Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Liečba podbeľom
Dnes je: štvrtok 28.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Liečba podbeľom

Liečitelia hovoria, že v prírode je liek na každú chorobu. Možno. V každom prípade v každom ročnom období rastú naozaj mnohé kvety, bylinky či stromčeky, ktorých časti majú naozaj liečivý účinok a naši predkovia to dobre vedeli.

 

Na jar, v tomto čase, kvitne Podbeľ liečivý. Naše babičky vedeli, že sa ním liečil kašeľ, častý neduh jarných ochorení.

Využívali ho už v starovekom Grécku a Ríme.  Dokonca ho v minulosti liečitelia doporučovali  fajčiť ako prevenciu kašľa.

Podbeľ kvitne v marci, má krásne žiarivé žlté kvety a má kožovité listy. Rastlinka je rozšírená takmer v celej Európe, Ázii aj v Severnej, Južnej Amerike či Kanade. Nájdete ho rásť od nížin až po pohoria S obľubou rastie na rumoviskách, pasienkoch či okrajoch ciest. Vyhovujú mu vlhšie ílovité pôdy, nájdete ho aj pri vode.

 

Ako prvé sa z neho zberajú kvety v období už koncom zimy a začiatkom jari. Najlepšie je na zber zvoliť jasný deň bez zrážok. Kvety je vhodné sušiť pri teplote do 40 °C.

Následne,  počas mája až júna sa zberajú listy, ktoré sú bohaté na vitamín C. Tie treba sušiť na suchom, dobre vetranom mieste a v tenkej vrstve. Môžete ich navliecť aj na nitku. Teplota by mala byť do 35 °C. Nasušenú bylinku skladujte v uzavretej nádobe alebo v papierovom vrecúšku na suchom a tmavom mieste. Podbeľ môžete kúpiť bežne aj v lekárňach.

 

 

Bylinka je výborná na prechladnutie, choré priedušky, zahlienené dýchacie cesty aj kašeľ. Kvety obsahujú sliz, ktorý uľaví pri zapálenej sliznici. Sliz obsahujú aj listy, ale v menšom množstve. V rastline sú obsiahnuté triesloviny, organické kyseliny, draslík, zinok, vitamín C v listoch a ďalšie látky.

 

Podbeľ dobre funguje aj v bylinkových zmesiach, s listami skorocelu proti  kašľu. Rovnako pozitívne vplývajú látky obsiahnuté v byline aj na tráviaci systém. Podbeľ podporuje trávenie, pôsobí proti kŕčom a pozitívne vplýva na hrubé črevo.

V minulosti ľudia používali podbeľ aj na boľavé kĺby, ktorým môže pomôcť práve obklad z čerstvých listov. Takisto pomáha pri zle hojacich sa ranách či popáleninách. Na to je vhodné využiť vodou sparené listy.

 

 

Treba si však pamätať, že rastlina nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Mali by sa jej vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, pretože v bylinke je obsiahnuté malé množstvo nebezpečných látok, takzvaných pyrolizidínových alkaloidov.



Autor: Petrzalcan | 20.03.2020 | zobrazené: 2687 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre