Dnes je: sobota 14.12.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň zborového spevu

K Veľkonočnému pondelku patrí šibačka a oblievačka

Veľkonočný pondelok bol v ľudovej tradícii vnímaný jako veľmi pozitívny, veselý a družný deň. A to už od svitania. Lebo mládež na dědinách chodila polievať dievky skoro ráno. Vytiahli ich z postele a na dvore oblievali studenou vodou z potoka či studne.

 

Na západnom Slovensku prevládala šibačka bez oblievačky, na východnom Slovensku sa zase oblievačka, len niekde sa šibalo.

 

Korbáče si chystali chlapci a mládenci už týždeň pre šibačkou a niektoré boli skutočne majstrovskými dielami boli spletené z ôsmych prútov a často boli aj poriadne dlhé – niekedy aj dva metre. Na korbáč dievčina šibačom priviazala stužku, a šibačom sa odmenila ručne maľovaným vajíčkom, prípadne naturáliami, či peniazom .

 

Tie chlapci minuli na zábave večer při tanci, vínku a s priateľmi. Šibačka bola pre mladých dlho očakávanou udalosťou, ale platilo, že bolo treba vyšibať všetky ženy

 

Pri šibaní sa nesmeli chýbať šibačkové riekanky.

Dievčatá sa šibačom a polievačom potešili, pretože sa verilo, že po vyšibaní budú svieže, zdravé a pekné.

 

O dievke, ktorá nebola vyšibaná sa na Záhorí hovořila, že môže v roku oprašivieť.

 

Šibanie bolo magickým rituálom.  Korbáče sa robili z mladých vŕbových prútikov, ktoré sú na jar čerstvé, naliate miazgou a ich dotyk z dievčenským a ženským telom mal preniesť pružnosť, ohybnosť, mladosť a krásu aj na dievčatá a ženy. Podobne to bolo aj s oblievačkou. Oblievali sa dievčatá a ženy so živou vodou, ktorá mala zabezpečiť, aby dievčatá boli čerstvé a rýchle v práci.

 

Pôvod šibačky a oblievačky je ešte v predkresťanskom období, keď Slovania slávili sviatky jari ako symbol plodnosti a šibanie dievčat znamenalo získanie plodnej sily pre ne práve prostredníctvom dotyku vŕbových prútikov s telom ženy

 

Odborníci zároveň tvrdia, že tieto zvyky boli aj prejavom záujmu a uznania dievčaťu. Prirodzene, tradícia oblievania či šibania musí byť „vykonaná“ na žene s mierou, aby jej neublížila.

 Autor: Petrzalcan | 01.04.2013 | zobrazené: 3830 x |


Podobné články

• Zmeny liniek električiek, aj do Petržalky (07.12.2019)
• V Petržalke sa bobrom darí (23.11.2019)
• Druhá mŕtva žena v Bratislave (21.11.2019)
• Vodič viezol cestujúcich pod vplyvom omamných látok. (19.11.2019)
• Tento víkend patrí oslavám 30.výročia Nežnej revolúcie. (16.11.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(70)

2
(29)

3
(44)

4
(60)

5
(62)


spolu 265 hlasov
/