Dnes je: utorok 22.01.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V roku 1451 bol vykonaný prvý zápis v slovenčine v Žilinskej mestskej knihe, dovtedy vedenej len v nemeckom a latinskom jazyku.

Kapustnice a stále narastajúci počet ľudí bez domova

Stať sa človekom bez strechy nad hlavou nie je vôbec ťažké. Nesplácaná hypotéka, rozvod, alebo vážne zdravotné ťažkosti už priviedli na ulicu aj vzdelaných a vážených ľudí.

 

Je preto smutné, ak verejnosť vníma bezdomovcov ako tlupu nevzdelaných a špinavých ľudí, ktorí na ulici „zavadzajú“ ako smeti.  Pritom podľa sčítania počet ľudí bez domova v Bratislave za posledné roky narástol. Dôvodov je viac. Okrem iného aj to, že do Bratislavy sa sťahujú aj bezdomovci z iných častí Slovenska.

Bezdomovci sú aj v Petržalke, najväčšej mestskej časti Bratislavy. Odhaduje sa, že je ich až 370. V lete je ich bývanie „v prírode“ celkom bezproblémové, v zime je situácia často až kritická. Aj vtedy sa najviac aktivizuje verejnosť v pomoci týmto ľuďom ulice. V predvianočnom čase sa organizujú zbierky i rôzne formy pomoci.

Tradične v predvianočnom čase mapovali pracovníci oddelenia sociálnych vecí v spolupráci s mestskou políciou situáciu v Petržalke,  aby zistili, koľko bezdomovcov je reálne vonku a akú pomoc potrebujú. Niektorým  poskytli teplé šály, čapice, ponožky aj niečo sladké pod zub. Vedúca oddelenia sociálnych vecí Alena Halčáková využila príležitosť a všetkých pozvala na tradičnú štedrovečernú kapustnicu. „Je to kapustnica pre všetkých, ľudia dostanú aj koláče a teplé oblečenie,“ vraví A.Halčáková.

Časť bezdomovcov pomoc odmieta. Žijú svojim spôsobom a odmietajú pomoc, aj prácu. Mnohí trpia psychickými poruchami a alkoholizmom.

 

Najväčšie zoskupenie bezdomovcov je v Janíkovom dvore a na Kapitulských poliach.

Žije tu asi 10 ľudí bez domova. Ďalší prespávajú v autách, maringotkách a podobne.

 

Hoci samosprávy tvrdia, že ponúkajú pomoc, zmeny prichádzajú veľmi pomaly a ťažko. „Nie je pravdou, že starostlivosť o ľudí bez domova patrí len do pôsobnosti mesta, naopak, najbližšie k nim má miestna samospráva mestských častí, „ vraví bývalá viceprimátorka Iveta Plšeková. Reálne sa im do ťažkej práce nechce, chce to totiž veľa trpezlivosti a hľadania riešení, s ktorými sociálni pracovníci podľa nej nemajú toľko skúseností ako ľudia z tretieho sektora. No ani tretí sektor nie je všeliekom.

Mnohí ľudia bez domova sú chronickými užívateľmi nízkoprahových služieb a neposúvajú sa nikam. Toto je podľa zainteresovaných veľký problém, ktorý čaká na riešenie.

V predvianočnom čase chystajú mnohé samosprávy a občianske združenia kapustnice či iné „pohostenie“ pre ľudí bez domova. Je to jednorazová činnosť, no aj tá je symbolom spolupatričnosti a má už svoju tradíciu.

 foto: ilustračnéAutor: Petrzalcan | 14.12.2018 | zobrazené: 125 x |


Podobné články

• Bratislavu čaká dopravná katastrofa (21.01.2019)
• Petržalka ide zbierať dáta o autách pred zavedením rezidenčného parkovania (12.01.2019)
• Prerokovanie Urbanistickej štúdie - Riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalka (10.01.2019)
• Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti (09.01.2019)
• Odvoz vianočných stromčekov (03.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Mobilizácia pri Bunkri BS 4 Lány

ANKETA

Využívate MHD v Bratislave?

Áno, každý deň
(14)

Áno, ale nie každý deň
(3)

Len občas
(7)

Nie, chodím autom
(6)


spolu 30 hlasov
/