Dnes je: sobota 16.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
15.januára 1620 predstavitelia českých, moravských, sliezskych, rakúskych a uhorských protestantských stavov uzavreli v Bratislave tzv. večné spojenectvo.

Mimopetržalské deti budú za škôlky platiť viac

Pre nedostatok kapacít v materských školách prišiel starosta Petržalky s návrhom dvoch VZN ( všeobecné záväzné nariadenie), ktoré mali zvýšiť poplatok za škôlku na 250€ za dieťa a mesiac. Petržalské deti by potom mali požiadať o zľavu.

 

Po vyše 3 hodinovej diskusii napokon poslanci schválili obe VZN, ale s výraznými zmenami, než boli predložené návrhy, ktoré mohla pripomienkovať aj verejnosť.

 

Skupina poslancov Mladej Petržalky a nezávislých ešte pred rokovaním zastupiteľstva na tlačovej konferencii upozornila na zrejmý rozpor VZN s doterajšou legislatívou. Je teda potenciálne riziko, že VZN napadne prokurátor, tak ako tomu bolo pri VZN o zvýšenom poplatku v Jarovciach či v Prešove pre deti, ktoré nemali v danom mieste trvalý pobyt.

Podľa J.Kríža je toto VZN diskriminačné, nevykonateľné a hlúpe. Aj to zrejme viedlo poslancov z klubov, ktoré podporujú súčasného starostu, aby prišli s výraznými zmenami textácie oboch VZN. Dokonca padol aj návrh stiahnuť VZN a nerokovať o ňom.

 

 

Za rodičov vystúpila Zuzana Kováčová, ktoré zastupovala skoro tisícku rodičov, ktorí podpísali petíciu proti navrhnutým VZN. Upozornila poslancov na diskriminačný charakter VZN, čo je v rozpore so zákonom o vzdelávaní ako s Dohovorom o právach dieťaťa. Problémom bola aj účinnosť VZN a termín, kedy by si mohli rodičia podať žiadosť o zľavu.

Podľa schváleného VZN by petržalskí rodičia mali platiť len 30€ za dieťa a mesiac ako je tomu doteraz. Zvýšenie sa má týkať len rodičov detí, ktoré nemajú trvalé bydlisko v Petržalke.

 

Títo rodičia si ale budú môcť požiadať o „zľavu“ až do 70%. Malo by sa jednať o deti zamestnancov mestskej časti, či deti s poruchami výživy či autistického spektra. O tom by mali ale rozhodnúť v zastupiteľstve poslanci, čo kritizovali odporcovia VZN. „Sú to veľmi citlivé informácie, ktoré nepatria na rokovanie zastupiteľstva, ide o súkromné a delikátne osobné údaje,“ namietala napr.MUDr.Iveta Plšeková.

 

Nakoniec poslanci schválili 100€ poplatok pre mimopetržalské deti za mesiac namiesto navrhnutého 250€ poplatku. Tento poplatok budú musieť zaplatiť mimopetržalskí rodičia od 1.novembra.

 

Podobné VZN chcú schváliť aj iné mestské časti, čím sa ale otvorí pandorina skrinka a petržalské deti, ktoré chodia do škôlok mimo Petržalku sa môžu vrátiť do Petržalky a tak opäť zvýšiť tlak na miesta v petržalských materských školách.

 Autor: Petrzalcan | 25.06.2019 | zobrazené: 834 x |


Podobné články

• Zmena výšky poplatku v materských školách (15.01.2021)
• Informácia o prevádzke materských škôl v nasledujúcom týždni (10.01.2021)
• Prísnejšie opatrenia (10.09.2020)
• Škôlku pre covid zatvorili (03.09.2020)
• Začiatok školského roka a prvé povinnosti v súvislosti s koronou (02.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(21)

skôr áno ako nie
(10)

skôr bude horší
(7)

bude rovnaký ako rok predošlý
(7)


spolu 45 hlasov
/