Dnes je: streda 19.09.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Cyklisti a chodci sa budú musieť tolerovať

V Bratislave došlo v tejto súislosti k sporu medzi Cyklokoalíciou a mestom, nakoľko pri  River Parku bola odstránené označenie pre  cyklotrasu a nábrežie sa zmenilo na územie so zmiešaným pohybom chodcov a cyklistov. Aktivisti s tým nesúhlasia, organizujú  dnes o 17.hodine protestnú jazdu za bezpečné nábrežie.

 

Mesto Bratislava, ale oponuje, že podobne ako aj ďalšie európske metropoly, musia riešiť problematiku bezpečnosti cyklistov a chodcov na verejných priestranstvách. Londýn, Kodaň, ale aj viaceré mestá v Holandsku zavádzajú nové pravidlá, pričom ako najrozumnejšie riešenie sa ukazuje forma zdieľaného priestoru, tzv. "Shared Space". Na zónu zmiešaného pohybu cyklistov a chodcov sa zmenila aj časť cyklotrasy na dunajskej promenade.

 

„Verejné priestranstvá v Bratislave sa rozvíjajú a zväčšuje sa hustota ľudí, ktorí sa na nich pohybujú. To však na druhej strane prináša aj viacero kolízií. Na dunajskej promenáde sú dnes najviac zraniteľné mamičky s kočíkmi, voľne pobehujúce malé deti, naši seniori či psičkári. Okrem cyklistov si aj títo ľudia zaslúžia na promenáde priestor, kde sa môžu voľne pohybovať bez toho, aby museli striehnuť, z ktorej strany im hrozí nebezpečenstvo,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 

Za pravdu mu dávajú iektorí členovia dopravej komisie, ktorí tiež dostali podnety od občanov, ktorí v zone pri River parku hovoria o nebezpečnej jazde cyklistov a kolíziách s chodcami, dkonca s malými deťmi.

Komisia pre dopravné značenie vo februári tohoto roku rozhodla o zmene dopravného značenia na dunajskej promenáde. Časť doterajšej cyklotrasy sa mení na zmiešanú zónu, ktorú cyklisti zdieľajú s chodcami. 

 

 

„Rozhodnutie komisie z februára rešpektujem. Napokon, pre cyklistov so športovejším ponímaním cyklistiky máme na petržalskej strane bezpečnú a komfortnú cyklotrasu s minimálnymi obmedzeniami, spojenú s ľavým brehom Dunaja lávkami na všetkých štyroch mostoch. Zároveň rozumiem aj hlasom nespokojných cyklistov.

V tejto veci som už oslovil národného cyklokoordinátora Petra Klučku. Som pripravený debatovať aj na širšej platforme a hľadať najlepšie riešenie. Budem však vždy trvať na tom, aby sme k sebe boli tolerantní a chránili tých najzraniteľnejších občanov nášho mesta,“ dodal primátor Bratislavy.

foto: ilustačnéAutor: Petrzalcan | 20.03.2018 | zobrazené: 291 x |


Podobné články

• Kam na víkend? (15.09.2018)
• O zdieľanie bicyklov je záujem (09.09.2018)
• Deň otvorených dverí v Dome tretieho veku (05.09.2018)
• Petržalská Mobilizácia oživí históriu spred 80 rokov (28.08.2018)
• Dni majstrov ÚĽUV 2018 začínajú (25.08.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

ŠK Juventa Bratislava

ANKETA

Čo by malo byť na pravom brehu Dunaja v Petržalke?

pláž LIDO, mestská pláž
(22)

malo by sa ponechať ako je
(29)

obnoviť lunapark a Lido pláž
(18)

vybudovať niečo ako Eurovea
(10)

prístavisko pre lode
(6)


spolu 85 hlasov
/