Dnes je: utorok 22.10.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň pôvodných odrôd jabĺk

Je tam azbest

Téma výstavby obchvatu Bratislavy je neustále pod drobnohľadom po tom, čo mnohí zástupcovia miestnych zastupiteľstiev a mestského zastupiteľstva upozorňovali na nekvalitu materiálu a prípadné zdraviu škodlivé látky použité pri výstavbe násypov pod obchvatom.

 

Posledné vzorky pôdy z násypov D4/R7 potvrdili výskyt nepovolených látok!

Ako dnes uviedol minister dopravy, 3 vzorky z posledného testovania obsahovali  azbest, ktorý síce po zakopaní do zeme neohrozuje zdravie ľudí, avšak manipulácia s ním je nebezpečná a nemal byť použitý pod diaľnicou. Potvrdilo sa tak podozrenie všetkých, ktorí upozorňovali na zaujímavú zhodu. S pribúdajúcimi násypmi pod diaľničným obchvatom, miznú skládky z celej Bratislavy, kam bol v minulosti odvážaný odpad z výstavby i búrania rôznych budov, kde bol v minulosti aj azbest.

Ministerstvo dopravy podnikne kroky, aby bol nepovolený materiál zo stavby odstránený.

Na základe výsledkov týchto testov príslušná sekcia Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR vyzvala koncesionára, aby bezodkladne odviezol kontaminovaný materiál a nahradil ho vyhovujúcim materiálom. Rovnako podľa hovorkyne rezortu dopravy Karolíny Duckej koná aj Špeciálny stavebný úrad, ktorý tiež dostal výsledky dodatočných vzoriek a na ich základe zvolal pracovné stretnutie s koncesionárom. MDV žiada vysvetlenie aj od nezávislého dozoru, ako je možné, že takýto odpad neidentifikoval a ministerstvo o tom neinformoval.

Ako uvádza rezort dopravy, problém sa zatiaľ týka relatívne krátkeho úseku diaľnice pri Jarovciach.

"Vždy som veľmi jasne a transparentne komunikoval, že všetky diaľnice musia spĺňať nielen technické, ale aj environmentálne kritériá. Preto som dal urobiť viacero testovaní napriek tomu, že koncesionár tvrdí, že je všetko v poriadku. Podnikneme všetky potrebné kroky, aby v násypoch diaľnice neostal žiadny nebezpečný materiál. Koncesionár to musí zabezpečiť na vlastné náklady," zdôraznil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Technická správa z výsledkov by mala byť zverejnená v priebehu stredy.

Zdroj: TASRAutor: Petrzalcan | 17.07.2019 | zobrazené: 280 x |


Podobné články

• Zber elektroodpadu v Petržalke (11.10.2019)
• Autolekárničky (07.10.2019)
• Exhurikán zasiahne naše územie (04.10.2019)
• Pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím môžete nie len dnes (20.09.2019)
• MHD lacnejšie (17.09.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(23)

2
(11)

3
(11)

4
(21)

5
(19)


spolu 85 hlasov
/