Valy zeminy mali byť odstránené do konca júna 2014 z oblasti pozdĺž Chorvátskeho ramena. Nestalo sa tak a stavebník hovorí o ich odstránení do októbra. Stavebný úrad má kontrolovať, či stavebník dodržiava všetky predpisy a koná v súlade s projektom ( mimochodom, nikdy nebol zverejnený a neschvaľovali ho ani poslanci mesta). Opýtali sme sa jedného z aktivistov, ktorý sleduje stavbu električky už niekoľko rokov M.Slávika, čo s tým ďalej.
Sledujeme celý priebeh výstavby električky a renovácie Starého mosta. Vy sa angažujete ako občan. Zajtra chcete podať návrh na začatie konania o uložení pokuty stavebníkovi tohto projektu. Prečo?
M.Slávik Združenie domových samospráv, ktorého som predsedom, má za cieľ pomáhať (nielen) petržalským domom a obyvateľom zvyšovať kvalitu života. Násyp zeminy pri námestí Hraničiarov nielenže kvalitu života znižuje, ale ako zdroj prašnosti a z časti aj stavebného odpadu je potenciálnym zdrojom vzniku ochorení dýchacích ciest a zvýšeného výskytu alergií na prach. Ako astmatik viem o čom hovorím. Ako dieťa som vyrastal v Petržalke keď sa stavala a prach bol súčasťou nášho dennodenného života. A žiaľ pre mňa a iných astmatikov aj pravidelné astmatické záchvaty, pobyt v nemocnici a rozvoj alergie na prach. Toto isté hrozí dnešným Petržalčanom.
Nestavia sa električka podľa právoplatných rozhodnutí a v súlade s príslušnými normami? Veď na toto sú predsa určené úrady a patričné normy...
M.Slávik: Máte pravdu, ale o tomto už úrady dávno rozhodli. Ešte v roku 2006 v hodnotení vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA) bola pre organizáciu stavby uložená povinnosť zakryť podobné nánosy zeminy textíliou zachytávajúcou prach. V stavebnom povolení bolo stavebníkovi zakázané skladovať odpad a uložená povinnosť ho hneď odovzdať na skládku. Z vyjadrení stavebníka vieme, že časť z násypu sa použije ako stavebný materiál a časť tvorí stavebný odpad. Mestská časť Bratislava - Petržalka ešte na jar rozhodla a uložila stavebníkovi povinnosť násyp zeminy odviezť a to najneskôr do konca júna. Zo zákona aj stavebných povolení vyplýva stavebníkovi povinnosť udržiavať stavenisko.
Realitu vidíme každý dnes. Násyp zeminy tu stojí, úrady si zatvárajú oči pred porušovaním zákona a ohrozovaním zdravia Petržalčanov. Mesto Bratislava zašlo dokonca tak ďaleko, že vyzýva petržalčanov k trpezlivosti a pretrpeniu tohto stavu miesto toho, aby chránila zdravie Petržalčanov a plnila si ústavnú povinnosť vyžadovať dôsledné plnenie si povinností právnických aj fyzických osôb. Zároveň oznámilo, že násyp neodvezie skôr ako v októbri...
Čo teda presne navrhujete?
Marcel Slávik: Navrhujeme začatie správneho konania o uložení pokuty, nakoľko podľa nás uvedeným stavom je možnosť, že bol spáchaný priestupok resp. správny delikt podľa stavebného zákona. Žiadame, aby stavebný úrad Petržalka znovu vykonal stavebný dohľad a na základe jeho výsledkov rozhodol, či k nemu naozaj došlo. A ak áno, aby zjednal nápravu a zároveň vyvodil voči zodpovedným patričnú zodpovednosť. Tá môže predstavovať pokutu až 400 000 EUR.
V prvom rade však ide o ochranu a zdravie Petržalčanov. Vidíme ako tu niekto hazarduje nielen s našim životným prostredím a ohrozuje nielen petržalský Central Park, ale už hazarduje aj s našim zdravím.
Redakcia záver: Zdá sa, že povinnosti samosprávy tu nahrádzajú pozorné oči občanov a aktivistov. Je toto normálne? Rovnako je podivuhodné, že miestna petržalská samospráva nekoná promptne proti stavebníkovi. Je to preto, lebo ide o akciu mesta? Politika v tom zohráva nemalú úlohu, veď na jeseň sú voľby a je dôležitá podpora jednotlivých strán, však, volení páni a dámy.