Dnes je: nedeľa 19.08.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V Čunove cez víkend prebiehajú Majstrovstvá Európy juniorov a mládeže do 23 rokov vo vodnom slalome a freestyle

Dnes spomíname aj na obete v Petržalke

Masový hrob obetí fašizmu na cintoríne v Petržalke je tretí najväčší na Slovensku, po Nemeckej a Kremničke. Leží v ňom 497 obetí, všetko židovských občanov Maďarska, ktorí sem boli privezení do pracovného tábora.

 

Zahynuli následkom vyčerpania, hladu, chorôb, zamrznutia, pochovania za živa či zastrelením od začiatku decembra 1944 do konca marca 1945. Posledných asi 80 obetí tu surovo zavraždili na Zelený štvrtok 29. marca 1945. Na Veľký piatok ostatných väzňov vyhnali na záverečný pochod smrti z Engerau do Mathausenu. Asi stovka väzňov zahynula už cestou do Wolfsthale. V Bad Deutsch-Altenburgu tých, čo pochod prežili, naložili na loď, ktorá smerovala do do koncentračného tábora v Mauthausene.

 

História Petržalky bola veľmi búrlivá a veľmi často spojedná s vojenskou históriou. Petržalka v rokoch 1938 až 1945 patrila v dôsledku Mníchovskej dohody Nemeckej ríši. V tej dobe sa nazývala Engerau. Prevažnú časť tvorili Nemci, ale aj Maďari a Slováci.

Dnes vieme, že v decembri 1944 nacisti zriadili na šiestich miestach  pracovný tábor pre maďarských Židov, ktorých sem pozvážali z juhu. Celkovo ich v tábore bolo asi do 2000.

Žili a pracovali tvrdo, v krutých podmienkach, v studených barákoch, s minimom jedla a oblečenia a pod rukami brutálnej časti dozorcov z radov nacistickej strany NSDAP a jej ozbrojenej päste SA mnohí zomierali.

 

Dnes môžeme po miestach, kde bol tabor nájsť veľmi málo stôp. Tou najhmatateľnejšou je pension Leberfinger, kde v maštali tejto reštaurácie bola jedna z ubikácií pre väzňov. Ďalšia časť tábora bola v oblasti dnešnej Incheby, jedna v Ovsišti, či na mieste nákupného centra.

Špeciálnu expozíciu k téme tábora v Engerau vytvorilo Židovské komunitné centrum, pod vedením riaditeľa ŽKM Maroša Borského.

Petržalský okrášľovací spolok túto prenosnú expozíciu ponúkol stredným školám v Petržalke. Momentálne je výstava na Gymnáziu Pankúchova,ale v najbližšom čase by sa mala presunúť na ďalšiu školu.


Podklady k výstave získavali autori zo spisov súdnych procesov, ktoré prebiehali hneď po vojne. V roku 1945 sa Petržalka vrátila do oslobodeného  Československa. Okrem súdneho procesu prebiehala hneď po vojne exhumácia obetí tábora v masových hroboch.

Počas socializmu bol príbeh tohto pracovného nacistického tábora v Petržalke zahalený mlčaním a až v súčastnosti sa znova dozvedáme o hrôzach, ktoré sa diali nie ďaleko od nás, ale priamo na pôde našej mestskej časti Petržalky.

 

Dnes si celý svet pripomína Deň pamiatky obetí nacizmu  a Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 27.01.2018 | zobrazené: 551 x |


Podobné články

• Petržalský rodák Schöne Naci (11.08.2018)
• Petržalka sa stala súčasťou Československa až neskôr (10.08.2018)
• Osmičky v našich dejinách (09.08.2018)
• Orientálny trh v Bratislave - trh pre východnú Európu (05.08.2018)
• Žena, ktorá zakladala v Uhorsku materské školy (27.07.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Komu by ste dali hlas na post starostu Petržalky?

Vladimír Bajan
(22)

Ľudmila Farkašovská
(26)

Oliver Kríž
(19)

Ján Hrčka
(11)

Elena Pätoprstá
(14)

Tatiana Kratochvílová
(9)

Ján Bučan
(11)

Marián Greksa
(15)

Nejdem voliť
(10)

nevyhovuje mi žiaden kandidát
(26)


spolu 163 hlasov
/