Dnes je: utorok 14.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes si pripomíname výročie vzniku 310. stíhacej perute

Kaštieľ a sýpka v Čunove sa začnú rekonštruovať

Už v roku 2022 by sme mali vidieť Kaštieľ v Čunove spolu s priľahlou záhradou a sýpkou v novom šate. Krásne historické objekty majú prejsť komplexnou pamiatkovou obnovou a dostanú aj nové využitie.

 

Bude v nich ekocentrum prístupné domácim i zahraničným návštevníkom a účastníkom environmentálno-vzdelávacích programov. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

 

Spolu so starostkou obce sme navštívili kaštieľ a sýpku v auguste 2013 a pýtali sme sa na ich ďalší osud.  Vtedy sme sa dozvedeli, že obec sa dlhodobo snažila nájsť zdroje na obnovu.

Hlavným cieľom obnovy  pamiatky bola vtedy  transformácia na Európske kultúrne centrum v Hornom Podunajsku,  ktorého činnosť by bola zameraná na medzinárodnú prezentáciu a cezhraničnú spoluprácu Slovenskej republiky, Maďarskej republiky a Rakúskej republiky.
A prostredníctvom cezhraničnej spolupráce prezentovať slovenskú, maďarskú, rakúsku, chorvátsku a nemeckú kultúru a kultúrne dedičstvo v celkovom kontexte kultúr krajín európskych spoločenstiev.

Ministerstvo kultúry SR poskytlo v roku 2011 dotáciu na spracovanie projektovej dokumentácie k obnove Kaštieľ a Sýpky v Čunove.  V roku 2011 sa z dotácie podarilo spracovať projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie a návrh sadových úprav priľahlého parku. Žiaľ, nič sa ďalej roky nedialo.

 

Dnešný projekt je omnoho reálnejší.  „Ekocentrum bude plniť nadnárodnú funkciu, stane sa hlavným ekoturistickým centrom regiónu," vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

Rozvíjať bude aj cezhraničnú spoluprácu inštitúcií a organizácií v oblasti ochrany prírody, prírodného turizmu a ekoturistických služieb. Určené bude pre všetky vekové kategórie, odbornú, ako aj širokú verejnosť a zahraničných návštevníkov. Budovanie ekocentra sa začne v lete a pozostávať bude z troch fáz, a to čunovského kaštieľa, priľahlej záhrady a sýpky.

 

 

V priestoroch vznikne interaktívna expozícia, zameraná na rôzne zložky prírodného dedičstva regiónu (delta Dunaja, lužné lesy), spolu s tvorivými dielňami a multifunkčnou sálou. Aktuálne sa realizuje proces verejného obstarávania pre výber zhotoviteľa stavebných prác. Pri rekonštrukcii sa má podľa BSK využívať technológia obnoviteľných zdrojov energie.

Celkový rozpočet na prvú etapu budovania ekocentra je 3.183.000 eur a je prevažne z európskych peňazí, 85 % je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10%  zo štátneho rozpočtu SR a spolufinancovanie BSK je 5%.  

 

Do projektu je zapojená aj Štátna ochrana prírody SR, Daphne-Inštitút aplikovanej ekológie, národné praky Donau-Auen, Neusiedler See-Seewinkel a región Marchfeld (Rakúsko). Spolu s ich rozpočtami je celkový rozpočet na projekt Ecoregion SKAT 5.183.000 eur.

 

Revitalizácia záhrady za kaštieľom sa plánuje v druhej fáze budovania ekocentra. Zahŕňa napríklad vybudovanie biotopového jazierka, ale aj záchrannej stanice pre zranené živočíchy. O finančné prostriedky pre tento projekt požiadal BSK v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovensko – Maďarsko. V poslednej fáze je naplánovaná rekonštrukcia sýpky, kde vznikne kultúrno-výstavný priestor. O externé zdroje EÚ na jej financovanie sa bude BSK uchádzať v novom programovom období po roku 2021.


FotogalériaNotice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 21.01.2020 | zobrazené: 332 x |


Podobné články

• Rekonštrukcia pobočky (09.07.2020)
• Bratislava má projekt bývania pre seniorov a rodiny bez domova (05.07.2020)
• Druhá etapa električky (03.07.2020)
• Pozvánka na miestne zastupiteľstvo (22.06.2020)
• Zákaz konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách (20.06.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány
/