Dnes je: utorok 07.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň zdravia

Medvede potrebujú nový výbeh, prispieť môže každý

Najdôležitejšou úlohou zoologických záhrad na celom svete je záchrana ohrozených druhov zvierat. Niektoré z nich vďaka ľudskej rozpínavosti vymizli z prírody a prežívajú už len v zajatí.

Náklady na zabezpečenie prevádzky všetkých úsekov našej ZOO majú z roka na rok stúpajúcu tendenciu, čo súvisí so zvyšovaním cien krmiva, liečiv, materiálu a energie. Zoologické záhrady na Slovensku a v Čechách sú príspevkové organizácie a ani jedna z nich si na seba nezarobí zo vstupného, alebo zo služieb návštevníkom. Preto tak, ako aj mnohé iné zoologické záhrady v zahraničí, aj bratislavská ZOO ponúka možnosť sponzorovať zvieratko. Sponzorstvo je forma okamžitej pomoci konkrétnemu zvieraťu podľa vlastného výberu.

No ZOO chce aj zlepšovať život zvierat a rozširovať ich staré výbery. Už sa tak stalo s výbehom pre vlkov, alebo mačkovité šelmy, pekný pavilón majú aj primáty.  V bratislavskej zoo plánujú vybudovať nový výbeh a chovné zariadenie pre medveďa. Momentálne pracujú na príprave projektovej dokumentácie a v budúcom roku chcú získať stavebné povolenie a začať so stavebnými prácami.

Chovné zariadenie pre medvede je staré a už dávno nevyhovujúce, veď pochádza z roku 1960 a je tvorené najmä betónovým výbehom. Medveď potrebuje les, stromy, trávu, húštiny.

 

Preto sa má nový výbeh pre medveďa nachádzať v lese, v časti, ktorá svojím biotopom najviac pripomína prostredie prirodzeného výskytu medveďa hnedého. Veľký bude ako dve futbalové ihriská.

Nový výbeh by mal zabezpečiť dostatočný životný priestor až pre 3 medvede. Predpokladané náklady na výstavbu nového výbehu sú vyčíslené na sumu 500 000 EUR. Rovnako ako výbeh pre vlky, ani výbeh pre medvede bohužiaľ nedokáže ZOO vybudovať z vlastných zdrojov. Preto od roku 2017 zbiera ZOO prostriedky od rôznych sponzorov.

 

 

Kto má  záujem finančne podporiť výstavbu nového výbehu pre medvede hnedé:

Číslo účtu: SK35 7500 0000 0000 2584 9043, do poznámky uveďte:  medved hnedy.

 Autor: Petrzalcan | 06.10.2019 | zobrazené: 407 x |


Podobné články

• Vychádzky sú vhodné (22.03.2020)
• Bratislava predĺžila termín na podávanie žiadosti o grant (16.03.2020)
• Trojkráľový sprievod v Bratislave (05.01.2020)
• V ZOO aj koncom roka pribudli mláďatká (27.12.2019)
• Zaži Noc lampášov! (13.12.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(22)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(10)

Nie, nedodržiavam
(15)


spolu 47 hlasov
/