Dnes je: sobota 16.11.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň filozofie

Betlehemské svetlo

Posolstvo z Betlehema v podobe Betlehemského svetla si môžu Bratislavčania odniesť do svojich domov každý rok z rôznych stanovíšť v Bratislave. Veľa ľudí prichádza napríklad do podbránia Primaciálneho paláca, ale aj do knižníc v Petržalke.

 

 

Posolstvo Betlehemského svetla vychádza z univerzálnych ľudských hodnôt a  nesie posolstvo pokoja, nádeje, lásky a porozumenia medzi ľuďmi na celom svete. Spája každoročne všetkých ľudí dobrej vôle a je neodmysliteľnou súčasťou pokoja vianočných sviatkov.

 

Plamienok Betlehemského svetla sa každoročne pred Vianocami zapaľuje v betlehemskej jaskyni, kde sa podľa tradície narodil Ježiš Kristus. Odtiaľ býva najskôr letecky dopravené do Viedne, odkiaľ ho roznášajú skauti do miest a obcí po celej Európe a tiež do niekoľkých amerických krajín. Betlehemské svetlo, ktoré má na Slovensku už 28-ročnú tradíciu, doručia slovenskí skauti do viac ako 300 miest a obcí na celom Slovensku a dokonca až na Lomnický štít.

Na prelome 11. a 12. storočia turecké kmene Seldžukov okupovali časť Malej Ázie v ktorej sa narodil a zomrel Ježiš Kristus a znemožnili kresťanom navštevovať tieto posvätné miesta. Preto zorganizovali rytieri na výzvu pápeža Urbana II. križiacke výpravy do Palestíny. Oslobodili v najprv Betlehem, kde sa Ježiš Kristus narodil a taktiež Jeruzalem, kde zomrel. Križiaci uskutočnili celkovo 8 výprav, no len jednej sa podarilo dostať až do Jeruzalemu. Jeden mladý križiak sa v tom čase zaprisahal, že ak sa vráti, prinesie do svojho rodného mesta Florencie plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Máloktorí mu však vtedy verili, lebo z križiackych výprav sa vrátil len málokto. V Palestíne na nich okrem mnohých bitiek a vojnových nebezpečenstiev striehli aj cudzie choroby. Po troch rokoch, tesne pred Vianocami roku 1099 dorazili otrhaní mládenci do Florencie, na ich čele stál jeden nesúci zapálenú sviecu s plameňom. Všetci prisahali, že plamienok je skutočne z Betlehemu a onen mládenec ho niesol v čase i nečase po púšti i mori, len aby splnil svoj sľub. Sviecu umiestnili v kostole, odkiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.

 

Novodobá história Betlehemského svetla začala v roku 1986. Betlehemské svetlo je projekt rakúskej verejnoprávnej televízie ORF. Akcia vznikla ako podporná aktivita vianočnej zbierky, ktorú televízia organizovala pre postihnuté deti. Táto televízia sa totiž snažila nejakým zaujímavým spôsobom ozvláštniť program týchto akcií. Potom dostali jej členovia tento nápad Betlehemského svetla. Pred Vianocami poslali do Betlehemu lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990.Autor: Petrzalcan | 24.12.2018 | zobrazené: 310 x |


Podobné články

• Ako vám pomôže mobil v nasledujúcich voľbách? (15.11.2019)
• Záchranca zo Sibíri (14.11.2019)
• V Rusovciach sa začali práce v parku pri kaštieli (08.11.2019)
• Dlhodobé dopravné obmedzenie (03.11.2019)
• Spomienka v Petržalke Kopčanoch (31.10.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(38)

2
(20)

3
(31)

4
(42)

5
(38)


spolu 169 hlasov
/