Dnes je: streda 26.06.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog

Kapustnice a stále narastajúci počet ľudí bez domova

Stať sa človekom bez strechy nad hlavou nie je vôbec ťažké. Nesplácaná hypotéka, rozvod, alebo vážne zdravotné ťažkosti už priviedli na ulicu aj vzdelaných a vážených ľudí.

 

Je preto smutné, ak verejnosť vníma bezdomovcov ako tlupu nevzdelaných a špinavých ľudí, ktorí na ulici „zavadzajú“ ako smeti.  Pritom podľa sčítania počet ľudí bez domova v Bratislave za posledné roky narástol. Dôvodov je viac. Okrem iného aj to, že do Bratislavy sa sťahujú aj bezdomovci z iných častí Slovenska.

Bezdomovci sú aj v Petržalke, najväčšej mestskej časti Bratislavy. Odhaduje sa, že je ich až 370. V lete je ich bývanie „v prírode“ celkom bezproblémové, v zime je situácia často až kritická. Aj vtedy sa najviac aktivizuje verejnosť v pomoci týmto ľuďom ulice. V predvianočnom čase sa organizujú zbierky i rôzne formy pomoci.

Tradične v predvianočnom čase mapovali pracovníci oddelenia sociálnych vecí v spolupráci s mestskou políciou situáciu v Petržalke,  aby zistili, koľko bezdomovcov je reálne vonku a akú pomoc potrebujú. Niektorým  poskytli teplé šály, čapice, ponožky aj niečo sladké pod zub. Vedúca oddelenia sociálnych vecí Alena Halčáková využila príležitosť a všetkých pozvala na tradičnú štedrovečernú kapustnicu. „Je to kapustnica pre všetkých, ľudia dostanú aj koláče a teplé oblečenie,“ vraví A.Halčáková.

Časť bezdomovcov pomoc odmieta. Žijú svojim spôsobom a odmietajú pomoc, aj prácu. Mnohí trpia psychickými poruchami a alkoholizmom.

 

Najväčšie zoskupenie bezdomovcov je v Janíkovom dvore a na Kapitulských poliach.

Žije tu asi 10 ľudí bez domova. Ďalší prespávajú v autách, maringotkách a podobne.

 

Hoci samosprávy tvrdia, že ponúkajú pomoc, zmeny prichádzajú veľmi pomaly a ťažko. „Nie je pravdou, že starostlivosť o ľudí bez domova patrí len do pôsobnosti mesta, naopak, najbližšie k nim má miestna samospráva mestských častí, „ vraví bývalá viceprimátorka Iveta Plšeková. Reálne sa im do ťažkej práce nechce, chce to totiž veľa trpezlivosti a hľadania riešení, s ktorými sociálni pracovníci podľa nej nemajú toľko skúseností ako ľudia z tretieho sektora. No ani tretí sektor nie je všeliekom.

Mnohí ľudia bez domova sú chronickými užívateľmi nízkoprahových služieb a neposúvajú sa nikam. Toto je podľa zainteresovaných veľký problém, ktorý čaká na riešenie.

V predvianočnom čase chystajú mnohé samosprávy a občianske združenia kapustnice či iné „pohostenie“ pre ľudí bez domova. Je to jednorazová činnosť, no aj tá je symbolom spolupatričnosti a má už svoju tradíciu.

 foto: ilustračnéAutor: Petrzalcan | 14.12.2018 | zobrazené: 324 x |


Podobné články

• O čom bude rokovať zastupiteľstvo (24.06.2019)
• Veľká električková zmena (22.06.2019)
• Pieskoviská treba pravidelne čistiť a kontrolovať (18.06.2019)
• Petržalka hospodárila v roku 2018 veľmi dobre (11.06.2019)
• Petržalské projekty na Bsk (07.06.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(86)

Nie, mne to neprekáža
(30)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(35)


spolu 151 hlasov
/