Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Kelti opäť ovládnu Bratislavský hradný vrch
Dnes je: piatok 03.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Kelti opäť ovládnu Bratislavský hradný vrch

Po úspechu výstavy „Etruskovia z Perugie“, ktorú v Bratislavskom hrade pred viac ako rokom navštívilo cez 30 000 návštevníkov, bude na Bratislavskom hrade dnes o 15.hodine otvorená výstava Kelti z Bratislavy.

 

Rovnomerná výstava bola recipročne v júli 2016 v talianskom meste Perugia, ktorá je už od roku 1962 partnerským mestom Bratislavy. 

 

„Považujem to za najvýznamnejšiu výstavu v tomto a v budúcom roku v Bratislave,“ povedala na margo výstavy Iveta Plšeková, námestníčka primátora Bratislavy . „Konečne môžeme verejnosti ukázať nálezy, ktorými sa takmer o 800 rokov posunuli dejiny Bratislavy. Zaradili sme sa medzi významné mesta sveta, lebo Kelti sú svetovým fenoménom a na tom môžeme stavať aj v cestovnom ruchu.“

 

Výstavu Kelti z Bratislavy môžu návštevníci SNM - Historického múzea vidieť v suteréne paláca Bratislavského hradu od 14. decembra 2016 do 1. októbra 2017.  

 

Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, ktoré bolo rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale i objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida. Na hradnom vrchu sa našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery regiónu.  Obyvatelia týchto domov si zavolali rímskych remeselníkov, aby im vybudovali sídla podobné tým v Itálii. Výskumy v posledných rokoch ponúkli nový pohľad na interpretáciu nielen dejín Bratislavy, ale aj širšieho priestoru v oblasti stredného Dunaja. 

 

Kelti na územie Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy. Svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu. Priniesli nožnice či rotačný žarnov. Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska, a práve preto nie náhodou Biatec z Bratislavy je aj symbolom Národnej banky Slovenska. 

 

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, teda do čias, kedy na území mesta žili Kelti. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy bude línia pre deti s interaktívnymi úlohami. 

 

Prví Kelti prenikli do stredodunajského priestoru v druhej polovici 5. storočia pred Kr.

 

Podľa Caesara boli oppidá opevnené sídliská s mestským charakterom. Boli správnym a kultovým centrom keltskej spoločnosti. Geografická poloha na križovatke obchodných ciest predurčovala jeho vznik aj na území Bratislavy.

 

Kelti mali v Bratislave svoju mincovňu. Na minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis BIATEC.

 

Čoraz častejšie sa vo vedeckých kruhoch pripúšťa, že lokalita Carnuntum, po prvýkrát spomenutá v roku 6 po Kr. v správe Velleia Patercula, označovala v tom čase Bratislavu.

 

Hranica Rímskej ríše sa na prelome letopočtov za cisára Augusta (27 pred Kr. – 14 po Kr.) ustálila na Dunaji.

 

Príprava a realizácia výstavy bola financovaná v rámci Prioritného projektu Ministerstvom kultúry SR a SNM – Historickým múzeom v Bratislave.

 

ORGANIZÁTORI VÝSTAVY

 

          Slovenské národné múzeum

 

          Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave

 

          Múzeum mesta Bratislavy

 

KOMISÁRI VÝSTAVY

 

          Margaréta Musilová

 

          Peter Barta

 

          Igor Bazovský

 

 

PARTNERI VÝSTAVY

 

          Ministerstvo kultúry SR

 

          Hlavné mesto SR Bratislava

 

          Bratislavský samosprávny kraj

 

          Pamiatkový úrad SR

 

KURÁTORI VÝSTAVY

 

          Igor Bazovský

 

          Peter Barta

 

          Marek Budaj

 

          Anton Fiala

 

          Katarína Harmadyová

 

          Margaréta Musilová

 

          Branislav Resutík

 

 

 

 

 



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 14.12.2016 | zobrazené: 2037 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre