Dnes je: nedeľa 21.07.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pripomíname si 139.výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika.

Bratislavské mestské dni

Začali Bratislavské mestské dni – obľúbené podujatie s bohatým programom pre všetkých. Najväčším lákadlom tohto ročníka je sprístupnenie originálu mestských privilégií Ondreja III. z roku 1291 v Múzeu mesta Bratislavy.

 

Tradícia, že na deň svätého Juraja sa mesto otvára svojim obyvateľom i návštevníkom, sa viaže na dávnu históriu nášho mesta. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Bola to na tie časy významná a ojedinelá výsada v celej Európe. Spájala sa s oslavami, ale aj s neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta. Na základe tejto výsady vznikla v rámci hlavného mesta myšlienka uskutočňovať pravidelne okolo 24. apríla podujatie Bratislavské mestské dni.

 

Tento rok sa vedenie mesta pri príležitosti mestských dní rozhodlo vystaviť originál privilégia Ondreja III. z roku 1291. Kráľ touto výsadnou listinou preniesol na mesto a jeho obyvateľov časť svojich práv. Ich udelenie malo trvalú právnu silu a bol tak potvrdený existujúci stav plnoprávneho mesta. Vystavenie vzácneho dokumentu podporí ozvučená umelecká animácia privilégia s dvadsiatimi dvomi základnými mestskými výsadami. Prezentáciu v podobe videomappingu na priečelí Primaciálneho paláca bude možné vidieť v dňoch 25. – 27. 4. 2019, vždy od 20:00 do 24:00 hodiny.

Mimoriadna výstava v múzeu prinesie popri inštalácii unikátneho originálu aj preklad privilégia a jeho výsad s vysvetľujúcimi textami v slovenskom, nemeckom, maďarskom a anglickom jazyku. Vedenie mesta sa rozhodlo vystaviť listinu viacjazyčne pri príležitosti 100. výročia prijatia názvu Bratislava.

 

Okrem tejto unikátnej výstavy v mestskom múzeu ponúkajú Bratislavské mestské dni množstvo ďalších zaujímavých aktivít a sprievodných podujatí. Súčasťou programu budú napríklad aj bezplatné vstupy do viacerých tematických múzeí, deň otvorených dverí primátora, kde sa návštevníci budú môcť porozprávať s primátorom a jeho námestníčkami a námestníkom, slávnostné otvorenie sovieho chodníka v Bratislavskej ZOO, prehliadka programov Základných umeleckých škôl a centier voľného času aj s tvorivými dielňami pre deti na Hlavnom námestí, rôzne vychádzky a prechádzky, medzi nimi aj dve prechádzky s primátorom historickým centrom Bratislavy. Bezplatne otvorených bude viacero športovísk, zrekonštruovaný bunker BS4, ktorý bol súčasťou petržalského opevnenia z roku 1938, ale aj mestské divadlo P.O.Hviezdoslava s celodenným programom pre deti aj rodičov. V rámci podujatia budú premávať aj historické vozidlá MHD.

Kompletný program Bratislavských mestských dní je dostupný na:

https://bratislava.sk/sk/udalost/bratislavske-mestske-dni-4?fbclid=IwAR2OXfVxqJCayRo9bQCSEacW_uwYeeWaKV5aCjroxyvW_pCreaHAlSksTU4

 

 

Súčasťou Bratislavských mestských dní bude aj odovzdávanie Ceny primátora, ktorá je najvýznamnejším ocenením primátora Bratislavy pre ľudí, aktivistov, ktorí vo svojom voľnom čase prispievajú k lepšej Bratislave.Autor: Petrzalcan | 26.04.2019 | zobrazené: 188 x |


Podobné články

• Mesto vypísalo ďalšie výberové konania (18.07.2019)
• Príbeh opustenej petržalskej kosačky (14.07.2019)
• Poslanci mesta sa zaoberali Petíciou z Petržalky (09.07.2019)
• Petržalka bude riešiť odstraňovanie bariér (30.06.2019)
• Mestské podniky majú nových šéfov (29.06.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(153)

Nie, mne to neprekáža
(53)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(59)


spolu 265 hlasov
/