Dnes je: pondelok 19.08.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
19.august- Svetový humanitárny deň

Fašiangy, fašiangy….

Od Troch kráľov (6.1.) do Popolcovej stredy je obdobie, ktoré nazývame Fašiangy.  V roku 2018 pripadá Poplcová streda na 14.2. Názov fašiangy  je odvodený z nemčiny. Označoval posledné dni pred pôstom, ktoré sú vyvrcholením prechodného obdobia medzi zimným a jarným cyklom.

 

O fašiangoch sa však dozvedáme oveľa skôr, z písomností z 13. storočia. Naši dávni predkovia sa na bujaré oslavy veľmi tešili, čo bolo ale tŕňom v oku pre cirkev.  Zábavy bývali bujaré, hlučné a spojené aj s nezbednosťami. Tešili sa a hodovali bohatí, ale aj chudobní, každý po svojom.

Jedli sa isté typy jedál, konali bály, plesy, ľudové veselice. Fašiangy sú ale pôvodne pohanská slávnosť zasvätená bôžikovi vína a nestriedmosti Bakchovi alebo Liberovi. Tieto oslavy nazývané Bakchanália alebo tiež Liberália. Boli spojené s veľkým pitím a bezbrehým jedením ( samozrejme, kto na čo mal).

 

Tieto slávnosti mali pôvod z Egypta, odkiaľ sa tieto slávnosti preniesli do  Grécka a neskôr do Ríma a jeho provincií.

Fašiangy boli a sú akýmsi spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym obdobím predveľkonočným a má svoje práva a svoju veselosť.

Fašiangy sa oslavovali hravosťou. Neboli žiadne predpisy, žiadne tresty, spytovanie svedomia, žiadne pôsty. Naopak z komôr zmizlo veľa mäsa, veľa pitia. Ľudia sa častokrát zadlžovali, aby si mohli tiež užiť. V tomto období sa odohrávalo veľa akcií - svadby, zabíjačky, tanečné zábavy. Každú nedeľu sa konali tanečné zábavy alebo bály. A na záver potom prišla tá najslávnostnejšia zábava, koniec fašiangov so sprievodom a s obchádzaním domov a neodmysliteľným pochovávaním basy.

 

Mládenci sa obliekali do masiek, dávali sa  v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a samozrejme aj vypiť. K typickému pečivu "na ponúkanie" patrili smažené šišky - pampúšiky a fánky.

Čo bolo pre fašiangy typické? Na tučný štvrtok má každý veľa jesť a piť, aby bol po celý rok silný.

Na fašiangový pondelok, keď sa konal tzv. "mužský bál" kam smeli len ženatí a vydané, vyhadzoval sedliak pri tanci sečku vysoko, aby sa mu na poli urodil vysoký ľan a ovos.

Na fašiangový utorok sa sliepkam sypalo zrno do kruhu z reťaze, aby nezablúdili a nezanášali. Určite to bol odraz starovekých predstáv o kúzelnej moci kruhu proti úkladom zlých duchov. V ten istý deň sa nemalo vešať prádlo na pôjd, lebo to vraj viedlo k premnoženiu bĺch. Ženy nesmeli šiť, aby sliepky dobre niesli.

 

Na fašiangový utorok bola sála plná dievčat. Uprostred stál dlhý stôl a na ňom boli poháre so sladkým likérom pre dievčatá. Pred každým pohárom namaľoval zvolený mládenec toľko bodiek, koľko musela dievčina zaplatiť zlatiek na muziku za to, že tancovala s chlapcami po celý rok. Tento obyčaj sa nazýval "vyplácanie dievčat". Hospodár mal s gazdinou cez fašiangový utorok tancovať, aby vraj sa im v tom roku urodili veľké zemiaky a dlhý jačmeň.

Fašiangom končil tanec a tancovať sa smelo až zase v máji pri stavaní a váľaní májov a potom až neskoro cez jesenné obdobie. Tieto staré zvyky sa však dodržiavali len zhruba do konca 19. storočia, potom sa na ne už málo dbalo.

 

zdroj: studnica slovenského folklóru a Janko Hraško

 

 Autor: Petrzalcan | 07.01.2018 | zobrazené: 1008 x |


Podobné články

• Na Magio pláži aj s knihami a divadlom (30.07.2019)
• Prešporský umelec pop-artu (05.06.2019)
• Prebuďte sa s knihou (20.03.2019)
• Miléniova Petržalka (18.03.2019)
• Martin Benka v Bratislave (14.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(200)

Nie, mne to neprekáža
(72)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(77)


spolu 349 hlasov
/