Dnes je: utorok 22.01.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V roku 1451 bol vykonaný prvý zápis v slovenčine v Žilinskej mestskej knihe, dovtedy vedenej len v nemeckom a latinskom jazyku.

Na hrádzi všetko po starom

Petržalská hrádza je najfrekventovanejším športoviskom v Petržalke. Denne sa ňou preháňajú stovky cyklistov, korčuliarov, ale aj bežcov či peších. V lete sa v špičke na hrádzi pohybuje asi 7000 ľudí. Napriek tomu, že sem prichádzajú ľudia za športom, oddychom a zábavou, je hrádza aj miestom konfliktných situácií. Už dlhodobo.

 

Je miestom stretu peších so športujcimi na kolesách, ale aj miestom stretov športujúcich s osobnými motorovými vozidlami. O situáciu sa pravidelne každý rok zaujímajú starosta i primátor, no k vyriešeniu situácie zatiaľ nikdy nedošlo. Napriek kontrolným dňom, stretnutiam a roovaniam so Slovenskou vodohospodárskou výstavbou, ochranármi (SZOPsK) a ďalšími.

No konflitkné situácie vznikajú denne a tak sa verejnosť oprávnene pýta, dokedy? Dokedy budú vozidlá len tak bez beztrestne v rozpore so zákonom jazdť po hrádzi, aby si skrátili cestu k hausbótom, alebo k stánkom s občerstvením? Musí sa stať niečo vážne, aby sa prijali razantné opatrenia? Aby mestská i štátna polícia vykonávala intenzívny dohľad a sankcionovala motoristov?

Dokedy sa budú Štátna plavebná správa a ďalšie kompetentné inštitúcie tváriť ako mŕtvy chrobák, že ony s tým nemajú nič spoločné?

 

 

Boli sme sa na hrádzi tento týždeň pozrieť. Pekné počasie prilákalo desiatky návštevníkov. Len počas našej návštevy v priebehu 30 minút hrádzou prešli 3 osobné autá, priamo po telese hrádze a minimálne 10 prešlo cez hrádzu smerom k hausbótom. Skontrolovať kto smie cez hrádzu a kto nie, môže len polícia. V tom čase sa na hrádzi nachádzala jedna hliadka. No kontroly nevykonávala. Podľa informácií, ktoré sme neoficiálne dostali, autá zrejme povolenia aj majú, je ich ale priveľa, viac ako hausbótov.  Existuje podozrenie, že ide o stovky povolení, aj pre ľudí, ktorí nie sú majiteľi hausbótov. Transparentnosť v tomto smere neexistuje. Za minulý rok podľa údajov mestskej časti, vyzbierala mestská polícia v Petržalke 19 790 eur za dopravné priestupky, medzi nimi sú zahrnutí aj vodiči, ktorí jazdia po hrádzi. O tom, koľko prieskupkov mestská polícia zaznamenala na hrádzi minulý rok sa ale v práve nehovorí nič.

V každom prípade, po hrádzi autá jazdiť nesmú. Kým však privoláte hliadku, auto je dávno preč. Z nášej návštevy vyplýva, že zZnačky chýbajú, aj prípadné zábrany, ktoré by tvorili autám prekážky.

Stav sa v súčastnosti komplikuje aj nákladnými autami, ktoré realizujú obchvat Bratislavy. Desiatky z nich prechádajú cez hrádzu  plne naložené. Prašnosť už teraz je neuverIteľná. Kropenie vraj začne čoskoro. Aspoň že realizátor stavby zabezpečil pracovníkov, ktorí kontrolujú prejazdy nákladiakov cez hrádzu, aby nedošlo ku kolíziám s cyklistami, pešími a korčuliarmi.

 

Hrádzu čaká horúca sezóna. A kompetentní po kontrolných dňoch opäť zabudnú, čo vlastne chceli riešiť. Na hrádzi sa ukázali, nafotili a všetko pobeží v starých koľajách.

foto: ilustračnéNotice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 14.04.2018 | zobrazené: 630 x |


Podobné články

• Petržalský ples (19.01.2019)
• Bratislava zažije Trojkráľový sprievod (02.01.2019)
• Silvester bez petárd (31.12.2018)
• Vianočná električka (04.12.2018)
• Petržalské Vianoce (23.11.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Využívate MHD v Bratislave?

Áno, každý deň
(14)

Áno, ale nie každý deň
(3)

Len občas
(7)

Nie, chodím autom
(6)


spolu 30 hlasov
/