Dnes je: pondelok 23.09.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi

Mária Terézia sa vydávala z lásky

Bola mladá a krásna. No hlavne, zaľúbená.

 

Dnes uplynulo presne 278 rokov od svadby Márie Terézie s Františkom Lotrinským.

Láska medzi kráľovskými mladomanželmi nebola v tom čase samozrejmosťou, často išlo o vopred dohodnuté sobáše za účelom upevnenia moci. S  Františkom sa Mária Terézia prvýkrát stretla na zámku v Brandýse nad Labem. A zapáčil sa jej od prvej chvíle. No o tom, kto bude jej manželom rozhodoval otec.

 

Otec Márie Terézie si Františka hneď obľúbil. Karol VI. v ňom videl svojho syna. Najväčším problémom v prvých rokoch ich vzťahu bol vekový rozdiel – Mária Terézia mala šesť a František pätnásť rokov. Ďalším problémom bol fakt, že prípadné spojenectvo Habsburgovcov a Lotrinčanov by ešte viac vystupňovalo konflikt s Francúzskom.

 

Karol VI. nemal mužského dediča, jeho prvorodený syn ako dieťa zomrel. Táto skutočnosť, bola dôležitá pri rozhodovaní, koho vyberie za budúceho manžela pre svoju najstaršiu dcéru. Jedným možným budúcim manželom bol wittelsbachský kurfist.

V tomto prípade by sa k Rakúsku pridalo Bavorsko, čo by však spôsobilo nezhody nielen v Európe, ale aj v krajine.

 

V hre bol aj španielsky následník trónu. Karol VI. však prisľúbil Anglicku, že svoju dcéru vydá za vedľajšieho princa, teda nie následníka trónu. Tomu najviac vyhovoval František.

Ten sa v roku 1729, po smrti svojho otca, stal lotrinským vojvodom, čo sa však nepáčilo Francúzsku. Po vojne o poľské následníctvo prišiel František o Lotrinsko.

 

Vďaka tejto strate a tomu, že Francúzsko uznalo pragmatickú sankciu, sa vyriešili všetky problémy, ktoré by znemožňovali svadbu medzi Máriou Teréziou a Františkom. Navyše, podľa historických záznamov, bola Mária Terézia zamilovaná do Františka, čo taktiež napomohlo k dohodnutiu sobáša.

 

František  požiadal o ruku Máriu Teréziu 31.1.1936. Mária Terézia mala 19 rokov.

Podľa dvornej etikety sa však až do sobáša nemohli stretnúť, a preto Mária Terézia zostala vo Viedni a František sa presunul do Bratislavy.

 

Svadba sa konala 12.februára 1736  v Augustiánskom kostole vo Viedni. Oddával ich pápežský nuncius  Domenico Passionei (čo je pápežov diplomatický zástupca v postavení veľvyslanca).

 

Svoje áno si povedali v latinskom jazyku. Po svadbe odišli do Mariazellu, kde si nechali požehnať veľkú rodinu, čo sa im nakoniec aj splnilo.

 

 

 Notice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 13.02.2014 | zobrazené: 4024 x |


Podobné články

• Prešporský učenec (22.09.2019)
• Bitka pri Viedni a Krvavá ulička v Haiburgu (12.09.2019)
• Prešporok a víno (04.09.2019)
• Po Moháči sa stal Prešporok korunovačným mestom (29.08.2019)
• Čakalo sa na bezmesačnú noc (11.08.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
/