Dnes je: štvrtok 19.07.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Veľa hríbov v júli sýpky nenaplní.

Deň matiek

Lásku by sme mali prejavovať každý deň. No jeden deň v roku je špeciálne venovaný tým, ktoré majú priam ako svoje poslanie a celoživotný údel rozdávať lásku. Sú to naše mamy, staré mamy.

Práve  v tento deň máme príležitosť poďakovať sa mamám za všetko, čo pre nás v živote robia. Vzdať úctu, prejaviť vďaka, povedať ako ju máme radi. K tomu pridať malý darček napríklad darovaním kytice, knihy, šperku, vstupenky na zaujímavé podujatie, ale predovšetkým objatím.

 

Čo myslíte, kde má tento sviatok svoje korene? Vraj už 300 rokov pred Kristom v  starovekom Grécku oslavovali sviatok, ktorý by sme dnes nazvali Deň matiek. Bola to slávnosť bohyne Rhey - matky všetkých božstiev. Slávnosť trvala 3 dni, zvyčajne od 15. do 18. marca. Boli to skôr súkromné rodinné slávnosti, lebo matka, bola vždy symbolom pokračovania rodu.

 

V 17. storočí našiel svoje miesto tento sviatok aj v Anglicku. Deti pracovali každý deň a jedine  štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov a doniesli darčeky im a súrodencom. Tú nedeľu začali nazývať "Nedeľou matiek".

Zásluhou  Američanky Anny Marie Jarvisovej, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta sa dnes tešíme tomuto celosvetovo uznávanému sviatku. Lobizmus žien spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Thomas Woodrow Wilson (1856-1924), 28. prezident USA, podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj vo väčšine krajín sveta.

 

V niektorých krajinách sveta však oslavujú Deň matiek v iný termín, tak napríklad v Rumunsku i Španielsku  prvú nedeľu v máji, v Poľsku 26. mája, v Argentíne napríklad až v tretiu nedeľu v októbri.  Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien pripadajúci na 8. marca.

 

Deň matiek patrí medzi najdôležitejšie rodinné sviatky. Je to mama, kto dáva život a poväčšine sa stará o deti i celú rodinu. Vzťah k matke často predurčuje celý náš život, najmä v súkromí. Matka je tá, ku ktorej môžeme stále prísť s radosťou i smútkom. Matka vždy stojí pri nás a nikdy nás neopustí.

 Autor: Petrzalcan | 13.05.2018 | zobrazené: 302 x |


Podobné články

• Čo by ste mali vedieť o Zbernom dvore OLO (16.07.2018)
• 25 rokov pomoci zvieratám (12.07.2018)
• Letná hudobná električka (08.07.2018)
• Farmári v Petržalke (20.06.2018)
• Medveď Filip si zaslúži nový výbeh (12.06.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Cintorín z 1.sv.vojny Petržalka Kopčany

ANKETA

Komu by ste dali hlas na post primátora Bratislavy?

Ivo Nesrovnal
(20)

Matúš Vallo
(16)

Václav Mika
(21)

Ján Mrva
(6)

Caroline Lišková
(8)

Imrich Béreš
(3)

zatiaľ nevidím dobrého kandidáta
(13)

nepôjdem voliť
(10)

vyberám si spomedzi týchto kandidátov, ale ešte neviem
(18)


spolu 115 hlasov
/