Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Na balkóne i v predzáhradke
Dnes je: sobota 20.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Na balkóne i v predzáhradke

Ak chcete v predzáhradke okolo bytovky vysadiť stromy, máte poslednú šancu, aby sa ešte stačili zakoreniť. To isté platí o kríkoch. Sadíme ihličnany aj listnáče.

 

Ak máte vysadené georgíny, pravidelne ich zavlažujte a odstraňujte im odkvitnuté kvety. 

V prípade, že chcete zasadiť trvalky, teraz je ten správny čas. Vysaďte druhy kvitnúce na jeseň. Teraz je ich najväčší výber.
  
Je čas aj na výsadbu cibuľovín, ktoré kvitnú na jar. Ostatné cibuľky prekryte preosiatym kompostom.

Pokračujte v kosení a zavlažovaní trávnika. Môžete zakladať nové plochy.

 

Z opadavých aj vždyzelených listnáčov môžete založiť živé ploty. Staršie živé ploty môžete ešte začiatkom mesiaca vytvarovať. 

 

Ružiam odstraňujte odkvitnuté časti a suché listy. Dostatočne ich polievajte.

 

Aksamietnice sú obľúbené  balkónové i záhradné  letničky. Obľubujú slnko, teplo aj sucho a neprekáža im ani vietor. Kvitnú pomerne dlho, a to aj vtedy, keď už ostatné letničky odkvitli. Výborne sa kombinujú s prvými jesennými kvetmi – chryzantémami aj vresmi. Ak chcete, aby dlho kvitli, pravidelne im odstraňujte odkvitnuté kvety. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a hnojenie. Aksamietnice pokvitnú až do prvých mrazov. Ešte predtým si môžete zopár kvetov ostrihať a nasušiť. Ak ich položíte do plytkej misky, budú peknou dekoráciou interiéru.

 

 

V každom staršom dome sa určite nájdu staré nepoužívané vedrá, vaničky alebo hrnce. Mnohé z nich sú naozaj vzhľadné, a preto by mali dostať druhú šancu. Na konci sezóny do nich môžete vysadiť trvácejšie a pestovateľsky nenáročné druhy rastlín, ako rôzne druhy sukulentov (skalnice, rozchodníky, lomikamene). Tie nebudú vyžadovať veľa vody či hnojív, takže ich ochránite pred ich pôsobením. Podstatnejší je suchší, kamenistý substrát a dobrá drenáž, vďaka ktorej sa na dne nádoby (v blízkosti koreňov) nebude hromadiť prílišná vlhkosť.  

 

 

Nie všetky rastliny, ktoré ste pestovali na balkónoch a terasách, treba na jeseň zlikvidovať. Muškáty, fuksie, koleusy, netýkavky či kany možno premiestniť do zimných záhrad či do chladnejších miestností, kde budú ešte nejaký čas kvitnúť. Dôležité je pravidelne ich zalievať, odstraňovať im žltnúce a suché lístie a pôdu v nádobe občas prekypriť. Netreba zabúdať, že by mali mať prístup svetla, a teda nie je dobré sústrediť ich na jedno tmavšie miesto. Pri ideálnych podmienkach mnohé dobre prezimujú a na jar ich opäť môžete vyniesť von.

 

 

 

 


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 15.09.2013 | zobrazené: 4310 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre