Dnes je: utorok 16.07.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V roku 1954 Dunaj dosiahol v Bratislave výšku 984 centimetrov. Voda zaplavila rozsiahle územia a 11.000 ľudí museli evakuovať.

Ako prežiť v horúčavách

V horúcom počasí platí niekoľko zásad a pravidiel, ktoré by mal poznať každý z nás. Preto nezaškodí opäť si ich pripomenúť.

 

Ostať v chládku

Mali by sme vynechať pobyt na slnku v čase od 12.-15.00 hod. Najmä starší ľudia, ale aj deti. Neznamená to, že ostatní máme ostať na slnku a pokojne sa opaľovať, alebo pracovať. V južných krajinách to vyriešili siestou. Mali by na to myslieť aj naši zamestnávatelia. Ak sa musíte pohybovať po vonku v inkriminovanom čase, majte pokrývku hlavy, okuliare, dostatok tekutín a prípadne si aj oddýchnite. Nezabudnite sa nakrémovať!

 

Zakryte sa

Nechoďte hore bez, či len v sporom oblečení. Látka nám telo chráni pred UV žiarením a vie ho ich ochrániť pred prehriatím. Ide však o vzdušné odevy, nie umelé látky. Príkladom sú národy Afriky a Ázie, ktorí chodia v najväčších horúčavách zahalení. Nie sú to nábožné dôvody, ale naozaj obrana pred teplom.

 

Piť, piť a znova piť

Pitný režim je dôležitý. Piť by sme mali zásadne vodu. Najlepšie našu, z vodovodu, ktorú si zoberieme so sebou do práce, na prechádzku a pod. V žiadnom prípade netreba piť veľa kávy, energetických nápojov a už vôbec nie alkohol. Dehydratujú organizmus a spôsobujú tiež záťaž na kardiovaskulárny systém.  Nepite sladené nápoje, lebo zvyšujú hladinu cukru v krvi, čím vyvolávajú ešte väčší pocit smädu. Starší ľudia nepociťujú smäd, treba to riešiť za nich a zabezpečiť im pravidelný prísun vody.

 

Radšej piť ako jesť

V horúcich dňoch nepociťujeme veľký hlad, tak si radšej  zvoľme ľahký obed. Šalát postačí. Veľmi teplé jedlo zaťažuje organizmus a ani varenie v horúcej kuchyni nie je boh vie čo. Po ľahkom obede nebudeme ani unavení.

 

 

Zatieňte oná

Zatiahnite žalúzie, aby vám slnko neprehrialo byt. Kto má doma klimatizáciu, má samozrejme o problém menej. No aj s klímou to netreba preháňať. Zápal pľúc v lete pri použití klimatizácie na nízku teplotu nie je nič výnimočné. U starších a detí ide často o život ohrozujúci stav. Ak nemáte žalúzie, použite závesy. V noci naopak, otvorte okná, aby sa byt vyvetral. V prípade, že máte ventilátor, použite aj ten.

 

Stromy nám robia neoceniteľnú službu.

Staré stromy nám vytvárajú tieň, ktorý je v lete neoceniteľný. Je zdarma a ešte je pod ním aj príjemne. Všade, kde môžeme by sme mali sadiť stromy. Sú to naše prirodzené klimatizačné jednotky a ešte vytvárajú kyslík.

 

Chladenie

Máme ešte jeden trik, ktorý nie je vhodný pre oslabených jedincov či malé deti. Pred spaním schlaď prikrývku či obliečky v chladničke. Pred chladením ich zabaľ do plastového obalu kvôli pachom z chladničky a vlhkosti.

 

Sprchujte sa vlažnou vodou. Na opuchnuté nohy striedajte teplejšiu a studenú vodu. Starším ľuďom pri opuchoch urobí dobre aj vloženie nôh do vedra so studenou vodou.

 

Dbaj na zvieratá

Zvieratá trpia teplom rovnako ako my. Držte ich preto v tieni, na chladnom mieste s dostatkom vody!  Hospodárske zvieratá tiež potrebujú tieň a kľud počas horúčav, nemôžu podávať pracovné výkony.  Vybehajte sa so psom ráno a potom večer, cez obed len krátke vyvenčenie.

 Autor: Petrzalcan | 01.08.2018 | zobrazené: 490 x |


Podobné články

• Nekosenie prinieslo aj zdravotné problémy (10.07.2019)
• Zdravé maliny na každý deň (09.06.2019)
• Infekciu helikobakterom treba liečiť (09.04.2019)
• Osýpky sú vážny strašiak (17.02.2019)
• Dostali ste obálku? (25.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(132)

Nie, mne to neprekáža
(47)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(53)


spolu 232 hlasov
/