Dnes je: pondelok 25.03.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň zápasu za ľudské práva

Hodina Zeme už dnes

Dnes presne od 20:30 do 21:30 sa nielen v Bratislave zhasnú svetlá mestských dominánt. Slovensko tak už po deviaty raz podporí najväčšiu svetovú kampaň na ochranu životného prostredia HODINA ZEME.  Zapoja sa Trenčín, Prievidza, Žilina, Košice, Humenné a ďalšie slovenské mestá.. 

 

Cieľom iniciatívy WWF (Svetového fondu na ochranu prírody) je upriamiť pozornosť na problémy životného prostredia a ohrozenie prírodných zdrojov našej planéty. Hodina Zeme patrí medzi najväčšie celosvetové akcie so zapojením širokej verejnosti. Spolupatričnosť vyjadruje každoročne zhasnutím svetiel viac ako miliarda ľudí na celom svete. 

 „Mestá, inštitúcie a firmy sa týmto symbolickým gestom aktívne vyjadrujú a podporujú zmeny v oblasti ochrany životného prostredia a chcú inšpirovať ľudí, aby žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode. HODINA ZEME nám pripomína, že nielen raz za rok, ale každú minútu, deň, týždeň... vieme byť ohľaduplnejší k našej planéte, a vieme sa správať ekologicky. Pri bežných rozhodnutiach by sme všetci mali mať vždy na mysli, aké má naše správanie vplyv na našu Zem. Nestojí to nič, ide len o naše rozhodnutie v danú chvíľu, či zvoliť ekologickejšie riešenie,“ vysvetľuje Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko. 

 

Program Hodiny Zeme začína na Primaciálnom námestí už o 18. hodine. Okrem hudobného sprievodu skupiny Rytmiky bubnujúcej na odpade, vystúpia speváci a muzikáloví herci Thomas Puskailer a  Martin Madej s ukážkou ich projektu Eco Tour. 

 

V rámci programu budú mať možnosť zapojiť sa aktívne do Hodiny Zeme nielen dospelí, ale deti. Budú pripravené štyri stanovištia, kde sa hravou formou dozvedia, ako sa k našej planéte správať ekologickejšie. V stánku o.z Skrášlime Slovensko si môžete vyskúšať zasadiť zeleň a dozvedieť sa, ako sa o ňu aj správne postarať. Odpad sa dá aj kreatívne využiť ďalej, to ako na to sa budú môcť ľudia nielen v stánku OLO dozvedieť, ale aj si niečo sami vyrobiť. Čerstvosť potravín a zdravý pohyb je veľmi dôležitý, na to dbá aj BILLA Slovensko, ktorá ponúkne na svojom stanovišti aktivity pre všetkých s čerstvou, zdravou a najmä chutnou odmenou z lokálnych zdrojov. „BILLA Slovensko sa dlhodobo snaží o ekologický prístup. Už niekoľko rokov postupne zavádzame opatrenia na zníženie ekologickej záťaže a snažíme sa inšpirovať ľudí, aby nakupovali lokálne produkty. Aj preto je pre nás zapojenie do akcie, ako je HODINA ZEME, samozrejmosťou,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová.

 

Organizátor WWF Slovensko tradične poukáže na myšlienku podujatia, čo všetko a viac sa dá pre našu Zem urobiť. Pre všetkých, ktorí prídu na Primaciálne námestie podporiť Hodinu Zeme bola vyrobená špeciálna fotostena, prostredníctvom ktorej môže každý objať našu planétu. Podujatie sa koná pod záštitou Primátora hlavného mesta Bratislavy Iva Nesrovnala a pozvanie prijal aj Henk Cor Van Der Kwast, veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku. Vyvrcholením Hodiny Zeme bude zhasnutie svetiel, celosvetovo načasované na 20:30 až 21:30, kedy námestie osvetlí iba ohňová šou skupiny Dreamdancers a následne opäť za bubnovania kapely Rytmika sa odštartuje lampiónový sprievod. 

Prvý ročník HODINY ZEME sa konal v roku 2007 v Sydney v Austrálii, kde sa na hodinu do tmy ponorila slávna budova austrálskej opery a do kampane sa zapojili vyše 2 milióny ľudí. Odvtedy tento projekt podporili tie najväčšie metropoly po celom svete a v poslednú marcovú sobotu sa spája myšlienka so skutkom. V určenú hodinu vypnú tieto mestá centrálne svetlá. Číslo 187 je minuloročný počet zapojených krajín, ktoré vyjadrili svoje odhodlanie napraviť klimatické zmeny a pomôcť našej planéte. V minulom roku kampaň u nás podporilo takmer 50 slovenských miest,  40 pamiatok, 70 organizácií a 30 škôl. Tento ročník nesie heslo #connect2earth, tak sa spojme na Slovensku pre našu Zem a doprajme jej lepšiu budúcnosť!

 

Viac informácií nájdete na: 

slovakia.panda.org/hodinazeme 

www.facebook.com/HodinaZeme/Autor: Petrzalcan | 24.03.2018 | zobrazené: 465 x |


Podobné články

• Ako voliť v 2.kole mimo domova (23.03.2019)
• Dnes je Svetový deň vody (22.03.2019)
• Skončilo prvé kolo prezidentských volieb (17.03.2019)
• Aj v Bratislave si pripomíname 60 rokov útlaku v Tibete (10.03.2019)
• V Petržalke opäť horelo (10.03.2019)

Komentáre