Dnes je: piatok 24.05.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
21 riaditeliek Materských škôl v Petržalke podalo demisiu, nesúhlasia s nezákonnými postupmi

Kandidujem za lesopark v Ovsišti

V rubrike rozhovory prinášame predstavenie jedného z kandidátov na poslanca miestneho zastupiteľstva v Petržalke, Michala Novotu.:

 

"Spomienky z detstva a zážitok zo školských lavíc ma presvedčili zabojovať za najväčšie bohatstvo, ktoré my Petržalčania máme."

 

Keď sa povie Petržalka, vidím najmä lesy. Narodil som sa na Bezručovej, tak ako mnohí moji rovesníci, ale od prvých týždňov som vyrastal a býval v Petržalke. Najprv v Zrkadlovom háji, teraz v Ovsišti.

 

Keď som bol školákom na základnej škole na Dudovej, spolu so spolužiakmi sme zachránili vzácny lesík hneď vedľa školy na Starohájskej. Už cez hodinu nám do tried fúkal silný dym. Po škole sme sa šli pozrieť do lesa, plamene pomaly požierali les a nikde ani nohy. Dospeláci si zrejme mysleli, že už sa o to niekto postaral. Nepostaral. Zavolali sme teda hasičov, tí nakoniec poslali po posily.

 

V našich lesíkoch som sa ako chlapec hrával, dnes sa na neho pozerám z okna a chodím si doň zabehať. Tú lekciu s požiarom, ktorý si nikto nevšimol, však držím v sebe dodnes. Pre nás Petržalčanov sú tieto lesíky všetkým. Ohraničujú naše sídlisko, skrášľujú nám okolie, vytvárajú veľkú zelenú telocvičňu a robia z nás jednu z najzelenších lokalít Bratislavy. Ale dá sa aj viac.

 

Predstavte si, že si lesík za dostihovou dráhou zachová svoj ráz lužného lesa, ale nájdete v ňom lavičky na posedenie, pitné fontánky, gril pre návštevníkov, ktorý nebude obťažovať dymom obyvateľov na okraji, ale aj hracie a fitness prvky, aby si mohli zacvičiť mladí, aj starí.

 

A nielen to - isto ste si všimli, že vedľa kaplnky a dostihovej dráhy je v lesíku stará horáreň. Kedysi, za svojich slávnych čias, bola navštevovaným zájazdným hostincom. Teraz chátra. Predstavte si, že by ste si tam mohli dať kávu, kočíkovať dieťa, prečítať knihu alebo skočiť na kultúrny program. Keď môžu mať v Horskom parku dobrú horáreň Staromeštania, prečo by tá v Ovsišti mala úplne schátrať? Niečo o tom viem.

 

V rokoch 2006 až 2010 som ako miestny poslanec zastupoval susedov v Zrkadlovom háji. Už vtedy som zisťoval komu patrí horáreň a prečo sa s ňou nič nedeje. Ako mladý poslanec som sa naučil veci presadiť. Zostala po mne Petržalská okrášľovacia iniciatíva, vďaka ktorej si Petržalčania dodnes môžu skrášľovať svoje predzáhradky pred panelákmi s podporou mestskej časti. Pracoval som aj na koncepcii cyklistickej dopravy, podľa ktorej dnes vznikajú v Petržalke (aj keď veľmi pomaly) nové cyklotrasy.

 

Spolu s priateľmi sme aktívni v Petržalskom okrášľovacom spolku, kde sa venujeme mnohým dobrovoľným aktivitám, obnove pamiatok a drobnej kultúre. S priateľmi som založil aj Jednotku oduševnených Petržalčanov, kde sme na jar čistili od odpadkov naše lesíky v rámci akcie OdpadNes, ale aj zavádzali staronové petržalské tradície na Marhuľovom trhu.

 

Som fanúšikom astronómie. Možno si ešte pamätáte, keď sme v deväťdesiatych rokoch pri Dostihovej dráhe stáli s teleskopmi a robili pozorovania pre Petržalčanov. Dnes tu máme priveľa svetla, preto sa snažím s priateľmi zo združenia Slovenské planetária bojovať za to, aby sme v Bratislave mali konečne planetárium. 

 

Nejdem sa na nič hrať, ani niečo nereálne sľubovať. Do miestneho zastupiteľstva v Petržalke kandidujem preto, aby som Petržalčanom vybojoval za dostihovou dráhou v Ovsišti lesopark s infraštruktúrou pre ľudí a zachránil pre nich staručkú horáreň.

 

Chcem sa zameriavať aj na nové cyklotrasy, odstraňovanie nepekných grafitov zo stien panelákov, opravy chodníkov (napríklad pri “červenej” pošte na Furdekovej) a parkovacie miesta, čo je problém, ktorý nás tlačí stále. Najmä však chcem byť ten, na koho sa susedia v Ovsišti môžu obrátiť. Ten, kto bude riešiť ich problémy a zastane sa ich. 

 

Viem, pýtate sa, prečo si verím. Lebo mám skúsenosť. Už som v zastupiteľstve štyri roky sedel a naučil sa veci vybaviť a presadiť cez kolegov poslancov, aj cez miestny úrad.

 

Lebo viem veci vybaviť s trpezlivosťou. Naučila ma to moja firma, ktorú som založil a vediem.

 

Lebo poznám tých správnych ľudí. V Bratislavskom komunále viem o každom a o všetkom. Aj ako novinár. Napriek tomu som nezávislý a od nikoho nezávisím.

 

Ak chcete svojim podpisom podporiť revitalizáciu lesíka na plnohodnotný lesopark a záchranu starej hájovne, môžete si na stránke www.novota.sk stiahnuť petičný hárok a podpísaný mi ho poslať na adresu: Michal Novota, Mamateyova 30, 85103 Bratislava.

 

Alebo, bude vás to stáť len pár minút, môžete ísť v sobotu 10. novembra do svojej volebnej miestnosti a dať mi v Ovsišti svoj hlas. Bude mi cťou zastupovať vás a bojovať za lesopark v zastupiteľstve osobne.

 

Michal Novota

(autor je kandidátom do miestneho zastupiteľstva číslo 15 vo 4. volebnom obvode)Autor: Petrzalcan | 10.10.2018 | zobrazené: 376 x |


Podobné články

• Nejasné správy z Hrčkovho Disneylandu – ochromenie materských škôl v Petržalke (24.05.2019)
• V sobotu vyrazte na Noc múzeí a galérií (17.05.2019)
• Začínajú MS v hokeji a doprava bude vyťažená (10.05.2019)
• Požiar Notre Dame ľudí zjednotí no obnova nebude jednoduchá (17.04.2019)
• Sad Janka Kráľa, výstavba na Topoľčianskej i rozvojová os Petržalky boli témami zastupiteľstva (26.03.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány

ANKETA

Myslíte si, že materské školy môžu riadiť menežéri miesto riaditeliek?

Áno, je jedno kto ich riadi
(9)

Neviem
(2)

Nie, ide o školu a tú má riadiť riaditeľ
(18)


spolu 29 hlasov
/