Dnes je: štvrtok 19.07.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Veľa hríbov v júli sýpky nenaplní.

Cyklisti a chodci sa budú musieť tolerovať

V Bratislave došlo v tejto súislosti k sporu medzi Cyklokoalíciou a mestom, nakoľko pri  River Parku bola odstránené označenie pre  cyklotrasu a nábrežie sa zmenilo na územie so zmiešaným pohybom chodcov a cyklistov. Aktivisti s tým nesúhlasia, organizujú  dnes o 17.hodine protestnú jazdu za bezpečné nábrežie.

 

Mesto Bratislava, ale oponuje, že podobne ako aj ďalšie európske metropoly, musia riešiť problematiku bezpečnosti cyklistov a chodcov na verejných priestranstvách. Londýn, Kodaň, ale aj viaceré mestá v Holandsku zavádzajú nové pravidlá, pričom ako najrozumnejšie riešenie sa ukazuje forma zdieľaného priestoru, tzv. "Shared Space". Na zónu zmiešaného pohybu cyklistov a chodcov sa zmenila aj časť cyklotrasy na dunajskej promenade.

 

„Verejné priestranstvá v Bratislave sa rozvíjajú a zväčšuje sa hustota ľudí, ktorí sa na nich pohybujú. To však na druhej strane prináša aj viacero kolízií. Na dunajskej promenáde sú dnes najviac zraniteľné mamičky s kočíkmi, voľne pobehujúce malé deti, naši seniori či psičkári. Okrem cyklistov si aj títo ľudia zaslúžia na promenáde priestor, kde sa môžu voľne pohybovať bez toho, aby museli striehnuť, z ktorej strany im hrozí nebezpečenstvo,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 

Za pravdu mu dávajú iektorí členovia dopravej komisie, ktorí tiež dostali podnety od občanov, ktorí v zone pri River parku hovoria o nebezpečnej jazde cyklistov a kolíziách s chodcami, dkonca s malými deťmi.

Komisia pre dopravné značenie vo februári tohoto roku rozhodla o zmene dopravného značenia na dunajskej promenáde. Časť doterajšej cyklotrasy sa mení na zmiešanú zónu, ktorú cyklisti zdieľajú s chodcami. 

 

 

„Rozhodnutie komisie z februára rešpektujem. Napokon, pre cyklistov so športovejším ponímaním cyklistiky máme na petržalskej strane bezpečnú a komfortnú cyklotrasu s minimálnymi obmedzeniami, spojenú s ľavým brehom Dunaja lávkami na všetkých štyroch mostoch. Zároveň rozumiem aj hlasom nespokojných cyklistov.

V tejto veci som už oslovil národného cyklokoordinátora Petra Klučku. Som pripravený debatovať aj na širšej platforme a hľadať najlepšie riešenie. Budem však vždy trvať na tom, aby sme k sebe boli tolerantní a chránili tých najzraniteľnejších občanov nášho mesta,“ dodal primátor Bratislavy.

foto: ilustačnéAutor: Petrzalcan | 20.03.2018 | zobrazené: 242 x |


Podobné články

• Bezpečné kúpanie na pravom brehu Dunaja (15.07.2018)
• Pozvánky pre seniorov cez prázdniny (06.07.2018)
• Dobový piknik ako spred 100 rokov (30.06.2018)
• Na Gessayovej sa otvára nové ihrisko (23.06.2018)
• Bohatý program na sobotu (16.06.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Obliehanie Bratislavy Napoleonom 2017

ANKETA

Komu by ste dali hlas na post primátora Bratislavy?

Ivo Nesrovnal
(20)

Matúš Vallo
(16)

Václav Mika
(21)

Ján Mrva
(6)

Caroline Lišková
(8)

Imrich Béreš
(3)

zatiaľ nevidím dobrého kandidáta
(13)

nepôjdem voliť
(10)

vyberám si spomedzi týchto kandidátov, ale ešte neviem
(18)


spolu 115 hlasov
/