Dnes je: sobota 25.01.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň komplimentov. Už ste to vyskúšali?

Ako prežiť v horúčavách

V horúcom počasí platí niekoľko zásad a pravidiel, ktoré by mal poznať každý z nás. Preto nezaškodí opäť si ich pripomenúť.

 

Ostať v chládku

Mali by sme vynechať pobyt na slnku v čase od 12.-15.00 hod. Najmä starší ľudia, ale aj deti. Neznamená to, že ostatní máme ostať na slnku a pokojne sa opaľovať, alebo pracovať. V južných krajinách to vyriešili siestou. Mali by na to myslieť aj naši zamestnávatelia. Ak sa musíte pohybovať po vonku v inkriminovanom čase, majte pokrývku hlavy, okuliare, dostatok tekutín a prípadne si aj oddýchnite. Nezabudnite sa nakrémovať!

 

Zakryte sa

Nechoďte hore bez, či len v sporom oblečení. Látka nám telo chráni pred UV žiarením a vie ho ich ochrániť pred prehriatím. Ide však o vzdušné odevy, nie umelé látky. Príkladom sú národy Afriky a Ázie, ktorí chodia v najväčších horúčavách zahalení. Nie sú to nábožné dôvody, ale naozaj obrana pred teplom.

 

Piť, piť a znova piť

Pitný režim je dôležitý. Piť by sme mali zásadne vodu. Najlepšie našu, z vodovodu, ktorú si zoberieme so sebou do práce, na prechádzku a pod. V žiadnom prípade netreba piť veľa kávy, energetických nápojov a už vôbec nie alkohol. Dehydratujú organizmus a spôsobujú tiež záťaž na kardiovaskulárny systém.  Nepite sladené nápoje, lebo zvyšujú hladinu cukru v krvi, čím vyvolávajú ešte väčší pocit smädu. Starší ľudia nepociťujú smäd, treba to riešiť za nich a zabezpečiť im pravidelný prísun vody.

 

Radšej piť ako jesť

V horúcich dňoch nepociťujeme veľký hlad, tak si radšej  zvoľme ľahký obed. Šalát postačí. Veľmi teplé jedlo zaťažuje organizmus a ani varenie v horúcej kuchyni nie je boh vie čo. Po ľahkom obede nebudeme ani unavení.

 

 

Zatieňte oná

Zatiahnite žalúzie, aby vám slnko neprehrialo byt. Kto má doma klimatizáciu, má samozrejme o problém menej. No aj s klímou to netreba preháňať. Zápal pľúc v lete pri použití klimatizácie na nízku teplotu nie je nič výnimočné. U starších a detí ide často o život ohrozujúci stav. Ak nemáte žalúzie, použite závesy. V noci naopak, otvorte okná, aby sa byt vyvetral. V prípade, že máte ventilátor, použite aj ten.

 

Stromy nám robia neoceniteľnú službu.

Staré stromy nám vytvárajú tieň, ktorý je v lete neoceniteľný. Je zdarma a ešte je pod ním aj príjemne. Všade, kde môžeme by sme mali sadiť stromy. Sú to naše prirodzené klimatizačné jednotky a ešte vytvárajú kyslík.

 

Chladenie

Máme ešte jeden trik, ktorý nie je vhodný pre oslabených jedincov či malé deti. Pred spaním schlaď prikrývku či obliečky v chladničke. Pred chladením ich zabaľ do plastového obalu kvôli pachom z chladničky a vlhkosti.

 

Sprchujte sa vlažnou vodou. Na opuchnuté nohy striedajte teplejšiu a studenú vodu. Starším ľuďom pri opuchoch urobí dobre aj vloženie nôh do vedra so studenou vodou.

 

Dbaj na zvieratá

Zvieratá trpia teplom rovnako ako my. Držte ich preto v tieni, na chladnom mieste s dostatkom vody!  Hospodárske zvieratá tiež potrebujú tieň a kľud počas horúčav, nemôžu podávať pracovné výkony.  Vybehajte sa so psom ráno a potom večer, cez obed len krátke vyvenčenie.

 Autor: Petrzalcan | 01.08.2018 | zobrazené: 705 x |


Podobné články

• Psíkov ohrozuje „Kotercový kašeľ“ (16.01.2020)
• Očkovací kalendár pre rodičov (14.01.2020)
• Pohotovosti počas sviatkov (23.12.2019)
• Svetový deň boja proti AIDS (30.11.2019)
• Pozor na záškrt (25.11.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS8 Hřbitov

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(5)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(9)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(2)


spolu 16 hlasov
/