Dnes je: utorok 22.01.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V roku 1451 bol vykonaný prvý zápis v slovenčine v Žilinskej mestskej knihe, dovtedy vedenej len v nemeckom a latinskom jazyku.

Deň matiek

Lásku by sme mali prejavovať každý deň. No jeden deň v roku je špeciálne venovaný tým, ktoré majú priam ako svoje poslanie a celoživotný údel rozdávať lásku. Sú to naše mamy, staré mamy.

Práve  v tento deň máme príležitosť poďakovať sa mamám za všetko, čo pre nás v živote robia. Vzdať úctu, prejaviť vďaka, povedať ako ju máme radi. K tomu pridať malý darček napríklad darovaním kytice, knihy, šperku, vstupenky na zaujímavé podujatie, ale predovšetkým objatím.

 

Čo myslíte, kde má tento sviatok svoje korene? Vraj už 300 rokov pred Kristom v  starovekom Grécku oslavovali sviatok, ktorý by sme dnes nazvali Deň matiek. Bola to slávnosť bohyne Rhey - matky všetkých božstiev. Slávnosť trvala 3 dni, zvyčajne od 15. do 18. marca. Boli to skôr súkromné rodinné slávnosti, lebo matka, bola vždy symbolom pokračovania rodu.

 

V 17. storočí našiel svoje miesto tento sviatok aj v Anglicku. Deti pracovali každý deň a jedine  štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov a doniesli darčeky im a súrodencom. Tú nedeľu začali nazývať "Nedeľou matiek".

Zásluhou  Američanky Anny Marie Jarvisovej, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta sa dnes tešíme tomuto celosvetovo uznávanému sviatku. Lobizmus žien spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Thomas Woodrow Wilson (1856-1924), 28. prezident USA, podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj vo väčšine krajín sveta.

 

V niektorých krajinách sveta však oslavujú Deň matiek v iný termín, tak napríklad v Rumunsku i Španielsku  prvú nedeľu v máji, v Poľsku 26. mája, v Argentíne napríklad až v tretiu nedeľu v októbri.  Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien pripadajúci na 8. marca.

 

Deň matiek patrí medzi najdôležitejšie rodinné sviatky. Je to mama, kto dáva život a poväčšine sa stará o deti i celú rodinu. Vzťah k matke často predurčuje celý náš život, najmä v súkromí. Matka je tá, ku ktorej môžeme stále prísť s radosťou i smútkom. Matka vždy stojí pri nás a nikdy nás neopustí.

 Autor: Petrzalcan | 13.05.2018 | zobrazené: 549 x |


Podobné články

• OLO informuje o odpadoch (18.01.2019)
• Budeme zálohovať PET fľaše a plechovky? (17.01.2019)
• Pomoc ľuďom bez domova (08.01.2019)
• Pravoslávni slávia Vianoce a my Troch kráľov. (06.01.2019)
• Aké počasie nás čaká? (05.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Využívate MHD v Bratislave?

Áno, každý deň
(14)

Áno, ale nie každý deň
(3)

Len občas
(7)

Nie, chodím autom
(6)


spolu 30 hlasov
/