Dnes je: utorok 30.11.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň rómskeho jazyka

Kto bol muž, čo dal postaviť Primaciálny palác?

Nemal rád Jozefa II.? Jeho refomy iste nie.  Nenarodil sa v Prešporku,  ale vo Viedni, no v Bratislave máme vďaka nemu jeden z najkrajších palácov- Primaciálny.  Miloval hudbu, literatúru aj stavebníctvo.

 

Po jeho narodení 30.januára 1727 ho pokrstili ako Jozefa Félixa Jána Nepomuka. Gróf  Baťán z Németújváru alebo Jozef Batthian (Batthány, Batthyán) bol nie len uhorským rímskokatolíckym kňazom, ale aj biskupom a kardinálom.

 

V roku 1776 sa stal ostrihomským arcibiskupom a uhorským prímasom, a v roku 1778 kardinálom. Rytier veľkokríža Rádu Sv. Štefana Kráľa, župan Ostrihomskej župy a Vašskej župy, skutočný tajný radca a prísediaci sedmipanskej tabule. Pochovaný je v bratislavskej Katedrále sv. Martina, v arcibiskupskej krypte.

 

K majetkom arcibiskupstva patrilo poddanské mestečko Pischdorf, dnes mu hovoríme  Podunajské Biskupice. Tam kardinál kúpil starú kúriu Palugyayovcov, ktorá už voľakedy dávno predtým patrila arcibiskupstvu. Dal ju zbúrať a na jej mieste postaviť menší palác. Za ním bývala záhrada s gaštanovými alejami, pod ktorými stáli kamenné alegorické sochy. Predstavte si, že záhrada pri kaštieli v Biskupiciach bola stromovou alejou spojená s alejou na opačnom  brehu Dunaja v parku kaštieľa v Rusovciach. V časti nazývanej Lieskovec, dal arcibiskup Batthyany zriadiť rozsiahly park, mal  štvorcovým pôdorysom. V jeho strede dali v roku 1780 záhradný pavilón.

Už sme spomínali projekt výstavby Primaciálneho paláca, ktorý patrí k najvýznamnejších v Bratislave.   Staval ho viedenský architekt Melchior Hefele. A vypracoval aj projekt onoho záhradného pavilónu v terajšom Lieskovci. Okrem tanečnej sály vraj v ňom bolo aj osemnásť miestností, z ktorých niektoré boli v roku 1783 vymaľované vtedy veľmi populárnymi „čínskymi“ motívmi. Park v Lieskovci zanikol, pôda bola rozdelená, pavilón sa zmenil na nepoznanie. Stal sa z neho sklad, sýpka, stolárska dielňa.  Prekvapujúce je zistenie, že vonkajšie fasády pavilónu v Lieskovci sú svojim členením voľnou replikou vnútorných stien Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca.  Je zvláštne, že pavilón nebol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a bo nechaný napospas osudu.

Kardinál Batthyany v Pressburgu staval paláce a Jozef II prenášal sídlo do Ostrihomu a Viedne. No kardinál ostal nášmu mestu verný až do smrti.Autor: Petrzalcan | 30.01.2021 | zobrazené: 609 x |


Podobné články

• Bola to posledná korunovácia v Prešporku (28.09.2021)
• Bratislavská legenda (11.08.2021)
• V lesoch pri Lamači nájdete pamätníky bojov (24.07.2021)
• Belo IV. a Přemysel Otakar II. sa stretli v Prešporku (11.07.2021)
• Bitka pri Bratislave roku 907 (04.07.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(67)

Skôr nie
(36)

Určite nie
(45)

Len čiastočne
(35)


spolu 183 hlasov
/