Dnes je: streda 20.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň migrantov a utečencov

Kliešte sú nebezpečné pre ľudí i zvieratá

Jar prináša okrem radosti aj niektoré úskalia. Jedeným z nich sú kliešte. Okrem nepríjemného prisatia sa prenášajú kliešte závažné ochorenia ako encefalitída, borelióza a babezióza.

Ľudia chodiaci často do lesov a do záhrad sa majú možnosť chrániť očkovaním proti kliešťovej encefalitíde ( zápal mozgu). Toto očkovanie nie je účinné proti ostatným ochoreniam.

Ale čo s našimi štvornohými priateľmi? Povedzme si najskôr niečo o ochoreniach, ktoré môžu naši psíkovia kliešťami získať.

 

Borelióza , vyvolaná pôvodcom, ktorého prenáša kliešť po prisatí sa na kožu. Môže prebiehať ako akútne horúčkovité ochorenie, ale môže prebiehať  bez vonkajších prejavov. Hovoríme, že ochorenie prebieha nemo. Ani miesto po kliešťovi nemusíte nájsť. Ochorenie sa zistí z krvi tzv.protilátkami. Veterinári hovoria, že v Bratislavskom kraji má ochorenie stúpajúcu tendenciu.

Choroba sa prejavuje nechutenstvom, horúčkou, opuchmi alebo bolestivosťou jedného alebo viacerých kĺbov, či chrbtice a môže skončiť ochrnutím.

 

Infikované psy môžu byť zdrojom nákazy aj pre človeka, pretože borélie sa vylučujú psím močom. Teoreticky je teda možný prenos ochorenia zo psa na človeka ( s tým istým možným následkom - ochrnutím), i keď iste ide o menšiu pravdepodobnosť, ako keď kliešť pohryzie priamo človeka.

 

Treba pamätať, že kliešte sú v trávnikoch, parkoch, pri Chorvátskom ramene, v lesíkoch. Nemusíte ísť ani na Záhorie.

 

Proti borelióze možno psy očkovať. Vakcináciu je vhodné vykonať v zimných mesiacoch (november - marec), teda v období, keď by pes nemal prísť do styku s kliešťami. Pri prvej vakcinácii treba očkovanie po 3-4 týždňoch zopakovať. Neskôr stačí už každoročné preočkovanie v zimných mesiacoch.

 

Aj napriek očkovaniu proti borelióze je naďalej potrebné psa chrániť pred kliešťami (obojky, spot- on pipetky, spreje), pretože kliešte prenášajú i ďalšie ochorenia, proti ktorým u nás zatiaľ niet vakcinačnej látky.  

 

V roku 2001 bol na Slovensku zaznamenaný a popísaný prvý prípad babeziózy u psa. Odvtedy toto ochorenie pomerne časté. V rámci Bratislavy bývajú najčastejšie postihnuté psy z Petržalky, respektíve psy, ktoré navštívili lokality v Gabčíkove, Vojke.

 

Ide o parazitárne ochorenie prenášané kliešťami, časté v oblasti Stredomoria. Pri akútnom priebehu ochorenia možno pozorovať únavu, slabosť, horúčku až 42o C, bledé alebo žltkasté sliznice, červený  až zelenohnedý moč, príznaky zlyhania obličiek, žltačku, zväčšenie sleziny a pečene. Parazity napádajú červené krvinky. Prognóza závisí od vážnosti priebehu ochorenia, veku psa a skorého stanovenia diagnózy a liečenia. Ak nie je liečba začatá včas, pes môže uhynúť.

Očkovacia látka nie je bežná v každej veterinárnej ambulancii. Jej cena je vysoká a vydrží na pol roka. Takže treba po polroku preočkovať.Autor: Petrzalcan | 07.04.2013 | zobrazené: 5492 x |


Podobné články

• Kam na testovanie v Petržalke? (29.10.2020)
• Opatrenia pre zhoršenie epidemiologickej situácie (12.10.2020)
• Bezpečnosť v mestskej hromadnej doprave (05.10.2020)
• Slovensko v núdzovom stave a nové opatrenia platné od 1.októbra (01.10.2020)
• Aktuálne čísla infikovaných (21.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(27)

skôr áno ako nie
(14)

skôr bude horší
(11)

bude rovnaký ako rok predošlý
(12)


spolu 64 hlasov
/