Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Čo je to potravinová intolerancia?
Dnes je: streda 24.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Čo je to potravinová intolerancia?

Neohrozuje nás priamo na živote, ale zhoršuje jeho kvalitu.Vedie k mnohým problémom, pričom príčinu často hľadáme úplne inde, než kde naozaj je. Výskyt potravinovej intolerancie je pomerne častý – odhaduje sa, že ňou trpí asi 45% obyvateľov.

Príznaky bývajú často nejasné a základná príčina problému – potravina, nie je
vždy správne diagnostikovaná. Trpiaci sa často sťažujú na pocit nafukovania
a bývajú neustále unavení. Mávajú tiež nevysvetliteľné bolesti hlavy, prípadne kožné problémy.

Potravinová intolerancia je v podstate neobvyklá reakcia nášho tela na určité potraviny, ktorá sa môže prejaviť niekoľkými spôsobmi. Časť ľudí má jeden príznak, ktorý dominuje, iní celý súbor príznakov.  Napr. už spomínané neznesiteľné bolesti hlavy, zatiaľ čo iní trpia nadúvaním, kožnými alebo respiračnými ťažkosťami, ktoré sú mylne vydávané za astmu, alebo alergiu.

Na rozdiel od okamžitých príznakov potravinovej alergie, príznaky potravinovej
intolerancie sa často objavujú niekoľko hodín alebo dokonca až dní neskôr.
V skutočnosti si mnohí ľudia trpiaci na potravinovú intoleranciu po stanovení
diagnózy a po odstránení ich problému v potravinách, uvedomujú, že boli vystavení miernym príznakom potravinovej intolerancie po celý svoj život.

Klasická alergia, ktorá sa prejaví pri styku s určitou potravinou (ako napr. na arašidy alebo morské plody), je charakteristická okamžitou a často silnou reakciou imunitného systému. Medzi príznaky potravinovej alergie patria vyrážky, kýchanie, podráždenie pokožky, opuchy, nádcha, únava, hnačka a zvracanie. Obvykle sa tieto príznaky objavia v priebehu niekoľkých minút po konzumácii, prípadne styku s danou potravinou, i keď môžu sa oneskoriť aj o niekoľko hodín. Potravinová alergia je pomerne zriedkavá – je diagnostikovaná u približne 2,5% populácie. Medzi najčastejšie prípady patria potravinové alergie na arašidy, orechy (mandle a para orechy), vajcia, mlieko, ryby a kôrovce.

Pri styku s pôvodcom potravinovej alergie telo produkuje špecifické protilátky (IgE) na ‘potlačenie’ alergénov týchto potravín, a ak sa následne takéto jedlo skonzumuje, imunitný systém zareaguje uvoľnením histamínu a ďalších prirodzene vyskytujúcich sa chemických látok v tele. Alergické reakcie na potraviny sa môžu značne líšiť v ich závažnosti, pričom niektoré z nich môžu byť aj smrteľné.

Ako sa od seba líšia alergia a potravinová intolerancia:

Potravinová intolerancia

Alergia na potraviny

Reakcie sú oneskorené a symptómy sa môžu objaviť za niekoľko dní

Reakcie sa obyčajne objavujú rýchlo, maximálne do 2 hodín od styku s potravinou

Môžete byť intolerantný k viacerým potravinám v rovnakom čase.

So vznikom alergie úzko súvisí náš imunitný systém a je reakciou na špecifickú potravinu.

Bežné sú početné symptómy, od migrény cez opuchy, únavu a všeobecný pocit nepohody.

Symptómy: ťažkosti s dýchaním, vyrážky, opuchy, nádcha a anafylaktický šok. Tieto môžu potenciálne ohrozovať ľudský život.

 

Dnes už nie je problém dať si urobiť test na potravinovú intoleranciu. Mnoho lekárov tieto testy robí a výsledok je max. hodinu po odobratí krvi. Stanovujú sa protilátky proti jednotlivým základným 59 potravinám. Existujú aj rozšírené testy, tie sú však náročnejšie na vyhodnocovanie, deje sa tak v špecializovanom laboratóriu, zatiaľ čo základný test priamo v ambulancii lekára. Ten po zistení potravín, ktoré spôsobujú ťažkosti poučí pacienta o nutnosti vysadiť túto potravinu a poradí čím ju v jedálničku nahradiť.

 

Odborné info: amb.Vitality s.r.o. v Petržalke



Autor: Petrzalcan | 20.06.2017 | zobrazené: 2284 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre