Dnes je: piatok 16.11.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň tolerancie

Dnes spomíname aj na obete v Petržalke

Masový hrob obetí fašizmu na cintoríne v Petržalke je tretí najväčší na Slovensku, po Nemeckej a Kremničke. Leží v ňom 497 obetí, všetko židovských občanov Maďarska, ktorí sem boli privezení do pracovného tábora.

 

Zahynuli následkom vyčerpania, hladu, chorôb, zamrznutia, pochovania za živa či zastrelením od začiatku decembra 1944 do konca marca 1945. Posledných asi 80 obetí tu surovo zavraždili na Zelený štvrtok 29. marca 1945. Na Veľký piatok ostatných väzňov vyhnali na záverečný pochod smrti z Engerau do Mathausenu. Asi stovka väzňov zahynula už cestou do Wolfsthale. V Bad Deutsch-Altenburgu tých, čo pochod prežili, naložili na loď, ktorá smerovala do do koncentračného tábora v Mauthausene.

 

História Petržalky bola veľmi búrlivá a veľmi často spojedná s vojenskou históriou. Petržalka v rokoch 1938 až 1945 patrila v dôsledku Mníchovskej dohody Nemeckej ríši. V tej dobe sa nazývala Engerau. Prevažnú časť tvorili Nemci, ale aj Maďari a Slováci.

Dnes vieme, že v decembri 1944 nacisti zriadili na šiestich miestach  pracovný tábor pre maďarských Židov, ktorých sem pozvážali z juhu. Celkovo ich v tábore bolo asi do 2000.

Žili a pracovali tvrdo, v krutých podmienkach, v studených barákoch, s minimom jedla a oblečenia a pod rukami brutálnej časti dozorcov z radov nacistickej strany NSDAP a jej ozbrojenej päste SA mnohí zomierali.

 

Dnes môžeme po miestach, kde bol tabor nájsť veľmi málo stôp. Tou najhmatateľnejšou je pension Leberfinger, kde v maštali tejto reštaurácie bola jedna z ubikácií pre väzňov. Ďalšia časť tábora bola v oblasti dnešnej Incheby, jedna v Ovsišti, či na mieste nákupného centra.

Špeciálnu expozíciu k téme tábora v Engerau vytvorilo Židovské komunitné centrum, pod vedením riaditeľa ŽKM Maroša Borského.

Petržalský okrášľovací spolok túto prenosnú expozíciu ponúkol stredným školám v Petržalke. Momentálne je výstava na Gymnáziu Pankúchova,ale v najbližšom čase by sa mala presunúť na ďalšiu školu.


Podklady k výstave získavali autori zo spisov súdnych procesov, ktoré prebiehali hneď po vojne. V roku 1945 sa Petržalka vrátila do oslobodeného  Československa. Okrem súdneho procesu prebiehala hneď po vojne exhumácia obetí tábora v masových hroboch.

Počas socializmu bol príbeh tohto pracovného nacistického tábora v Petržalke zahalený mlčaním a až v súčastnosti sa znova dozvedáme o hrôzach, ktoré sa diali nie ďaleko od nás, ale priamo na pôde našej mestskej časti Petržalky.

 

Dnes si celý svet pripomína Deň pamiatky obetí nacizmu  a Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 27.01.2018 | zobrazené: 668 x |


Podobné články

• Leopold neoprávnene v tieni svojich predkov (15.11.2018)
• Pred 100 rokmi skončila dovtedy najväčšia vojna na svete (10.11.2018)
• Bratislavským mierom sa potvrdil vznik Habsburskej monarchie (07.11.2018)
• Korunovácia Ferdinanda I.Habsburského (03.11.2018)
• Ako vznikol sviatok Všetkých svätých a Dušičky (01.11.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Ste spokojní s výsledkami volieb?

Áno, maximálne
(4)

Viac menej áno
(6)

Viac nie ako áno
(4)

Nie, som sklamaný/á
(10)


spolu 24 hlasov
/