Dnes je: sobota 30.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň susedov -

Keď farby ovplyvňujú náš život

Pozitívny vplyv zelene na naše zdravie je všeobecne známy, najmä produkcia kyslíka stromami, ochladzovanie verejného priestoru v  letných mesiacoch, či tlmenie hluku pri cestách a na sídliskách. Zeleň je od slova zelený a tak ma ako lekára zaujímalo, ako na nás vplýva táto farba po stránke medicínskej. A nie len zelená.

 

No vedeli ste, že farby okolo nás majú obrovský vplyv na naše zdravie? Je to dokázané. Začnime napríklad modrou farbou. Farba modrá je známa vo svete s najväčšími antiseptickými vlastnosťami. Jej chladné odtiene pôsobia sťahujúco a uspávajúco, preto sa používa napríklad v medicínskych zariadeniach. Modrá vyžaruje  harmóniu, kľud a rovnovážnosť, preto sa tak harmonicky a pokojne cítime pri vodných plochách, pri mori, ale aj pri lesnom potôčiku.

 

 

Mali by  sme v našich mestách vytvárať a skrášľovať vodné plochy, aby sa ľudia mali kde prechádzať ľudia po práci, mamičky s deťmi, seniori.  V Bratislave doslova ležíme na vode a nevyužívame ju. Tak málo developerov zapája prvok vody do skrášlenia okolia svojich stavieb. Koľko developerov vytvorilo pred svojimi budovami fontány? Spočítate ich na prstoch jednej ruky.A ešte jeden benefit modrej. Pozitívne ovplyvňuje centrum  komunikácie, ktorá medzi ľuďmi tak viazne.

 

Ľudia milujú leto, teplo, prázdniny, dovolenky a to všetko im evokuje žltá farba. Je doslova nabitá pozitívnou energiou, silou vitalitou a dobrou náladou. Žltá je symbolom slnka ale aj života. Žltá tiež posilňuje naše nervy, pôsobí inšpiratívne a pomáha pri sebaovládaní. Oblasť solar plexus ( miesto v oblasti žalúdka ) je energetickým centrom, ktorý má za úlohu kontrolu nad trávením a prepojením s mozgom. Je dokázané, že žltá farba nesie energiu, ktorá dokáže zlepšovať hojenie rán.

Mali by sme preto vysádzať pestrofarebné kvety v meste a nemala by tam chýbať žltá farba. Rovnako tak stromy, ozvláštnia ulice i sídliská najmä na jeseň, keď ich pestrofarebné odtiene žltej a oranžovej skrášlia voľné priestranstvá.

No a napokon zelená. Je to farba prírody. Stelesňuje rozum, silu a rovnováhu. Keďže zelená vzniká kombináciou  žltej a modrej,  táto farba vyžaruje vlastnosti oboch farieb.  Odtiene zelenej ovplyvňujú pľúca a srdce. Energetické vyžarovanie zelenej sa dá charakterizovať ako životná sila, osvieženie a rovnováhu, ktorá posilňuje telo i ducha. Nosenie farebných odtieňov napomáha k rovnováhe pri osobných stretnutiach v komunikácií, osviežuje pri vykonávaní namáhavej práce a pozitívne ovplyvňuje krvný tlak. Vážne, pozorovaním zelených stromov, lesa, pekného trávnika, dochádza k poklesu nášho krvného tlaku. Podobné je to pri pozorovaní akvária, kde sa spájajú farby modrá, zelená I efekt prúdiacej vody. Nečudujte sa preto, že zdravotníci často používajú zelenú v svojich ambulanciách, v nemocniciach, zelené sú aj odevy chirurgov.

 

Podobne je to vo verejnom priestore. V mestách, kde chýba zeleň a prevláda šedá farba, kde je veľa vizuálneho smogu či inej reklamy, sme nervóznejší, unavenejší, naše telo reaguje podráždenejšie, svaly sú napätejšie. Stačí keď cestou na pracovné stretnutie kráčate medzi stromami, či pozorujete vodnú plochu, kvetinový záhon a vaše telo uvoľní nahromadené napätie.

Z hore uvedeného vyplýva, že nie je jedno ako vyzerá náš verejný priestor. Či v ňom dominuje šeď a betón, asfalt a nedostatok zelene. Naopak, viac kvalitnej zelene v podobe upravených záhonov, košatých stromov, pekného trávnika či voda v priestore nám pomáhajú lepšie zvládať pracovný stres a napätie, pomáhajú udržiavať vitalitu, dobrú náladu, zlepšujú komunikáciu medzi ľuďmi, odbúravajú napätie medzi ľuďmi, no dokonca pomáhajú znižovať krvný tlak. A to by nám naozaj nemalo byť jedno, keďže Slovensko patrí na popredné miesta vo svete v počte ochorení na vysoký tlak a dokonca aj v počte úmrtí na srdcovocievne ochorenia.

 

 

Autor: MUDr.Iveta Plšeková

pracuje ako lekár i odborník na výživu v Petržalke

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 12.11.2017 | zobrazené: 1068 x |


Podobné články

• Výnimky aj upustenie od preukazovania sa testami (30.04.2020)
• Nové pravidlá o karanténe po príchode zo zahraničia (20.04.2020)
• Zistenie ľudí, ktorí prišli do kontaktu s chorými (25.03.2020)
• Liečba podbeľom (20.03.2020)
• Nové opatrenia v súvislosti s pandémiou (15.03.2020)

Komentáre