Dnes je: sobota 16.11.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň filozofie

Budeme zálohovať PET fľaše a plechovky?

Posledných 30 rokov žijeme “dobu platovú”. Všetko sa vyrába z plastov, ktoré sú ľahké a lacné, no bohužiaľ, nedajú sa vždy recyklovať a nerozkladajú sa ako mnohé iné materiály. A tak sa svet stáva obrovskou skládkou plastových obalov.

 

Obaly sú v lesoch, popri cestách, na sídliskách, v riekach, ale aj v moriach, kde sú z nich dokonca pseudoostrovy. Plasty sú nebezpečné. No ako sa ich zbaviť?

Najjednoduchšie by bolo prestať ich vyrábať. Sú ľudia, ktorí sa im naozaj vyhýbajú. Kupujú sklenené fľaše, používajú biologicky upravené obaly, ktoré sa dajú ďalej spracovať, kupujú potraviny bez obalov a dokonca aj kozmetiku si dnes môžete “načapovať” v špeciálnych obchodoch, ktoré sú už aj v Bratislave.

 

No väčšinu ľudí nepresvedčíme, aby premýšľali ekologicky, chcelo by to naozaj masívnu kampaň zo strany štátu v spolupráci s podnikateľskými subjektami a mimovládkami z oblasti životného prostredia. Možno sa raz v budúcnosti aj toho dožijeme. Naše ministerstvo životného prostredia prichádza s novinkou, ktorá má pomôcť riešiť problem.  Bude to stačiť?

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by sa malo stať na Slovensku realitou od 1. januára 2022. Tento termín stanovilo ministerstvo životného prostredia  v návrhu zákona o zálohovaní obalov na nápoje. Predložilo ho zároveň do pripomienkového konania.

 

Zákon by mal síce vstúpiť do platnosti od roku 2020, no výrobcom a distribútorom nápojov dal envirorezort dva roky na technické zabezpečenie a zavedenie celého zálohovacieho systému. Účelom novej legislatívy je postupne zvýšiť recykláciu nápojových obalov až na 90%, keďže dnes sa vyzbiera asi 60 %.

 

Podľa informácií sú však  výrobcovia proti. Podľa navrhovaného systému budú musieť na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky všetky obchody, nie všetky ich však budú aj spätne vykupovať. Povinný výkup fliaš bude len v maloobchodných predajniach s predajnou plochou väčšou než 300 m2.

Väčšina špeciálne označených jednorazových plastových fliaš a plechoviek sa bude zbierať automatmi, v malých predajniach aj ručne. Záloha za PET fľašu bude 12 centov a za plechovku desať centov.

 

Zálohovanie podľa envirorezortu nezvýši cenu produktov, ktoré sa v nich predávajú. Systém totiž nie je tak finančne náročný, aby sa to odrazilo na cene produktu.

Systém si vyžiada počiatočné investície, podľa Inštitútu environmentálnej politiky to bude približne 80 miliónov eur na nákup, inštaláciu a servis strojov na spätný odber, na zabezpečenie zálohovaných fliaš, manuálny zber a náklady na zriadenie centrálneho systému s dohľadom ministerstva, ktorý bude koordinovať celý proces.

 

Zálohovanie PET fliaš však neprispeje k čistejšej prírode, tvrdia odborníci z oblasti recyklácie.

Systém by mal každoročne generovať príjmy 28 miliónov eur a prevádzkové náklady budú približne 33,3 milióna eur. Zápornú bilanciu 5,1 milióna eur budú uhrádzať výrobcovia cez administratívne poplatky. MŽP v návrhu zákona pripomína, že zavedením zálohového systému nezaniká takzvaná rozšírená zodpovednosť výrobcov, čo znamená, že kto odpad vyrobí, musí zaplatiť za jeho likvidáciu.

Zdroj: TASRAutor: Petrzalcan | 17.01.2019 | zobrazené: 396 x |


Podobné články

• Ako vám pomôže mobil v nasledujúcich voľbách? (15.11.2019)
• Záchranca zo Sibíri (14.11.2019)
• V Rusovciach sa začali práce v parku pri kaštieli (08.11.2019)
• Dlhodobé dopravné obmedzenie (03.11.2019)
• Spomienka v Petržalke Kopčanoch (31.10.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(38)

2
(20)

3
(31)

4
(42)

5
(39)


spolu 170 hlasov
/