Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Jeseň preverí vašu imunitu, my vám poradíme
Dnes je: streda 24.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Jeseň preverí vašu imunitu, my vám poradíme

Jesenné premenlivé  počasie so sebou prináša aj prvé virózy. V októbri a novembri sa plnia čakárne ambulancií, lebo mnohí ľudia podcenia oblečenie, iní vystresovaní podľahnú viróze, ktorú doniesol so práce nezodpovedný kolega ( miesto aby ostal v posteli, chodí s virózou do práce)  a ďalším sa vypomstí ich zlá životospráva.

 

Ako to myslíme? Tak ako vravíme. Zlá životospráva vedie k zníženou obranyschopnosti každého organizmu. A jeseň preverí stav vašej imunity. Oslabený organizmus totiž ľahšie podľahne vírusom.  Ráno začína teplým čajom. Najlepšie z horkých byliniek, alebo čierny čaj, kamilkový či šípkový. Lipový čaj zasa pôsobí ako antioxidant, posilňuje obranyschopnosť organizmu, pomôže aj pri tráviacich ťažkostiach, žalúdočných kŕčoch či zvracaní a upokojuje nervovú sústavu.

V žiadnom prípade ovocné čaje, ktoré organizmus skôr ochladzujú. Jesenné  obdobie volá po celkovom odľahčení organizmu, a tak sa treba vyvarovať smažených a ťažkých pokrmov, obmedziť bielu múku a cukor. Čochvíľa začnú predvianočné trhy plné pečených „dobrôt“, ktoré nášmu organizmu skôr uškodia než pomôžu. Preto naši predkovia pred Vianocami držali pôst a nenapchávali sa pečenými klobáskami, cigánskymi a nepopíjali toľko vínka a tvrdého alkoholu.

Čím je vonku chladnejšie, tým viac by sme mali do jedálnička zaraďovať potravy, ktoré náš organizmus zohrievajú a vynechať tie ochladzujúce. Znamená to okrem iného aj vylúčiť cudzokrajné ovocie, ktoré organizmus ochladzuje a nie zahrieva. Čo si teda dopriať?

Mali by sme jesť potraviny tepelne upravené a pokrmy dochucovať korením, ktoré zohrievajú, ako škorica, klinčeky, koriander, karadamon, čierne korenie

Ak máte chuť na jablká, ideálny je uvarený kompót s prídavkom škorice. Platí to aj pre hruškový kompót. Konzumovať treba veľa zeleniny s obsahom vitamínu C, ktorý podporuje imunitu, zvyšuje vstrebávanie železa, pomáha urýchľovať hojenie rán, odbúrava cholesterol a zasahuje do tvorby hormónov. Užitočným prostriedkom je tiež vláknina, ktorá prispieva k očiste celého vylučovacieho systému.

 

Vitamíny

Okrem vyváženej stravy je vhodné dopĺňať vitamíny, ktorých v tomto období nemáme tak veľa. Najmä vitamín C. Pre starších ľudí je vhodné dopĺňať aj vitamín D s vápnikom, ktoré sú rovnako dôležité pri imunitných procesoch v tele. V prirodzenej strave nájdeme vápnik najmä v maku, ďalšej jesennej dobrote. Mak môžete použiť rôznorodo- okrem jedál je vhodný aj makový olej. Na šaláty, do omáčok, ale je ho možné vypiť aj samostatne, lyžica na večer. 

Veľmi zdravé sú aj huby s obsahom minerálnych látok a vitamínov. Ideálnym riešením je niektorý z imunoglukánových prípravkov s obsahom vitamínu C a probiotika.  

Rakytník obsahuje až - viac vitamínu C ako pomaranč, a preto je ideálny na posilnenie imunity. Poskytne tiež vitamín A a E, organické kyseliny karotenoidy, omega 9, 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny či flavonoidy, čím pomáha pri chrípkach, prechladnutí a iných virózach a stimuluje tvorbu tráviacich enzýmov. Čaj z mäty piepornej sa odporúča pri zápaloch horných dýchacích ciest a sliznice ústnej dutiny, ako aj pri nadúvaní a problémoch s trávením.

Každá potravina má inú energiu, jedna ochladzuje, iná zahrieva. Poznali to už v starovekej Číne, na týchto princípoch funguje čínska medicína, ale aj ajurvéda. V lete nepotrebujeme veľa jesť, máme radi ovocie, najmä vodnaté a veľa pijeme. To preto, že náš organizmus sa prehrieva slnkom. A náš geniálne naprogramovaný mozog nám káže skôr ochladzovať sa.. V chladných mesiacoch sa už náš organizmus potrebuje tzv. stiahnuť do seba, doplniť zásoby na zimu a nabrať teplo, ktoré môžeme načerpať aj prostredníctvom  upraveného jedálnička.

 

Čo jesť a čo vylúčiť?

Rozhodne treba vylúčiť údeniny, sladkosti, mastné a vyprážané jedlá, ale aj kravské mlieko, mliečne výrobky. Vhodné je znížiť množstvo obilnín s vysokým obsahom lepku ( klasická pšenica, veľa múčnych jedál).

Mali by sme jesť tzv.  „horúce“ potraviny ako je červená fazuľa, čili papričky, ryža, cesnak, špargľa, šampiňóny, hovädzie, bravčové, baranie a kuracie mäso, ryby, vajcia orechy, med, ďatle, pistácie, pohánka, ďumbier apod.  Potraviny pripravujeme tepelne upravené, čiže ich dusíme, varíme a pečieme.

Používať treba predovšetkým celozrnnú ryžu a strukoviny kombinované s tymiánom, rascou, materinou duškou, cibuľou a cesnakom. Z ovocia dávame prednosť jablkám, hroznu, figám a hruškám. Jesenná záhrada nám sama núka čo je správne jesť. Typickým jedlom je tekvica, kapusta či cuketa. Práve cuketa je jednou z najzdravších. Obsahuje veľa karoténov, horčíka, vitamínu A. Prispieva tiež k bezproblémovému tráveniu, chráni pred baktériami, vírusmi a voľnými radikálmi, posilňuje svaly, srdce a imunitný systém, zvyšuje výkonnosť mozgu a upokojuje nervy. Je jedným z najzdravších druhov zeleniny vôbec a najlepšie sú malé, pevné, zeleno-škvrnité plody s veľkým množstvom vody. Konzumujú sa so šupkou, sú vhodné do šalátov, jesenných polievok, prívarkov, aj ako súčasť hlavného jedla. Ďalšou dobrotou sú pečené gaštany, bohatý zroj vitamínov a antioxidantov. Pritom sú nízkokalorické a vhodné aj pre diabetikov.

 

Chudnutie

Máte nadváhu a neviete kedy začať s redukciou? Hovoríte si, že až po Vianociach? Omyl. Už naši predkovia vedeli, že najvhodnejších časom je predvianočné obdobie, v čase pôstu. Pôst má totiž nie len duchovný rozmer, ale aj telesný. Striedmosť ešte nikomu neuškodila, nadbytok áno. Pôst je obdobie, v ktorom sa vynechávajú najmä mäsité a mastné  jedlá, nepije sa alkohol, viac človek venuje svojmu duchovnu ( môžete konečne začať čítať čo ste odkladali), večer je vhodnejšie zašportovať si než sedieť pred telkou alebo na vianočných trhoch.

 

Pôst poznajú aj iné národy a vierovyznania. Takmer každé náboženstvo má pôstne obdobie. Pôst je prospešný nielen pre redukciu váhy, ale aj pre omladenie tela. Môže nás taktiež zbaviť niektorých neprospešných návykov, ako je napríklad konzumácia alkoholu alebo fajčenie. Pôst taktiež podnecuje uvoľňovanie rastového hormónu, ktorý pomáha posilňovať náš imunitný systém.

 

 

 

Pripravila : MUDr.Iveta Plšeková

 

Lekár a výživový poradca

 



Autor: Petrzalcan | 13.11.2016 | zobrazené: 2341 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre