Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Chren vás pomôže vyliečiť
Dnes je: streda 24.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Chren vás pomôže vyliečiť

Chren dedinský je veľká rastlina z rodu kapustovitých. Nájsť ho nie je ťažké. No teraz v zime samozrejme treba chren kúpiť. Chren poznali už v staroveku, v Egypte sa pestoval už 1500 rokov pred Kristom. V stredoveku ho sv. Hildegarda odporúčala proti zápche, na otravy, na črevné parazity ale aj pri chorobách pečene, pľúc, močového mechúra či obličiek.

Čerstvo nastrúhaný chren poznáme k mäsu, zabíjačkovým hodom, jeme ho aj na Vianoce. No chren je aj liek. Strúhaný chren s medom tiež podporuje trávenie a lepšie prekrvenie organizmu. Obklady z chrenu sa používali už v ľudovom liečiteľstve pri reumatizme, omrzlinách či stuhnutých svaloch.

Liečivé účinky chrenu zabezpečuje  prchavý  horčicový olej, ktorý obsahuje alyl izotiokyanát a má výborné antimikrobiálne vlastnosti. Ten tiež spôsobuje, že sa uvoľňujú hlieny.  Vysoký obsah vitamínu C podporuje imunitu a ďalšie procesy v organizme. Chren obsahuje  vitamín E, vitamíny skupiny B, provitamín A +  minerály (najmä horčík a vápnik, tiež železo, draslík, fosfor, síru a sodík). Aby ste z neho získali všetky liečivé látky, je treba koreň chrenu jesť čerstvý. Ideálne ihneď po nastrúhaní. Ako prevencia denne postačí 1 čajová lyžička (3-5 gramov). Pre podporu liečby 2-3 polievkové lyžice.

Aromatický chren čistí dutiny od nahromadeného hlienu, ktorý riedi a rýchlejšie sa tak uvoľňuje. Ešte účinnejšie v kombinácii s medom. Pri silnej nádche a kašli inhalujte dve lyžice nastrúhaného chrenu a rovnaké množstvo jablka zaliate pol litrom vriacej vody. Nechajte odstáť päť minút a ďalších desať inhalujte.

 

Chren najemno nastrúhajte a zmiešajte v pomere 2 lyžice chrenu s 1 lyžicou medu. Užívajte 3x denne jednu lyžičku. Deťom dávku znížte. Už po chvíli pocítite, že sa vám „spúšťa nádcha“, ľahšie odkašliavate a lepšie sa vám dýcha.

 

Pri ochorení je med neoceniteľný. Nielenže dodáva telu dostatok dôležitých látok, energie, ale na rozdiel od rafinovaného cukru nezaťažuje organizmus. Naopak, posilňuje aj srdce. Stačí, keď podstúpite kúru trvajúcu mesiac.

 

A keďže nás čaká ešte sezóna chrípok je dobré podporiť aj svoju imunitu. Budete potrebovať 500 g medu, šťavu zo 7 citrónov a šťavu z 5 veľkých hlavičiek cesnaku. Všetko zmiešajte a nechajte odstáť v tme. Užívajte 3-4x denne 2 lyžice asi 30 minút pred jedlom. Tento výluh posilní srdce a takmer okamžite naštartuje imunitu

.

Postrúhaný koreň chrenu sa užíva aj na povzbudenie činnosti žalúdka a čriev – lepšie trávenie. Sirup je vhodný proti kašľu (koreň nakrájajte na plátky alebo nastrúhajte a zalejte medom, uvoľnený sirup sa užíva proti kašlu a pri oslabenom organizme v množstve asi 2-3 lyžičky denne)

Chren má tiež močopudné účinky, preto sa využíva k zmierňovaniu opuchov, pri reumatizme a dne.

Čerstvo nastrúhaný chren sa môže použiť aj ako zábal – zmierňuje bolesť priložený na boľavé miesta (zabalený v tenkom plátne)

Vdychovanie jeho ostrej vône prečisťuje dýchacie cesty, posilňuje žalúdok, upravuje trávenie a krvný obeh

Chrenová šťava má regeneračné, čistiace a dezinfekčné účinky na mastnú a znečistenú pleť(pozor aby ste to neprehnali – dlhší čas pôsobenia na pokožku či zvýšená koncentrácia môžu spôsobiť opuch, dokonca pľuzgiere).

 

Všetkého veľa škodí.  Ožívajte preto chren ako liek a neprežeňte to. Ostré silice pri spracovávaní chrenu dráždia sliznice nosa, hrdla i očí. Tiež sa neodporúča užívať ho v tehotenstve a pri dojčení, pri malých deťoch a osobách s poruchami štítnej žľazy.



Autor: Petrzalcan | 13.01.2019 | zobrazené: 4334 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre