Dnes je: streda 19.09.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Ako a kde funguje zberný dvor v Petržalke

Petržalka ako jedna zo šiestich mestských častí prevádzkuje vlastné zariadenie na zber odpadov. Zberný dvor sa nachádza na Čapajevovej ulici a spĺňa optimálne kritériá na umiestnenie takejto prevádzky.

Miestny podnik verejnoprospešných služieb v týchto dňoch zverejnil na svojich stránkach, ako aj na stránkach mestskej časti „Prevádzkový poriadok zariadenia na zber odpadov“, v ktorom obyvatelia nájdu všetky podrobnosti zabezpečenia, fungovania, údržby a obsluhy zberného dvora.

„Prevádzka zbiera, zhromažďuje a triedi odpady kontajnerovým spôsobom, ktorý spĺňa technické a ekologické požiadavky,“ hovorí Martin Füzek, riaditeľ Miestneho podniku verejnoprospešných služieb, ktorý je zriaďovateľom aj prevádzkovateľom zberného dvora. Na ploche 1 440 štvorcových metrov sa tu dočasne zhromažďujú odpady pred ich ďalšou prepravou na zhodnotenie alebo zneškodnenie. Prevádzka spĺňa prísne kritériá, okrem iných aj to, že všetky spevnené betónové plochy sú vyspádované do vpustí, ktoré odvádzajú dažďovú vodu cez odlučovač ropných látok do verejnej kanalizácie. Prevádzka je chránená plotom, ktorý tento rok krásne zviditeľnili dvaja umelci Michal Turkovič a Ivan Greguš. V areáli je vybudovaný kamerový systém, ktorý monitoruje celú prevádzku.

Zatvorené je len v nedeľu a počas sviatkov, takže obyvatelia sa môžu odpadu zbaviť nielen v pracovných dňoch, ale aj v sobotu od 8.00 do 17.40 h, pričom od 12.00 h je len polhodinová obedná prestávka. Maximálne množstvo odovzdaného odpadu je 350 kg ročne na jednu domácnosť a elektroodpad z domácností je možné odovzdať bez obmedzenia. Postup je veľmi jednoduchý, stačí sa preukázať občianskym preukazom alebo listom vlastníctva. Okrem elektroodpadu tu môže Petržalčan odovzdať drobný stavebný odpad, objemný odpad, biologicky rozložiteľný odpad, papier a lepenku, sklo, plasty, batérie a akumulátory, žiarivky a iný odpad obsahujúci ortuť, jedlé oleje a tuky, zmiešané kovy a je tu aj vyhradený priestor na zber a prípravu chovateľských potrieb (klietky, akvária, vôdzky) na opätovné použitie pre občanov zdarma, ktoré si môžu odobrať každý posledný utorok v mesiaci.

Nový prevádzkový poriadok si môžete pozrieť na:
Miestny podnik verejnoprospešných služieb
Oddelenie životného prostredia

 

 Autor: Petrzalcan | 07.10.2017 | zobrazené: 385 x |


Podobné články

• Poslancami mesta sa chce stať 79 kandidátov za Petržalku (18.09.2018)
• Petržalka spravila ďalší krok k ďalšej výstavbe električkovej trate (17.09.2018)
• Ihrisko na Haanovej a rekonštrukcie na školách (11.09.2018)
• Blíži sa termín uzatvorenia kandidátok (06.09.2018)
• Prvý školský deň zdarma (31.08.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Čo by malo byť na pravom brehu Dunaja v Petržalke?

pláž LIDO, mestská pláž
(22)

malo by sa ponechať ako je
(29)

obnoviť lunapark a Lido pláž
(18)

vybudovať niečo ako Eurovea
(10)

prístavisko pre lode
(6)


spolu 85 hlasov
/