Dnes je: štvrtok 18.10.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň monitorovania vody

Ľadové povodne 1809 a 1850 zničili Petržalku

29.januára  1809 bola v Bratislave doteraz najhoršia známa ľadová povodeň. Zuckermandel, Vydrica, Hlavné a Primaciálne námestie boli úplne pod vodou. No najviac utrpela Petržalka, ktorá mala asi 500 obyvateľov. 127 domov  bolo zrovnaných so zemou, zostalo len päť murovaných, ktoré boli značne poškodené. Dnes vieme, že toto bol jeden z prelomových rokov, v ktorom sa menila tvár Petržalky. Na pamiatku tejto povodne máme v Starom Háji kaplnku. Vznikla na mieste, kde voda priplavila drevený kríž. Neskôr bola na mieste vymurovaná kaplnka.

Ďalšou významnou povodňou bola tá zo začiatku februára 1850. Hladina dosiahla svoj najvyšší stav 5. februára. Dunaj v tom čase nebol regulovaný ako dnes, ešte stále mal mnoho ramien  a brehy neboli upravené do dnešnej podoby.

Dôvodov povodne roku 1850 bolo zamrznutie Dunaja. Na jeho hladine sa nazhromaždili plávajúce ľadové kryhy, ktoré zahatali koryto. Voda nemohla odtekať a tak sa vyliala na oba brehy.

Správa z Pressburger Zeitung z roku 1850 hovorí, že boli zaliate všetky nižšie položené ulice a námestia vnútorného mesta, Zuckermandl, Blumental i  Starý Háj.

Osobitne sa zdôrazňuje, že v dedine Engerau, teda v Petržalke, južne od  od Auparku a východne od železničnej stanice stála voda tak vysoko, že bolo vidno len strechy zaplavených domov.

Povodeň roku 1850 dnes pripomínajú nápisy na niektorých objektoch v Starom Meste. Najvýraznejší je nápis s čiarou určujúcou vtedy výšku hladiny Dunaja, ktorý je vytesaný do sokla Primaciálneho paláca zo strany Uršulínskej ulice. Neďaleko, na dome na nároží Uršulínskej a Laurinskej ulice (Laurinská č. 9), je do omietky zapustená opuková tabuľka, poukazujúca na výšku hladiny 5. februára 1850.  Nachádza sa vo výške 182 cm nad úrovňou chodníka. Je však na svojom mieste správe, taká bola vysoká hladina vody v meste.

Iná, rovnaká opuková tabuľka je v sokli veže Starej radnice, no je zvetraná. Mnohé tabuľky sa počas rekonštrukcií domov stratili.

Pri povodni 1850  zomrelo 6 Prešporčanov. Škody boli vyčíslené na 39 tisíc zlatých. Boli to isto hrozné časy a ťažko si dnes vieme predstaviť ako ľudia opúšťali v treskúcej zime svoje zaplavené domovy, najmä tí na Petržalskej strane. Ako ľady zaplnili pivnice a ulice na Staromestskej strane. No nebola to prvá ani posledná povodeň.

Za posledných 500 rokov zažili obyvatelia pri Dunaji asi 100 povodní. Na pamiatku všetkým obetiam minulý rok osadili na nádvorí J.Nepomuckého v Primaciálnom paláci pamätnú tabuľku, ktorá má pripomínať silu Dunaja i jeho obete.

 

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 05.02.2018 | zobrazené: 564 x |


Podobné články

• BRATISLAVA UŽ RAZ POD ŽENSKOU RUKOU ROZKVITLA (14.10.2018)
• 80 rokov od Mníchovskej potupnej dohody mocností (30.09.2018)
• Bratislava je významným pútnickým miestom judaizmu (24.09.2018)
• Karol Rayger z Prešporka (22.09.2018)
• Korunovácia Maximilina II. a najstaršia veduta Bratislavy (08.09.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

ŠK Juventa Bratislava
Iveta

ANKETA

Môže mať Bratislava primátorku?

Nie, mal by byť primátorom muž
(13)

Áno, žena by bola lepšou voľbou
(5)

Je to jedno
(7)

Neviem, nechodím voliť
(7)


spolu 32 hlasov
Spomienková
/