Dnes je: streda 12.12.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Čím skorej sa počne zima, tým skorej i prejde

Melón ako ideálna letná zelenina

Melón je ideálna zelenina na letné dni.  Prekvapilo vás, že je to zelenina? Nič si z toho nerobte, mnoho ľudí si myslí, že je to ovocie.

Melón patrí do čeľade tekvicovitých. Vďaka obsahu telu prospešných látok v kombinácii s cukrami a veľkým množstvom vody melón v lete dokonale zasýti, nezaťaží žalúdok a zbaví nutkania zjesť niečo sladké.

Preto je vhodný aj pri ochoreniach kedy nám nechutí veľa jesť, pri cukrovke, či pri chudnutí. Ak si nakrájate 150g melóna, zjete len 42 kalórií, 0 gramov tuku, 2 gramy sodíka, 11 gramov sacharidov vrátane 9 gramov cukru a 1 gramu vlákniny. To je denná potreba 17 % vitamínu A, 21 % vitamínu C, 2% železa a 1% vápnika.

Melón obsahuje aj tiamín, riboflavín, niacín, vitamín B6, horčík, fosfor, draslík a ďalšie. Aby sme nezabudli tak melón obsahuje aj lykopén - dokonca v takom množstve, v akom ho nenájdete v žiadnom inom ovocí či zelenine. 

Nestíhate obed, nevadí. Melón to vyrieši. Zároveň zaženie smäd, lebo ho tvorí až 92% vody. Okrem zasýtenia a dostatočnej hydratácie obsahuje dostatok vlákniny a pomáha tak nášmu črevnému systému predchádzať zápche a podporuje pravidelný a zdravý tráviaci trakt.

Melón tiež obsahuje už spomínaný lykopén - asi jeden z najsilnejších antioxidantov rastlinného pôvodu. Lykopén okrem toho, že pôsobí proti vzniku nádorových ochorení vie obmedziť škodlivé účinky konzumácie alkoholu či tabaku. 

Obsah látky cholín v melóne nám pomáha pri viacerých činnostiach. Od pokojnejšieho spánku cez lepšie pamäťové funkcie až lepšiemu sústredeniu a koncentrácii. 

Najmä športovci môžu oceniť melón aj z toho hľadiska. Ale nielen oni. Šťava z melóna znižovať dobu zotavenia svalových bolestí. Vedci si myslia, že je to vďaka aminokyseline L-citrulín, ktorú melón obsahuje.

Vitamín A obsiahnutý v melóne je veľmi dôležitý pri produkcii kožného mazu. Je nevyhnutný pre rast všetkých tkanív vrátane kože a vlasov.

Je dokázané, že ľudia, ktorí často konzumujú veľké množstvo živín sú menej náchylní na vznik astmy. Práve melón obsahuje napríklad vitamín C, ktorý je jednou takou živinou, pomáhajúcou pri prevencii vzniku astmy.

Pri konzumácii melónu sa neodporúča piť zároveň vychladené nápoje či kombinovať konzumáciu melónu s mliečnymi výrobkami. 

 

 Autor: Petrzalcan | 30.08.2018 | zobrazené: 230 x |


Podobné články

• Diabetes ohrozuje každú rodinu (14.11.2018)
• V Bratislave je opäť smogová situácia spôsobená ozónom (14.09.2018)
• Prevencia srdcovocievnych chorôb na Slovensku (06.08.2018)
• Ako prežiť v horúčavách (01.08.2018)
• Aj na Slovensku máme problém s obezitou (19.05.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Ste spokojní s výsledkami volieb?

Áno, maximálne
(39)

Viac menej áno
(21)

Viac nie ako áno
(22)

Nie, som sklamaný/á
(26)


spolu 108 hlasov
/