Dnes je: piatok 29.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň susedov -

Budú preverovať orezy stromov a kríkov v Petržalke

Postupom pri orezávaní drevín, stromov a kríkov v bratislavskej Petržalke sa bude zaoberať Okresný úrad (OÚ) Bratislava. Pre TASR to uviedla Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra, pod ktorý spadajú okresné úrady.

 

 

Úrad tak preverí podnet petržalského miestneho poslanca Juraja Kríža, týkajúci sa údajne neodborného zaobchádzania a ničenia drevín a zelene. Mestská časť tvrdenia o neodbornosti dôrazne odmieta.

Podnet podal poslanec začiatkom týždňa na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) pre podozrenie, že dochádza k porušovaniu zákona o ochrane prírody a krajiny a zároveň ničenia hniezd vrabcotvarého vtáctva. SIŽP ho následne postúpila okresnému úradu, ktorý podľa zákona o štátnej starostlivosti o životné prostredie poskytuje okrem iného obciam odbornú pomoc pri aplikácii právnych predpisov, podľa ktorých obec plní úlohy štátnej správy starostlivosti o životné prostredie.

 

,,Kontroluje výkon štátnej správy starostlivosti o životné prostredie uskutočňovanej obcami, a taktiež upozorňuje obce na nedostatky, ktoré zistí v ich činnosti pri výkone štátnej správy starostlivosti o životné prostredie," uviedla pre TASR Brigita Pokorná, vedúca oddelenia kontroly SIŽP. Okresný úrad podanie dostal ešte 20. apríla. "Budú sa ním zaoberať a stanovisko vydajú po dôkladnom prešetrení skutočností," povedala Koišová.

 

Poslanca mali na údajne neodborné ošetrovanie stromov a drevín upozorniť viacerí obyvatelia mestskej časti. V podnete poukazuje na to, že predmetné lokality sú dôležité súčasti biotopu Petržalky a v dôsledku ,,neodborného, neprimeraného a necitlivého zásahu zo strany pracovníkov referátu verejného priestranstva pri miestnom úrade, ktorým chýba prax i potrebná kvalifikácia, sa tak narúša jedinečný ekosystém."

 

Vedenie mestskej časti takéto tvrdenia dôrazne odmieta. Tvrdí, že spomínané dreviny, respektíve kríky boli orezané v rámci starostlivosti o zeleň pilčíkmi, ktorí majú na výkon danej práce potrebné oprávnenia i skúsenosti. Zeleň a dreviny sú podľa mestskej časti ošetrované na základe podnetov z oddelenia životného prostredia, aby nedochádzalo k ich znehodnocovaniu a likvidácii. Úpravy sa, rovnako ako v iných lokalitách, zrealizovali aj pre obmedzenie nežiaducich javov spôsobených nepriestupnosťou porastov. ,,Veríme, že Petržalka naďalej poskytuje vhodné podmienky na hniezdenie drobného vtáctva a že naše zásahy v rámci starostlivosti o zeleň nemajú na ich výskyt a rozmnožovanie žiadny negatívny vplyv," poznamenala mestská časť.

 

Zdroj: Enviroportál Ministerstva životného prostrediaNotice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 28.04.2020 | zobrazené: 212 x |


Podobné články

• Bsk obnoví sociálne služby (27.05.2020)
• Vysadené stromy v Petržalke (24.05.2020)
• Finančné dopady koronakrízy (23.05.2020)
• Navrhnite osobnosť Petržalky (20.05.2020)
• Parkovanie od začiatku roka nikto nekontroluje (17.05.2020)

Komentáre