Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

Ako primátor Ftáčnik oklamal Petržalčanov

Na začiatku bola masívna nespokojnosť verejnosti s tým ako si magistrát predstavuje budúcu podobu Petržalského koridoru. Riešením mala byť súťaž so zohľadnením pripomienok verejnosti. Najprv vypadli tie, potom sa znenie súťažných podkladov utajilo. A na konci máme vyhlásenú súťaž, ktorá má v záväzných podmienkach presne to, proti čomu ľudia protestovali. Absurdné? V Bratislave štandardný postup.

 

Na jar tohto roku, po zverejnení výrubového konania, sa na verejnosť prevalila predstava mesta o riešení tzv. Petržalského koridoru, alebo tiež „Centrálnej rozvojovej osi.“  Vzhľadom na prehustenosť Petržalky je toto územie skutočne unikátnou zelenou plochou. Jej ďalšie využitie by preto malo byť veľmi citlivým skĺbením požiadaviek na ďalšiu urbanizáciu a prínos nových funkcií do  monofunkčnej  Petržalky, ako aj dopravných požiadaviek a zachovania dostatočného priestoru pre rekreačnú funkciu, ktorú si v priebehu rokov toto územie získalo.

 

Návrh mesta na riešenie dopravy však vychádzal z platného územného plánu, ktorý predpokladá masívnu zastavanosť územia a rozsiahle dopravné stavby. Reakcia verejnosti bola veľmi prudká – okrem podpisov „petície proti štvorprúdovke“ sa na verejnej prezentácii zámeru zúčastnila masa Petržalčanov, ktorá, niekedy veľmi emotívne, tento zámer napadla. Ťažko však čakať konštruktívnu diskusiu, keď sa ľudia v „transparentnom meste“ o zámere dozvedia v štádiu Územného rozhodnutia – aj to od aktivistov, nie orgánov mesta.

 

Primátor teda zaradil spiatočku, sľúbil vyhlásiť verejnú súťaž a rešpektovať pripomienky odbornej a laickej verejnosti. Do určeného termínu bolo prijatých množstvo pripomienok a návrhov. Na verejnej diskusii zvolanej kvôli ich vyhodnoteniu sa však prekvapení občania dozvedeli, že sa ich pripomienky nebudú prerokovávať a vyhodnocovať. Najprv sa vraj urobí súťaž na zhotoviteľa štúdie a pripomienky a návrhy verejnosti sa budú riešiť až pred samotným zadaním štúdie na riešenie koridoru. To však nemá logiku - zhotoviteľ musí poznať pripomienky verejnosti - ako ináč by mohol pripraviť verejnosťou akceptovaný ideový návrh?

 

Kľúčovou pripomienkou sa stalo odmietnutie podmienky zverejnenej v prvej verzii súťažných podkladov – súťažiaci o zhotoviteľa majú pri svojom návrhu vychádzať z platnej územnoplánovacej dokumentácie. Ako ale chce mesto vyhodnocovať, ktorý zhotoviteľ je pre budúci návrh najlepší, ak ten má vychádzať z platnej a verejnosťou odmietnutej územnoplánovacej dokumentácie?

 

 

Primátor Ftáčnik na verejnej diskusii prisľúbil, že súťaž bude podkladom pre zmenu existujúceho územného plánu. Verejne tiež sľúbil, že pripomienky verejnosti budú súčasťou súťažných podkladov.

 

Čas plynul a o súťaži bolo ticho. Nastala však dôležitá zmena – ak sa verejnosť chcela oboznámiť s definitívnou verziou súťažných podmienok, zrazu to nebolo možné – keďže ide o financie z EU, až do schválenia sú „utajené.“ Prečo ale mesto nezverejnilo svoj návrh pred odoslaním Európskej komisii jasné nie je. Verejnosť a ani poslanci tak na septembrovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva kde sa prerokovávala aj spomínaná petícia, vlastne nevedeli o čom rokujú. Mestské zastupiteľstvo aspoň prijalo uznesenie, v ktorom požaduje, aby sa text petície stal súčasťou súťažných podmienok.

 

Pred pár dňami boli súťažné podmienky zverejnené. Sú však popretím všetkého čo súťaž mala priniesť. Podmienky síce nesmelo pripúšťajú, že výsledky súťaže môžu slúžiť "prípadne pre zmeny územného plánu mesta" (bod 2.1) avšak v bode: 7.1. „Súťažné podklady so záväznými údajmi“ sa vyslovene požaduje, aby bol rešpektovaný platný územný plán. To nie je všetko, táto záväzná časť požaduje rešpektovať aj schválené zonálne plány a štúdie developerov. Teda všetko to, čo občania odmietli. Zo zmenou územného plánu súťaž zjavne neráta, ak sa zhotoviteľ od platného územného plánu odchýli,  „je potrebné odlišnosti špecifikovať a zdôvodniť,“ (bod 6.2.4)

 

Primátorom pôvodne prezentovaný sľub, že súťaž má slúžiť ako podklad na zmenu územného plánu tak v realite túto zmenu považuje za výnimku, nie zámer. Je úplne zrejmé, ako sa súťažiaci s takto nastavenými podmienkami vysporiadajú a ako budú vyzerať ich návrhy.

 

Napriek verejnému sľubu primátora a v prípade petície dokonca uzneseniu Mestského zastupiteľstva v súťažných podkladoch pripomienky verejnosti, ani text petície nie je, ani informačne. Verejnosť tak bola opäť raz hrubo oklamaná.

 

 

Martin Kugla

občiansky aktivista

http://vybrali.sme.sk/c/Ako-primator-Ftacnik-oklamal-Petrzalcanov/

 Autor: Petrzalcan | 30.11.2013 | zobrazené: 15621 x |


Podobné články

• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)
• Skutočná Sahara vám učarí na celý život (18.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(20)


spolu 67 hlasov
/