Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
BRATISLAVA UŽ RAZ POD ŽENSKOU RUKOU ROZKVITLA
Dnes je: piatok 26.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

BRATISLAVA UŽ RAZ POD ŽENSKOU RUKOU ROZKVITLA

...SPOMÍNATE SI NA NAŠU PRVÚ „PRIMÁTORKU“?

Mária Terézia nebola síce primátorkou, ale bola výnimočnou panovníčkou, ktorá Bratislavu viedla 40 rokov. Milovala toto mesto. V roku 1741 sa v bratislavskom Dóme sv. Martina

nechala slávnostne korunovať za uhorskú panovníčku. Po storočiach vlády mužov malo Uhorsko za kráľovnú prvý krát ženu, čo bola významná zmena.

 

Za jej panovania zažila Bratislava nebývalý rozmach. Mesto sa dokonca stalo centrom Uhorskej monarchie. Sťahovala sa sem šľachta, ktorá si nechala stavať pompézne sídla. Dodnes ich môžeme obdivovať my aj turisti.

Hoci v časoch dynastických zväzkov išlo najmä o mocenské výhody pre krajinu a nie o lásku, Mária Terézia mala to šťastie, že sa vydala z lásky. V tej dobe to bola naozaj vzácnosť. Svojho manžela milovala. Porodila mu 16 detí. Práve pre jej početné tehotenstvá a výchovu detí ju panovníci okolitých krajín podceňovali. Ako žena bola v nemilosti mužov, ktorí chceli vládnuť po starom. No ona dokázala fenomenálne skĺbiť úlohu panovníčky s úlohou matky a manželky.

 

Stav monarchie, ktorú prevzala po svojom otcovi, bol zlý. S oslabenou ekonomikou, znechutenými poddanými, zanedbanými provinciami, nedostatočne vycvičeným vojskom i so začínajúcimi vojnami s okolitými štátmi, sa napokon bravúrne vysporiadala. Vďaka tomu sa stala kľúčovou postavou politiky 18. storočia.

 

Mária Terézia sa odhodlane venovala vnútornej politike a správe krajiny. Ako osvietená panovníčka zaviedla mnohé dôležité reformy týkajúce sa všetkých oblastí vtedajšieho života. Zreformované bolo aj zdravotníctvo. Táto žena nechala v Bratislave zriadiť prvú, dodnes fungujúcu, nemocnicu v celom Uhorsku. Zriadila tzv. zdravotné komisie, ktoré mali chrániť obyvateľstvo pred nákazlivými chorobami a tiež mali vykonávať osvetu u prostého obyvateľstva. Kontrolovali zdravotnícke zariadenia, bojovali proti šíreniu moru a iných nákazlivých chorôb a radili obyvateľstvu stavať murované domy, nie drevené. Spravila to po roku 1767, kedy Viedeň zasiahla ťažká epidémia čiernych kiahní, na ktoré zomrela aj jej šestnásťročná dcéra Mária Jozefa. Vtedy tiež nariadila aj očkovanie proti chorobám.

Ako citlivá a spravodlivá panovníčka zrealizovala potrebnú reformu školstva. Zaviedla povinnú školskú dochádzku aj pre dievčatá a deti z nemajetných rodín.

Bola to ona, kto dal impulz k prvému územnému plánu nášho mesta. Vďaka prístupu tejto ženy sa môžeme pochváliť aj prvým verejným parkom v Európe – dnešným Sadom Janka Kráľa. Mária Terézia Bratislavu skutočne milovala.

Často sem chodila aj kvôli návštevám svojej najmilovanejšej dcéry Márie Kristíny, ktorá na Bratislavskom hrade žila so svojím manželom, kráľovským miestodržiteľom Albertom Sasko-Tešínskym.

Krajinu viedla láskavou no pevnou rukou. Vďaka tomu zabezpečila jej stabilitu i prosperitu.

 



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 14.10.2018 | zobrazené: 1578 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre