Dnes je: nedeľa 31.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň bez tabaku

Dnes majú svoj sviatok vodiaci psi

Je to priateľ, je to pomocník, je to nutnosť i iskierka nádeje. Je to verný priateľ človek s tým najlepším, čo v ňom je. Hovoríme mu vodiaci pes pre slepých a slabozrakých. Medzinárodný deň vodiacicich psov je práve dnes.

 

Dobre vycvičený vodiaci pes predstavuje pre svojho nevidiaceho pána nezávislý, bezpečný a slobodný pohyb na verejnosti. Nevidiaci nie je odkázaný na bielu palicu, dostane sa takmer  všade, kam potrebuje.

 

Najviac sa pre lásku k ľuďom a pokojnú povahu cvičia plemená labradorský retriever a nemecký ovčiak. V niektorých krajinách však majú dobré skúsenosti aj s pudlíkmi.

 

Mnohé výcvikové školy s dlhoročnou tradíciou vo svete dostávajú financie iba od sponzorov a pracujú v nich dobrovoľníci. Na Slovensku sa vodiaci pes považuje za kompenzačnú pomôcku a nevidiaci ho dostáva od zdravotnej poisťovne, ktorá ho kupuje. Hoci aj na Slovensku sú ľudia, ktorí chápu poslanie výcvikových škôl a sponzorsky podporujú ich činnosť, jediná výcviková škola pre vodiace psy u nás, ktorá je členom IGDF, je napojená na finančný rozpočet Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Založená bola v roku 1993. Výcvik jedného psa, po predchádzajúcom roku výchovy, trvá asi sedem mesiacov.

 

Moderná história výcviku psov na vodenie nevidiacich sa začala v Nemecku a datuje sa do obdobia po prvej svetovej vojny, keď mnoho vojakov po plynových útokoch stratilo zrak.

 

Za významnú priekopníčku cvičenia vodiacich psov pre nevidiacich civilov možno označiť Dorothy Eustisovú, Američanku pôsobiacu vo Švajčiarsku, ktorá sa spočiatku venovala výcviku psov pre armádu a políciu. Myšlienka cvičiť psov pre nevidiacich sa jej zapáčila a túto činnosť spropagovala aj v americkej tlači.

 

Tak sa dostal do USA prvý špeciálne vycvičený vodiaci pes Buddy, ktorého príbeh spopularizoval túto formu pomoci nevidiacim. Dorothy Eustisová založila v roku 1928 vo Švajčiarsku výcvikovú školu, ktorá mala onedlho nasledovníkov v Európe aj v USA.

 

Z mnohých vyznaní nevidiacich sa možno dozvedieť, ako prítomnosť vodiaceho psa zmenila ich život a vrátila mu zmysel. Mnohí zistia, že svet naokolo je plný milých ľudí, ochotných pomôcť, keď vidia spokojného psa po jeho boku.

 

 zdroj informácií:TASR

 Autor: Petrzalcan | 26.04.2013 | zobrazené: 4127 x |


Podobné články

• Vodné vtáky netreba kŕmiť (18.05.2020)
• Dážď a africký prach (15.05.2020)
• Navštevovali ste trhoviská? (22.04.2020)
• Horel lesík na Haanovej (21.04.2020)
• Ľudia z prihraničných obcí organizujú petíciu (18.04.2020)

Komentáre