Dnes je: pondelok 25.03.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň zápasu za ľudské práva

Lužné lesy zakvitli snežienkami

Ešte nám nezačala jar, ale petržalské lesy už sú plné prvých jarných kvietkov. Lesy sú krásne zakvitnuté snežienkami. Čo vieme o tejto drobnej, krásnej ale nebezpečnej kvetine?

 

Snežienka jarná (Galanthus nivalis) vyrastá z cbulky. Jej biely kvet intenzívne vonia. Rastlina je jedovatá,  obsahuje totiž  alkaloidy. Najjedovatejšou časťou je cibuľa. Konzumácia vyvoláva hnačku a zvracanie. U zvierat spôsobovala aj úhyn. Snežienka nie je chránená od roku 2003.

Snežienky sú v kvetinárstve šľachtené už od 16. storočia a v súčasnosti existuje okolo 200 záhradných kultivarov, ktoré vznikli aj vďaka kríženiu s ázijskými druhmi, importovanými do európskych záhrad niekedy okolo roku 1880. Do Británie boli snežienky údajne privezené na začiatku vlády kráľovnej Alžbety I., podľa iného zdroja sa tam dostali z územia dnešného Talianska už v 1. storočí n. l.

V 19. storočí bolo moderné zakladať takzvané „snowdrop walks“ („snežienkové prechádzky“), čo sú turistické trasy obzvlášť obľúbené v čase kvitnutia snežienok. Aby jednotlivé trasy boli čo najdlhšie estetické, vysádzali sa do nich postupne kvitnúce druhy a kultivary snežienok, prípadne druhy nové, v Británii do tej doby neznáme. Niektoré z nich priniesli vojaci z krymskej vojny (1853 – 1856). Napríklad na ostrov Skye (najväčší ostrov súostrovia vnútorné Hebridy v Škótsku) sa snežienky dokázateľne dostali práve týmto spôsobom.

Snežienka spôsobila aj veľkú diskusiu. V roku  1998 biochemik Árpád Pusztai prezentoval v televízii závery nepublikovaného výskumu o prenose génu zo snežienky do zemiaka a o vplyve týchto „nových“ zemiakov na laboratórne potkany, čím rozpútal diskusiu o škodlivosti GMO potravín

Latinské meno rodu Galanthus pochádza z gréčtiny a v preklade znamená mliečny kvet (gala – mlieko, anthos – kvet). Druhové meno nivalis je tiež gréckeho pôvodu a znamená „zo snehu“. V Čechách nazývajú snežienku podsněžník, v anglosaských krajinách má ľudový názov „družička Februára“, v Holandsku volajú snežienky „bláznivé dievčatá“, vo Francúzsku „snehové zvončeky“, „zimné zvončeky“, „snežné fialky“ alebo perce-neige –„snežný priebojník“. Vo Švajčiarsku je to „Amselblümli“ (Amsel drozd), pretože v čase, keď kvitne, už v lesoch spievajú drozdy.

Snežienky vraj majú aj ochranné a magické vlastnosti. Snežienka bola magickou kvetinou, ktorá ochránila Odysea pred kúzlami čarodejnice Kirké. V Čechách sa verilo, že kto si prvou jarnou snežienkou trikrát pretrie boľavé oči, tomu sa uzdravia a posilnia.

Anglický názov pre snežienku je snowdrop, ktorý podobne ako nemecký názov Schneetropfen môžeme preložiť ako „snežná kvapka“. Údajne však nejde o kvapku v zmysle kvapka vody, ale meno sa viaže ku kvapkovitému tvaru príveskov náušníc, ktoré sa objavujú na portrétoch dám od holandských a talianskych majstrov z 15. a 16. storočia. Biele kvapkovité náušnice boli v tom období tak časté ako snežienky (vtedy nazývané snowbells – snežné zvončeky). Kvetu nakoniec ostalo meno snowdrop a dovtedy používané snowbell zaniklo.

Snežienka je zasvätená Panne Márii a je spojená zo sviatkom Hromníc (2. február). V tento deň priniesli malého Ježiška do židovského chrámu a vykonali obetu Bohu za prvorodeného syna. Rituál vychádzal zo židovskej viery, podľa ktorej bola žena 40 dní po pôrode nečistá a musela vykonať obetu v chráme, aby sa opäť očistila. V niektorých kostoloch sa na hromničný sviatok odstraňujú z oltárov podobizne Panny Márie a namiesto nich sa ukladá kytička snežienok. Pre snežienky sa pre ich vzťah k Hromniciam vo svete používa aj meno hromničné zvončeky, kvet očisty, hromničné kvety či Máriine kužele.

Podľa anglickej povery sa musela na Hromnice odstrániť z kostola všetka vianočná zeleň použitá na výzdobu. Ak sa tak nestalo, v kostole sa zjavili goblini (mýtické tvory zosobňujúce zlo), a to jeden za každý ponechaný list zelene.

 Väčšina legiend a príbehov o snežienkach sa spája s ich vznikom a snaží sa vysvetliť, prečo kvitnú tak skoro na jar. Najjednoduchší príbeh hovorí, že snežienku stvorila bohyňa jari (Vesna) z ľadového cencúľa. Iná legenda sa spája so sviatkom Hromníc. Snežienky vraj klíčili v Máriiných stopách pri jej ceste do chrámu s malým Ježiškom.

Trochu sofistikovanejší príbeh spája vznik snežienky s Adamom a Evou. Po vyhnaní z raja, keď prišla zima, bola Eva smutná, pretože celý svet bol zrazu studený a bez krásy. Jeden z anjelov sa nad ňou zľutoval a premenil niektoré snehové vločky na kvety, aby ju potešil a ukázal, že jar je už blízko a zima sa končí. A tak vznikli prvé snežienky.

Podľa inej povesti keď stvoril Boh sneh, povedal mu, že si sám má nájsť farbu, aká sa mu páči. A tak šiel sneh za trávou a prosil ju o zelenú farbu, potom za ružou a prosil o červenú, fialku o fialovú a slnečnicu o žltú, ale všetky kvety ho vysmiali a odmietli mu dať zo svojich farieb. A tak nakoniec prišiel sneh za snežienkou a prosil ju aspoň o farbu bielu, pretože sa bál, že keď ostane bez farby, ako vietor, bude rovnako zlý ako on. A snežienka mu bielu farbu dala. Snežienka je tak jedinou kvetinou, ktorej neprekáža sneh, pretože jej z vďaky nikdy neublíži.

Snežienka je aj hlavnou hrdinkou rozprávky od Hansa Christiana Andersena z roku 1863. Snežienka v príbehu vystupuje ako zvestovateľ správy od dievčiny jej milému, že si našla iného a jej láska k nemu mala krátke trvanie ako život snežienky.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 15.03.2018 | zobrazené: 643 x |


Podobné články

• Ako voliť v 2.kole mimo domova (23.03.2019)
• Dnes je Svetový deň vody (22.03.2019)
• Skončilo prvé kolo prezidentských volieb (17.03.2019)
• Aj v Bratislave si pripomíname 60 rokov útlaku v Tibete (10.03.2019)
• V Petržalke opäť horelo (10.03.2019)

Komentáre