Dnes je: piatok 16.11.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň tolerancie

Dostali ste igelitku zdarma?

Dostali ste pri dnešnému nákupe igelitovú tašku zdarma? Ak áno, predajca práve porušil zákon, ktorý platí od 1.januára tohto roku. Navyše, je povinný ponúknuť vám ekologickejšiu alternatívu.

 

Envirorezort si od prísnejšej odpadovej legislatívy sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch. Mali by sme mať menej igelitov na sídliskách, kam sa dostávajú z otvorených kontajnerových stojísk, ale aj vďaka neporiadnym ľuďom, ktorí odhadzujú igelitky do prírody.

 

Riešiť tento problém sa rozhodlo ministerstvo životného prostredia, lebo igelity sú obrovský ekologický problém a je už neúmerne veľa.  Jeden Slovák ich ročne spotrebuje približne 466!

Od 1. januára 2018 musia predajcovia igelitové tašky spoplatniť a taktiež alternatívne poskytovať iné druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie. Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50 tisíc eur. Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty je oprávnená Slovenská obchodná inšpekcia.

 

Platí to nie len pre potraviny, ale aj pre obchody s textilov, papiernictvá, obuv. Jednoducho pre všetkých predajcov a predajne, aj trhoviská!

Spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov. Veľmi ľahká plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov – nazývaná aj ako mikroténové vrecúško, ktorá sa vyžaduje z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami, spoplatneniu nepodlieha.

Novelu zákona o odpadoch z dielne envirorezortu, ktorá spoplatnila ľahké platové tašky, schválilo ešte v marci minulého roka 123 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Novela zákona má jediný cieľ, a to znížiť spotrebu a produkciu ľahkých plastových tašiek. Jednoduchým spôsobom – spoplatnením. Plastové tašky pri nákupoch tak sú s účinnosťou od 1. januára 2018 povinne spoplatnené. No je to aj na ľuďoch. Nie je jednoduchšie doniesť si trvácnu tašku na nákup sám? Alebo používať textilné či papierové tašky?

Ruka v ruke s týmito opatreniami ministerstvo životného prostredia ešte koncom roka 2016 vyhlásilo iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek“. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR. Cieľom je postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja a zákazníkom pri nákupoch ponúkať inú, ekologickejšiu alternatívu.

 

 Autor: Petrzalcan | 04.01.2018 | zobrazené: 497 x |


Podobné články

• Francúzsky prezident a obmedzenia v doprave (26.10.2018)
• Odvoz odpadu počas sviatkov (24.10.2018)
• Posledná adopčná akcia tohto roka (04.10.2018)
• Začína Európsky týždeň mobility a cieľom je nechať autá doma (16.09.2018)
• Povinné čipovanie psov (12.09.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Mobilizácia pri Bunkri BS 4 Lány

ANKETA

Ste spokojní s výsledkami volieb?

Áno, maximálne
(4)

Viac menej áno
(6)

Viac nie ako áno
(4)

Nie, som sklamaný/á
(10)


spolu 24 hlasov
/