Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Florencia je opäť kolískou novodobej renesancie
Dnes je: sobota 18.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Florencia je opäť kolískou novodobej renesancie

Na pozvanie Florentskej radnice sa členovia delegácie hlavného mesta SR Bratislavy tvorenej námestníčkou primátora Ivetou Plšekovou, hlavnou architektkou Bratislavy Ingrid Konrad a Margarétou Musilovou z Mestského ústavu ochrany pamiatok zúčastnili v dňoch 2. – 4. novembra druhého ročníka medzinárodnej konferencie Unity in Diversity vo Florenci.

 

Už druhý ročník konferencie iniciovalo mesto Florencia, ako kolíska renesancie a mesto, ktoré žije kultúrno-historickým dedičstvom. Tohtoročná konferencia hľadala odpovede na otázky týkajúce sa jednoty pri riešení a hľadaní osvedčených postupov pri riešení politicko-spoločenských problémov, ktoré sa týkajú zachovania kultúrneho a prírodného dedičstva pre budúce generácie. Pri príležitosti 50. výročia záplav, ktoré 4.11. 1966 postihli Florenciu, bude tohtoročné fórum zamerané najmä na mestá, ktoré čelia problémom súvisiacimi s vodnými tokmi. 

 

Účastníci tohto medzinárodného podujatia majú možnosť zdieľať svoje riešenia a osvedčené postupy v oblastiach ako predchádzanie prírodným katastrofám, dopady klimatických zmien na život, politiky trvalo udržateľného rozvoja, ochrany pamiatok atď. Navzájom spolupracovať a zároveň sa inšpirovať skúsenosťami jednotlivých krajín. Cieľom týchto stretnutí je vytvoriť platformu pre kooperáciu miest z rôznych častí sveta v oblasti ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva. 

 

„ Kultúrnohistorické dedičstvo krajín nepatrí len jednej krajine, patrí ľudstvu ako takému. Preto je ochrana kultúrnych hodnôt i pamiatok tak dôležitá. Veď na čo chcú budúce generácie nadviazať ak by nebolo skvostov architektúry, ak by neboli obrazy, sochy, fontány vo verejnom priestore, ak by zmizli vzácne rukopisy, zničili by sme knižnice, či audiovizuálne snímky? Uvedomujeme si niekedy, ako je tento aspekt nášho bytia dôležitý v rozvíjaní nášho myslenia, kreativity, ale aj kvality života?“, hovorí Iveta Plšeková na margo tém konferencie a dodáva: „Videli sme ako povodeň v roku 1966 poškodila a zničila veľa pamiatok vo Florencii ale aj nasadenie ľudí, dobrovoľníkov z celého sveta, ktorí prišli pomáhať, ručne odstraňovali nánosy blata, čistili ulice i pamiatky, zachraňovali knihy, obrazy. Videli sme aj vojnou zničené mestá v Sýrii a Iraku. Svet nemlčí, koná, len akosi u nás na Slovensku máme o boji za záchranu historických pamiatok vo vojnou zmietaných oblastiach málo informácií. Naše médiá sa tejto téme veľmi málo venujú. Počuť to priamo od odborníkov, ktorí sa na tom podieľajú, bolo veľmi zaujímavé a inšpirujúce. Samozrejme veľkou témou je financovanie ochrany, aj o tom hovorili primátori miest a zástupcovia akademickej obce sveta. Potrebujeme renesanciu v našom myslení, v našom  konaní, aj v ochrane kultúrneho a historického dedičstva a neviem si predstaviť lepšie miesto na toto rokovanie ako Florenciu.“

 

Okrem zástupcov miest sa konferencie zúčastňujú zástupcovia akademickej pôdy, poprední odborníci, zástupcovia OSN i právni experti. Ochrana a zmysluplné využívanie kultúrneho dedičstva je totiž deklarované ako verejný záujem a spoluzodpovednosť za zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva pre budúce generácie leží popri samotných vlastníkoch pamiatok rovnako tak na štáte, územnej samospráve, ako aj na občanoch.

 

V súvislosti s ochranou kultúrneho a prírodného svetového dedičstva došlo v roku 2015 vo Florencii k podpísaniu významného dokumentu tzv. Florentskej charty (Charter of Florence), ktorej signatármi sa stali zástupcovia približne 57 miest (Európy, Afriky, Južnej Ameriky a Ázie). Tento dokument zaväzuje svojich členov napr. k zvýšenej občianskej angažovanosti, pokiaľ ide o aktívnu ochranu kultúrneho dedičstva či podporu kampane na ochranu dedičstva UNESCO. Súčasne ponúka možnosť pre vytváranie vedeckých výborov, ktorých úlohou je ochraňovať svetové kultúrne dedičstvo aj pokiaľ ide o konzultácie pre primátorov, čím by sa podporila úloha mesta v oblasti ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva.

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 05.11.2016 | zobrazené: 2031 x |


Podobné články

• Bratislava opäť žije korunováciami (30.07.2023)
• Petržalský majáles (06.05.2022)
• Apríl v Petržalskej knižnici (31.03.2022)
• Mikuláš bude aj Petržalke (04.12.2021)
• Ukončenie činnosti knižnice (01.07.2021)

Komentáre