Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
História Dušičiek
Dnes je: piatok 29.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

História Dušičiek

 

Dnes si spomíname na všetkých svojich zomrelých. Ľudovo sa tento sviatok nazýva aj Dušičky.

 

 

Na Slovensku má úcta k zomrelým  silnú tradíciu a jej korene siahajú až do pohanských čias. Ľudia navštevujú cintoríny, na hroby kladú vence, kvety a pália sviece.

 

Tento zvyk má pôvod v keltskej tradícii – sviatku Samhaim, ktorý sa slávil v deň keltského Nového roka, čo pripadalo na 1. november. Kresťanstvo tento zvykj prebralo a dalo mu nový obsah v podobe Sviatku Všetkých svätých ( 1. november) a následných Dušičiek – Pamiatky zosnulých ( 2. november).

 

 

Podľa keltskej tradície sa v túto noc prelínajú svety mŕtvych a živých. Kelti zapaľovali oheň, aby mŕtve duše našli cestu do príbytkov živých, aby sa mohli zohriať a stráviť noc s pozostalými. Dnes nadobúda svetlo sviece symbol života. Počas samhainskej noci Kelti pálili figuríny, ako symbol choroby, trápenia a starostí, aby mohli očistení začať Nový rok.

 

Sviatok Všetkých svätých je predovšetkým sviatkom katolíckej cirkvi. Na Dušičky, čo je druhý deň sa v katolíckych kostoloch konajú zádušné omše za mŕtvych. Rituálne obrady konané počas tohto dňa sú známe u viacerých náboženstiev sveta, ale zádušné omše sú charakteristické len pre katolícku cirkev. Tento deň sa u Katolíkov považuje za deň spomienky na tých, ktorí ešte nedosiahli blaženosť, alebo sú vo fáze očisťovania a prípravy prechodu z očistca do neba. Ľudia v tieto dni navštevujú hroby, zdobia ich kvetmi, alebo vencami z čečiny a pália sviečky.

 

 

Evanjelici pôvodne na hroboch nezapaľovali sviece a dodnes sa táto odlišnosť tradíciou v mnohých rodinách dodržuje. Deň Pamiatky zosnulých je pre Evanjelikov dňom spomienky na zomrelých príbuzných. Nádej vo vzkriesenie si evanjelickí veriaci pripomínajú v poslednú nedeľu po Svätej Trojici, ktorá je venovaná večnému životu a smrti. Veriaci navštevujú cintoríny, spievajú piesne z funebrála, modlia sa a ozdobujú hroby vencami a kvetmi.

 

 

V minulosti bolo zvykom piecť pečivo, ktoré sa volalo „ dušičky“ , pripomínalo dve cez seba preložené kosti a ľudia sa medzi sebou s ním obdarúvali. Zvykom bolo obdarovať v tieto dni aj žobrákov a chudobných jedlom alebo peniazmi, aby sa modlili za pokoj duší zomrelých. Pravoslávni veriaci nosili na hroby jedlo, kde aj spoločne hodovali. Úprava hrobov bola v minulosti oveľa jednoduchšia. Obkladali sa machom, čečinou a čečinovými vencami. Úprava hrobov ako ju poznáme dnes je pomerne novým javom.

 


Fotogaléria



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 02.11.2014 | zobrazené: 3666 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre