Dnes je: pondelok 25.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
25.máj je Medzinárodný deň nezvestných detí

Mária Terézia sa vydávala z lásky

Bola mladá a krásna. No hlavne, zaľúbená.

 

Dnes uplynulo presne 278 rokov od svadby Márie Terézie s Františkom Lotrinským.

Láska medzi kráľovskými mladomanželmi nebola v tom čase samozrejmosťou, často išlo o vopred dohodnuté sobáše za účelom upevnenia moci. S  Františkom sa Mária Terézia prvýkrát stretla na zámku v Brandýse nad Labem. A zapáčil sa jej od prvej chvíle. No o tom, kto bude jej manželom rozhodoval otec.

 

Otec Márie Terézie si Františka hneď obľúbil. Karol VI. v ňom videl svojho syna. Najväčším problémom v prvých rokoch ich vzťahu bol vekový rozdiel – Mária Terézia mala šesť a František pätnásť rokov. Ďalším problémom bol fakt, že prípadné spojenectvo Habsburgovcov a Lotrinčanov by ešte viac vystupňovalo konflikt s Francúzskom.

 

Karol VI. nemal mužského dediča, jeho prvorodený syn ako dieťa zomrel. Táto skutočnosť, bola dôležitá pri rozhodovaní, koho vyberie za budúceho manžela pre svoju najstaršiu dcéru. Jedným možným budúcim manželom bol wittelsbachský kurfist.

V tomto prípade by sa k Rakúsku pridalo Bavorsko, čo by však spôsobilo nezhody nielen v Európe, ale aj v krajine.

 

V hre bol aj španielsky následník trónu. Karol VI. však prisľúbil Anglicku, že svoju dcéru vydá za vedľajšieho princa, teda nie následníka trónu. Tomu najviac vyhovoval František.

Ten sa v roku 1729, po smrti svojho otca, stal lotrinským vojvodom, čo sa však nepáčilo Francúzsku. Po vojne o poľské následníctvo prišiel František o Lotrinsko.

 

Vďaka tejto strate a tomu, že Francúzsko uznalo pragmatickú sankciu, sa vyriešili všetky problémy, ktoré by znemožňovali svadbu medzi Máriou Teréziou a Františkom. Navyše, podľa historických záznamov, bola Mária Terézia zamilovaná do Františka, čo taktiež napomohlo k dohodnutiu sobáša.

 

František  požiadal o ruku Máriu Teréziu 31.1.1936. Mária Terézia mala 19 rokov.

Podľa dvornej etikety sa však až do sobáša nemohli stretnúť, a preto Mária Terézia zostala vo Viedni a František sa presunul do Bratislavy.

 

Svadba sa konala 12.februára 1736  v Augustiánskom kostole vo Viedni. Oddával ich pápežský nuncius  Domenico Passionei (čo je pápežov diplomatický zástupca v postavení veľvyslanca).

 

Svoje áno si povedali v latinskom jazyku. Po svadbe odišli do Mariazellu, kde si nechali požehnať veľkú rodinu, čo sa im nakoniec aj splnilo.

 

 

 Autor: Petrzalcan | 13.02.2014 | zobrazené: 4392 x |


Podobné články

• Pred 303 rokmi sa narodila Mária Terézia (13.05.2020)
• Deň víťazstva nad fašizmom (08.05.2020)
• Máj ako symbol lásky a stavanie májov (01.05.2020)
• Slávna Mária a jej krásne výšivky (15.04.2020)
• Pripomíname si oslobodenie Petržalky (04.04.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(111)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(42)

Nie, nedodržiavam
(41)


spolu 194 hlasov
/