Dnes je: utorok 26.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Májová kvapka za dukát stoj

Československo zmenil Víťazný február

25.február 1948. Pre komunistov významný začiatok vlády ľudu, pre iných puč, násilné prevzatie moci v štáte komunistami a začiatok úpadku Československa.

 

Pripomeňme si, čo sa udalo v ten neobyčajný deň.

 

Písal sa 25.február a komunisti podnikli ďalšie kroky smerujúce k prevzatiu moci. Bol zriadený Ústredný akčný výbor Národného frontu. Zúčastnili sa na ňom aj sociálni demokrati, osobnosti a odbory. Predstavitelia národných socialistov chceli rokovať s prezidentom, ale ten ich neprijal.

 

Komunisti mu doručili návrh na vymenovanie novej vlády a on prisľúbil rýchle rozhodnutie. Komunisti pokračovali v nátlaku, od rána pripravovali veľkú demonštráciu na Václavskom námestí, ktorá sa v prípade odporu prezidenta mala presunúť na Hradčany.

 

V pohotovosti bolo pripravených 6 tisíc ozbrojených členov Ľudových milícií. O 16:30 popoludní prezident krátko rokoval s Gottwaldom. Oznámil mu, že prijíma demisiu ministrov a súhlasí s doplnením vlády podľa Gottwaldovho návrhu.

 

Gottwald o tomto rozhodnutí informoval vedenie KSČ a odišiel ho oznámiť davu na Václavskom námestí. Večer prebehla prehliadka Ľudových milícií a útvarov pohraničnej stráže. Jediným viditeľným odporom proti komunistickému postupu bol pochod asi 5 tisíc vysokoškolákov. Napriek odporu Ľudových milícií sa im podarilo prejsť k Pražskému hradu, ale prezident ich neprijal.

 

 

Komunisti sa dlhodobo, už počas 2.svetovej vojny,  pripravovali na prevzatie moci v štáte. Úzko spolupracovali so Sovietskym zväzom a snažili sa narušovať činnosť ostatných politických strán po roku 1945.

 

V prvých povojnových voľbách 26. mája 1946 získali komunisti v Čechách 40% hlasov. Na Slovensku triumfovala Demokratická strana so 62%. Komunisti s hlasmi za sociálnych demokratov dosiahli pohodlnú väčšinu v parlamente a postupne sa im podarilo ovládnuť políciu, armádu i robotnícke organizácie.

 

2.7.1946 sa vtedajší predseda KSČ Klement Gottwald stal predsedom vlády. Komunisti využívali roztrieštenosť vtedajších demokratických politických strán, faktickú neexistenciu opozície, povojnový radikalizmus a mníchovské sklamanie i podlomené zdravie nerozhodného Edvarda Beneša.

 

Vo februári 1948 nastala vládna kríza pre uznesenie o Bezpečnosti. Spustila sa séria udalostí, ktoré vyvrcholili 25.februárom, keď prezident prijal demisiu nekomunistických ministrov a doplnil vládu kandidátmi navrhnutými komunistami.

 

Prechod moci do rúk komunistov viedol k vnútornej aj zahraničnej závislosti štátu od Sovietskeho zväzu, politickým procesom,, väzneniu politicky a ideologicky nepohodlných osôb, nútenej emigrácii a prenasledovaniu oponentov. Totalitný režim trval nasledujúcich 40 rokov.

 

V ďalších voľbách si už ľudia mohli vyberať len z kandidátov na spoločnej kandidátke Národného frontu. Opozícia nebola prípustná.

 

 

 Autor: Petrzalcan | 25.02.2014 | zobrazené: 2609 x |


Podobné články

• Pred 303 rokmi sa narodila Mária Terézia (13.05.2020)
• Deň víťazstva nad fašizmom (08.05.2020)
• Máj ako symbol lásky a stavanie májov (01.05.2020)
• Slávna Mária a jej krásne výšivky (15.04.2020)
• Pripomíname si oslobodenie Petržalky (04.04.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(111)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(42)

Nie, nedodržiavam
(41)


spolu 194 hlasov
/