Dnes je: pondelok 20.05.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň klinických experimentov (pokusov)

Korunovácia Maximilina II. a najstaršia veduta Bratislavy

Bratislava sa 19.9.1536 stala hlavným mestom Uhorska a Dóm sv. Martina sa stal korunovačným chrámom. Prvá korunovácia sa udiala 8.9.1563 a to korunovaním práve dnes spomínaného Maximiliána II. Habsburského a jeho manželky Márie.

 

Obyvatelia Pressburgu boli potešení,  veď predsa  po prvý krát sa mali možno stať korunovaným mestom. To znamenalo vela hostí.  Predtým sa korunovalo v Stoličnom Belehrade. Do Bratislavy na korunováciu prišli zahraniční návštevníci a celá domáca šlachta. Počet všetkých ľudí, ktorí chceli vidieť v natlačených uliciach Bratislavy korunováciu bolo cca 8000, to je počet ľudí ktorí vtedy obývali Bratislavu. Pre zahraničných návštevníkov zriadili na pravej strane rieky Dunaj, v dnešnej Petržalke, veľký tábor. Oslavy korunovácie však prebiehali za hradbami. A tak si ľudia v tábore zriadili drevennú maketu hradu a jeho súčasťou bolo aj dobývanie na pripravované rytierske turnaje a hry. To ale ešte nevedeli, že sa spustí hádka medzi talianskym ohňostrojcom a jeho rakúskym kolegom, ktorí predčasne odpália ohňostroj a rovno do drevenej makety hradu ktorá hneď začala horieť. Toľko úryvok z povesti, ktorá vychádza z ozajstných skutočností.  Pri tejto udalosti skutočne zhorelo niekoľko ľudí a niekoľko utrpelo popáleniny a horelo aj v meste.

 

Kráľ Maximilián sa o tejto udalosti dozvedel a na vlastné náklady zabezepečil pre zranených liečenie a mestu daroval zásobník vody na hasenie požiarov a to novú Fontánu na Hlavnom námestí, ktorej sa dnes vraví Maximiliánova Fontána (  nazývaná aj Rolandova fontána).

 

Obraz hostí, ktorí rozložili svoje šiatre na petržalskom brehu sa stal sa predlohou dnes už legendárnej veduty Bratislavy, najstaršej veduty nášho mesta, ktorá je v Palazzo Vecchio, jednej najnavštevovanejších pamiatok Florencie ( ročne palác navštívi 10 miliónov ľudí, Bratislavu 1,3mil návštvníkov!) .

 

 

Naša freska spolu s inými freskami Rakúskych a Uhorských miest bola darom Maximiliána II. jeho sestre, Jane Habsburskej, ktorá sa vydala za Francesca di Medici v roku 1565.

V roku 2015 bola práve veduta Bratislava ako prvá zreštaurovaná a mne pripadla tá česť slávnostne ju predstaviť talianskej verejnosti. Počas 3 dní sme okrem slávnosti odhalenia fresky spolu s viceprimátorkou Florencie Nicolettou Mantovani, vodovu po L.Pavarotti, usporiadali sme odborné konferencie a podujatia pre Floreťanov, aby spoznali príbeh našej najstaršej veduty. Dovtedy si totiž mysleli, že ide vedutu poľskej Poznańe.

 

 

Bolo to dlhé úsilie, aby Florencia mala záujem zreštaurovať fresky, ktoré od svojho vzniku boli sem tam reštaurované ale v rôznej kvalite, čo zanechalo na niektorých veľké škody. V roku 2014 zaplatila reštaurovanie našej fresky- veduty,  japonská firma, ktorá si otvorila v centre Florencie obchod a za to, že jej to samospráva umožnila, mala niečo verejnoprospešné vykonať. Vybrali si reštaurovanie našej veduty.

Preto sme majiteľa obchodu zavolali na naše podujatia, naše pozvanie prijal a veľmi sa zaujímal o dnešnú Bratislavu.

 

Od tohto roka (2018), visí kópia obrazu veduty Bratislav z Florencie aj na mestských hradbách v Bratislave, aby aj Bratislavčania spoznali túto časť našej histórie  a ja dúfam, že na ňu budú hrdí. Na tto tému sme usporiadali odbornú konferencii a vedutu sme pripomenuli aj tento rok počas Bratislavských korunovačných dní. A jam mám  dobrý pocit, že som spolu s kolegami z MUOPu niečo pre Bratislavu dobré vykonala.

 

MUDr.Iveta Plšeková

Viceprimátorka

a predsedníčka Petržaksého okrášľovacieho spolku

 

 foto: odhlanie zreštaurovanej veduty vo Florencii (2015)

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 08.09.2018 | zobrazené: 582 x |


Podobné články

• V budove Academie Istropolitany stale panuje duch vzdelanosti (19.05.2019)
• Prvé kino v Prešporku (14.05.2019)
• Bola najmilšou dcérou Márie Terézie (13.05.2019)
• Prešporský rodák a vedec Lenhošek (11.05.2019)
• Pred 100 rokmi tragicky zahynul MIlan Rastislav Štefánik (04.05.2019)

Komentáre