Dnes je: štvrtok 19.04.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes o 17.hod otvorenie výstavy v Justiho sieni Primaciálneho paláca

Cyklisti a chodci sa budú musieť tolerovať

V Bratislave došlo v tejto súislosti k sporu medzi Cyklokoalíciou a mestom, nakoľko pri  River Parku bola odstránené označenie pre  cyklotrasu a nábrežie sa zmenilo na územie so zmiešaným pohybom chodcov a cyklistov. Aktivisti s tým nesúhlasia, organizujú  dnes o 17.hodine protestnú jazdu za bezpečné nábrežie.

 

Mesto Bratislava, ale oponuje, že podobne ako aj ďalšie európske metropoly, musia riešiť problematiku bezpečnosti cyklistov a chodcov na verejných priestranstvách. Londýn, Kodaň, ale aj viaceré mestá v Holandsku zavádzajú nové pravidlá, pričom ako najrozumnejšie riešenie sa ukazuje forma zdieľaného priestoru, tzv. "Shared Space". Na zónu zmiešaného pohybu cyklistov a chodcov sa zmenila aj časť cyklotrasy na dunajskej promenade.

 

„Verejné priestranstvá v Bratislave sa rozvíjajú a zväčšuje sa hustota ľudí, ktorí sa na nich pohybujú. To však na druhej strane prináša aj viacero kolízií. Na dunajskej promenáde sú dnes najviac zraniteľné mamičky s kočíkmi, voľne pobehujúce malé deti, naši seniori či psičkári. Okrem cyklistov si aj títo ľudia zaslúžia na promenáde priestor, kde sa môžu voľne pohybovať bez toho, aby museli striehnuť, z ktorej strany im hrozí nebezpečenstvo,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 

Za pravdu mu dávajú iektorí členovia dopravej komisie, ktorí tiež dostali podnety od občanov, ktorí v zone pri River parku hovoria o nebezpečnej jazde cyklistov a kolíziách s chodcami, dkonca s malými deťmi.

Komisia pre dopravné značenie vo februári tohoto roku rozhodla o zmene dopravného značenia na dunajskej promenáde. Časť doterajšej cyklotrasy sa mení na zmiešanú zónu, ktorú cyklisti zdieľajú s chodcami. 

 

 

„Rozhodnutie komisie z februára rešpektujem. Napokon, pre cyklistov so športovejším ponímaním cyklistiky máme na petržalskej strane bezpečnú a komfortnú cyklotrasu s minimálnymi obmedzeniami, spojenú s ľavým brehom Dunaja lávkami na všetkých štyroch mostoch. Zároveň rozumiem aj hlasom nespokojných cyklistov.

V tejto veci som už oslovil národného cyklokoordinátora Petra Klučku. Som pripravený debatovať aj na širšej platforme a hľadať najlepšie riešenie. Budem však vždy trvať na tom, aby sme k sebe boli tolerantní a chránili tých najzraniteľnejších občanov nášho mesta,“ dodal primátor Bratislavy.

foto: ilustačnéAutor: Petrzalcan | 20.03.2018 | zobrazené: 140 x |


Podobné články

• Bratislava ako zaujímavá turistická destinácia (18.04.2018)
• Na hrádzi všetko po starom (14.04.2018)
• Filmový festival OLOMÁNIA (25.02.2018)
• Petržalský večer venovaný budúcej električke a jej okoliu (22.02.2018)
• Vyberte si jarný tábor pre dieťa (14.02.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Cintorín z 1.sv.vojny Petržalka Kopčany

ANKETA

Súhlasíte so zavedením parkovacej politiky v Bratislave ?

áno, parkovanie nie je ľudské právo, bude menej áut
(82)

skôr áno, nesmie ale byť vysoká cena
(21)

nie, som proti, chcem parkovať zadarmo
(35)

neviem, nemám názor
(19)


spolu 157 hlasov
/