Dnes je: utorok 22.01.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V roku 1451 bol vykonaný prvý zápis v slovenčine v Žilinskej mestskej knihe, dovtedy vedenej len v nemeckom a latinskom jazyku.

Bratislavské mestské dni budú plné života

Tradícia, že na deň sv. Juraja sa mesto otvára svojim obyvateľom i návštevníkom, sa viaže na dávnu históriu nášho mesta. Podľa mestských privilégií  si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Bola to na tie časy významná a ojedinelá výsada v celej Európe. Spájala sa s oslavami, ale aj s neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta. 


Súčasťou Bratislavských mestských dní bude už tradične aj udeľovanie najvýznamnejšieho samosprávneho ocenenia mesta Bratislavy - ceny primátora hlavného mesta. Táto prestížna cena sa udeľuje už 25 rokov. Mená ocenených budú zverejnené v piatok 20.4. v predvečer konania mestských dní.

 

V sobotu sa pod Michalskou bránou tradične o 10.hod otvoria mestské brány, ktoré sprevádza program šermiarov z TOSTABUR ( Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel), nebude chýbať sprievod v historických kostýmoch na čele s primátorom mesta. Ten spolu s námestníkmi budú v sobotu k dispozícii verejnosti aj v Primaciálnom paláci v svojich pracovných priestoroch, kam sa budú môcť obyvatelia mesta pozrieť.

 

 

Zdarma budú tiež Mestská galéria či Múzeum, ZOO, Mestská knižnica s letnou čitárňou u Červeného raka, navštíviť môžete aj Bunker B-S 4 v Petržalke smerom na Berg, program čaká návštevníkom na Hlavnom námestí, na Primaciálnom námestí, Tyršovom nábreží, na Partizánskej lúke, na Dostihovej dráhe v Petržalke i vo Vodárenskom múzeu v Karlovej Vsi a bude sa dať navštíviť ostrov Sihoť.

 

V každom prípade auto je lepšie nechať doma, lebo Mestská hromadná doprava bude úplne zadarmo.

 

Lístky na plavbu loďou po Dunaji sa budú rozdávať v stredu, 18.4.2018 od 09:00 v budove Magistrátu na Front office - Kancelária prvého kontaktu (prízemie). Maximálny počet lístkov na osobu je 4.

 

Kompletný program nájdete na linku:

http://kalendarakcii.bratislava.sk/assets/File.ashx?id_org=700021&id_dokumenty=4703

 

 Autor: Petrzalcan | 17.04.2018 | zobrazené: 598 x |


Podobné články

• Bratislavu čaká dopravná katastrofa (21.01.2019)
• Petržalka ide zbierať dáta o autách pred zavedením rezidenčného parkovania (12.01.2019)
• Prerokovanie Urbanistickej štúdie - Riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalka (10.01.2019)
• Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti (09.01.2019)
• Odvoz vianočných stromčekov (03.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Využívate MHD v Bratislave?

Áno, každý deň
(14)

Áno, ale nie každý deň
(3)

Len občas
(7)

Nie, chodím autom
(6)


spolu 30 hlasov
/