Dnes je: pondelok 19.08.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
19.august- Svetový humanitárny deň

Je tam azbest

Téma výstavby obchvatu Bratislavy je neustále pod drobnohľadom po tom, čo mnohí zástupcovia miestnych zastupiteľstiev a mestského zastupiteľstva upozorňovali na nekvalitu materiálu a prípadné zdraviu škodlivé látky použité pri výstavbe násypov pod obchvatom.

 

Posledné vzorky pôdy z násypov D4/R7 potvrdili výskyt nepovolených látok!

Ako dnes uviedol minister dopravy, 3 vzorky z posledného testovania obsahovali  azbest, ktorý síce po zakopaní do zeme neohrozuje zdravie ľudí, avšak manipulácia s ním je nebezpečná a nemal byť použitý pod diaľnicou. Potvrdilo sa tak podozrenie všetkých, ktorí upozorňovali na zaujímavú zhodu. S pribúdajúcimi násypmi pod diaľničným obchvatom, miznú skládky z celej Bratislavy, kam bol v minulosti odvážaný odpad z výstavby i búrania rôznych budov, kde bol v minulosti aj azbest.

Ministerstvo dopravy podnikne kroky, aby bol nepovolený materiál zo stavby odstránený.

Na základe výsledkov týchto testov príslušná sekcia Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR vyzvala koncesionára, aby bezodkladne odviezol kontaminovaný materiál a nahradil ho vyhovujúcim materiálom. Rovnako podľa hovorkyne rezortu dopravy Karolíny Duckej koná aj Špeciálny stavebný úrad, ktorý tiež dostal výsledky dodatočných vzoriek a na ich základe zvolal pracovné stretnutie s koncesionárom. MDV žiada vysvetlenie aj od nezávislého dozoru, ako je možné, že takýto odpad neidentifikoval a ministerstvo o tom neinformoval.

Ako uvádza rezort dopravy, problém sa zatiaľ týka relatívne krátkeho úseku diaľnice pri Jarovciach.

"Vždy som veľmi jasne a transparentne komunikoval, že všetky diaľnice musia spĺňať nielen technické, ale aj environmentálne kritériá. Preto som dal urobiť viacero testovaní napriek tomu, že koncesionár tvrdí, že je všetko v poriadku. Podnikneme všetky potrebné kroky, aby v násypoch diaľnice neostal žiadny nebezpečný materiál. Koncesionár to musí zabezpečiť na vlastné náklady," zdôraznil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Technická správa z výsledkov by mala byť zverejnená v priebehu stredy.

Zdroj: TASRAutor: Petrzalcan | 17.07.2019 | zobrazené: 192 x |


Podobné články

• LIDO pláž tak skoro nebude (16.08.2019)
• 100 rokov pripojenia Petržalky k Československu (13.08.2019)
• České a slovenské ZOO proti masakrom sťahovavých vtákov v Stredomorí (03.08.2019)
• Ulica Zuzany Chalupovej v Petržalke (01.08.2019)
• Je a bude horúco, hrozia aj požiare (25.07.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(200)

Nie, mne to neprekáža
(72)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(77)


spolu 349 hlasov
/