Vo štvrtok 12. novembra zavítal do Bratislavy na prebiehajúcu výstavu s názvom Portréty príslušníkov habsburského a habsbursko-lotrinského rodu v zbierkach GMB (Galérie mesta Bratislavy) Georg von Habsburg - najmladší syn Otta von Habsburga a zároveň brat Karola von Habsburga, súčasného hlavného predstaviteľa habsursko-lotrinskej rodiny. Na pôde Mirbachovho paláca ho privítal aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a námestníčka primátora Iveta Plšeková.
Galéria mesta Bratislavy, ktorá vo svojej činnosti nadviazala na obsah a tradíciu výtvarnej zbierky Mestského múzea, dnes spravuje veľkú kolekciu panovníckych portrétov vytvorených priamo pre potreby oficiálnych reprezentačných priestorov mesta alebo získaných z miestneho prostredia, napr. z majetku náboženských rádov, šľachty alebo mešťanov. Netreba azda pripomínať, že Bratislava bola od roku 1536 hlavným mestom Uhorského kráľovstva a jedným z korunovačných miest uhorských kráľov a kráľovien. Sídlo tu mal aj uhorský prímas, ktorý na svojom dvore zamestnával vlastných umelcov a objednávateľmi umeleckých predmetov boli aj viacerí príslušníci habsbursko-lotrinského rodu.
V galerijnej zbierke maľby a sochy vynikajú najmä maliarske portréty v nadživotnej veľkosti a v rôznych typológiách habsburskej reprezentácie, ktoré pôvodne tvorili výzdobu rôznych priestorov radničných budov. Niektoré sú dnes súčasťou výzdoby Primaciálneho paláca. Na výstave mali návštevníci možnosť uvidieť zreštaurované komorné portréty cisára Mateja II. a jeho manželky z 18. storočia, ktoré boli ako mnohé podobné diela vytvorené podľa starších predlôh. Niekoľkými príkladmi boli zastúpené maľby z bývale rodovej galérie Apponyiovského kaštieľa v Jablonici, kde boli exponované portréty detí Márie Terézie – arcivojvodkyne a arcivojvodovia. Po dlhom čase bola opäť predstavená aj podobizeň cisára Františka I. v ornáte rytiera kráľovského uhorského rádu sv. Štefana od Karola Steinackera z roku 1832 a portréty cisára Františka Jozefa I., ktoré patria k najpočetnejším – napr. od bratislavského rodáka Kornela Spányika. Zaujímavý bol aj jazdecký portrét korunného princa Rudolfa zo zbierky grófov Nyáriovcov od Tadeusza Ajdukiewicza z roku 1889, ktorý vznikol po princovej dobrovoľnej smrti.
Z početnej a rôznorodej kolekcie grafických podobizní príslušníkov habsburského rodu vybrali v galérii najvýznamnejšie a najpozoruhodnejšie diela z obdobia od 17. do začiatku 20. storočia. Súbor zahŕňal solitérne grafické diela, listy, ktoré boli súčasťou rozličných cyklov, ako aj niekoľko tlačí, ktoré sa nachádzajú v publikáciách. Zaujímavé boli pôvodom mladšie listy reprodukujúce kompozície zo 16. storočia z dielne Albrechta Dürera. K výraznejším dielam zo 17. a 18. storočia patrili svojím kvalitným spracovaním a výpravnou formou rytiny s alegorickými námetmi - napríklad portrét Rudolfa II. od flámskeho umelca pôsobiaceho na pražskom dvore Aegidia Sadelera II. či portrét Márie Terézie od rakúskeho rytca Martina Tyroffa. Výnimočné boli aj korunovačné podobizne niektorých panovníkov, napríklad Jozefa I. od nemeckého autora Johanna Ulricha Krausa. K pôsobivým prácam patrili ilustrácie z publikácie Mausoleum Potentissimorum ac Gloriosissimorum Regni Apostolici Regum z roku 1664. Veľkú časť kolekcie predstavovali litografie z 19. storočia, napr. podobizeň uhorského palatína arcivojvodu Jozefa od Friedricha Liedera.