeme vody v plastových fľašiach? Chápete ten paradox? Potom máme kopec odpadu, s ktorý je problem. Svojim pacientom vždy hovorím, že pri chudnutí aj ušetria. Nenavláčia sa plastových fliaš a budú pomáhať životnému prostrediu.

Do vody je možné pridať citron, pomarančovú šťavu, mätu, bylinky či sezónne ovocie ako jahody.

 

K udržiavania optimálnej telesnej hmotnosti tiež patrí minimálne 30 minút fyzickej aktivity denne. Intenzívnej, nie len malá kľudná prechádzka. Tep by pri nej mal vystúpiť na zhruba 120 úderov /min. Ideálne sú rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie, ale aj beh na mäkkých terénoch( nie betón či dlažba), tanec, či odborné tréningy vo fitkách pod vedením skpsených trénerov. Verte, že peniaze investované do trénera nie sú márne. Veľa krát sa stane, že si ľudia hneď na začiatku športovania spôsobia zdravotný problém spôsobený neznalosťou. Potom športovanie prerušia a mnohí sa k nemu už nevrátia.

Obezita je choroba ako každá iná, a to je fakt. Preto začnime hlavne od seba a postupne priveďme k tejto zmene aj ostatných. Ide predsa o naše životy.

 

Iveta Plšeková

Lekár a výživový poradca



Autor: Petrzalcan | 19.05.2018 | zobrazené: 2244 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre