Dnes je: štvrtok 18.10.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň monitorovania vody

Bratislavu rozžiari Festival svetla 2018

Príďte sa poprechádzať Bratislavou a zažiť ju v inom svetle. Festival svetla je opäť tu.  V novom termíne, rozšírený o odborné  programy,  atraktívny ako vie byť len festival svetla.

 

Projekt, ktorý spája vedu, technológie, umenie a zábavu rozžiari Bratislavu počas 16. a 17.marca 2018.  V širšom centre Bratislavy budú umiestnené statické, dynamické aj interaktívne svetelné inštalácie, ktoré budú kombinovať vyspelé technológie, súčasné umenie a moderné vedecko-technické riešenia. Okrem inštalácií sa počas festivalu uskutoční viacero sprievodných podujatí (workshop o fotonike i verejné diskusie ).

 

Cieľom Festivalu svetla je popularizovať úlohu kreatívneho priemyslu a fotoniky pre život, prácu a zábavu v modernom meste. Súčasťou tohto zámeru je aj prezentácia a podpora inovatívnych a environmentálne priaznivých technológií svietidiel s využitím LED, laserových technológií a optovlákien, ako aj aplikácie najmodernejších zobrazovacích a komunikačných prostriedkov.

 

Neoddeliteľnou súčasťou Festivalu je pripomenutie si histórie a realít mesta Bratislavy. Inštalácie budú preto predovšetkým na miestach významných stavieb a objektov, pochádzajúcich z dávnej minulosti, či z nedávnej histórie rozvoja mesta.

 

“ Toto nie je prvý raz, čo ulice Bratislavy rozžíari Festival svetla. Je to spoločné project SEA, vysokých škôl a slovenských firiem, ktoré sa venujú fotonike,” povedala nám námestníčka primátora pre kultúru Iveta Plšeková, ktorá všetky doterajšie festivaly prezentovala a spolupripravovala.

 

Festival svetla  2018 nadväzuje na úspešné podujatia: Art of Light - Festival svetla 2015 (www.artoflight.eu), ktorý sa uskutočnil počas Medzinárodného roku svetla (www.light2015.org) v dňoch 10. - 12. októbra 2015 a na Festival svetla, Bratislava 2016, ktorý prebiehal v dňoch 22. - 24. septembra 2016 (www.festivalsvetla.sk) v spolupráci s Magistrátom Hlaveného mesta Bratislava a s mestskou časťou Bratislava - Staré mesto.

 

Ak sa 20.storočie  považovalo za zlatý vek fyziky a elektroniky, nastupujúce 21. storočie môžeme právom považovať za nastupujúce storočie fotoniky. Zámerom Festivalu je preto poskytnúť platformu pre vzájomné zdieľanie rôznych prístupov k spoločnej ústrednej téme "Svetlo", vrátane inštalácií a performancií inšpirovaných fyzikou svetla, aplikácií najmodernejších technológií generácie svetla, či technológií využívajúcich moderné vizuálne a kreatívne postupy. Jeho základom sú inštalácie rôznej povahy, ktoré využívajú svetlo ako médium na sprostredkovanie vnemu, interakcie, alebo zážitku.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 24.02.2018 | zobrazené: 538 x |


Podobné články

• Pamätajte na Fadrusza (12.10.2018)
• Bratislava patrí aj hudbe (09.10.2018)
• Rímske hry sa začnú budúcu sobotu (03.09.2018)
• „Na kultúru dávame opäť viac“ (11.07.2018)
• Vierslava Svetlík a Belehrad v Bratislave (09.07.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Kandidáti na poslancov Petržalky
Iveta

ANKETA

Môže mať Bratislava primátorku?

Nie, mal by byť primátorom muž
(13)

Áno, žena by bola lepšou voľbou
(5)

Je to jedno
(7)

Neviem, nechodím voliť
(7)


spolu 32 hlasov
Spomienková
/